Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach odznaczyli grób świętej pamięci Stanisława Mastalerza, powstańca śląskiego

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Grób powstańca śląskiego świętej pamięci Stanisława Mastalerza został oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie z udziałem władz samorządowych oraz przedstawicieli ZS nr 7 im. St. Mastalerza w Katowicach i Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się na cmentarzu w Katowicach przy ul. Meteorologów.

W Katowicach odznaczyli grób świętej pamięci Stanisława Mastalerza

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miasta Katowice oraz Zespół Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach zorganizowali uroczystość związaną z oznaczeniem grobu powstańca śląskiego śp. Stanisława Mastalerza znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

- To niezwykła lekcja historii nie tylko dla tych młodych ludzi, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, ale dla całej młodzieży - twierdzi Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta Katowic. - Należy przypominać, jak ważną rolę odegrali powstańcy śląscy w polskości ziemi śląskiej, w całym procesie odzyskiwania niepodległości w trzech zrywach powstańczych, ale także później, w czasie II wojny światowej, kiedy wielu z nich zginęło za Polskę - zauważa. - Musimy się uczyć na historii, jakich błędów nie popełniać, by młodzi ludzie z bronią w ręku nie musieli bronić wolności kraju, w którym żyją - dodaje.

Uczestnicy uroczystości spotkali się na cmentarzu garnizonowym w Katowicach.

- Kapitan Stanisław Mastalerz to osoba ze ścisłego dowództwa powstań. Spoczywa jednak na cmentarzu, który jest nieco zapomniany. Obecnie cmentarz garnizonowy nie pełni już takiej funkcji w Katowicach, jak niegdyś. Niemniej znajdują się na nim niezwykle ważne groby - podkreśla Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. - Grobem opiekuje się społeczność Zespołu Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach. Wydarzenie związane z odznaczeniem grobu ich patrona była też doskonałą okazją do porozmawiania z innymi kolegami. To przecież czas, kiedy młodzi ludzie poznają swoje korzenie i historię swoich rodzin. I przez tego typu uroczystości dowiadują się, że w ich najbliższym otoczeniu żyły osoby ważne dla całego kraju - dodaje.

Żywa lekcja historii

Kpt. Stanisław Mastalerz urodził się 7 maja 1895 r. w Szarleju. Od 1909 r. działał w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Gliwicach. Podczas wielkiej wojny służył w armii pruskiej na froncie zachodnim. W 1920 r. w czasie II powstania śląskiego pełnił funkcję komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Natomiast rok później podczas III powstania śląskiego pełnił rolę dowódcy 4 gliwicko-toszeckiego pułku piechoty im. Stefana Batorego.

Stanisław Mastalerz w latach międzywojennych był sekretarzem w Związku Powstańców Śląskich. W 1939 r. został zmobilizowany i zaszeregowany w 23 Dywizji Piechoty. W czasie II wojny światowej należał do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

- Dla naszej młodzieży była to żywa lekcja historii. Jesteśmy dumni, że nasza placówka nosi imię Stanisława Mastalerza - podkreśla Romana Musialik, dyrektor Zespół Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach. - Będziemy robili wszystko, aby krzewić historię naszego regionu i tego bohatera - dodała.

Stanisław Mastalerz został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Zmarł 6 listopada 1959 r.

Przy tej okazji warto wpsomnieć, że akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera