Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W każdym mieście wystawią nam rachunek za ładny dworzec

Sławomir Cichy, Magdalena Kozioł
Katowicki dworzec ma być gotów pod koniec 2012 roku. Opłaty dworcowe będą szybciej
Katowicki dworzec ma być gotów pod koniec 2012 roku. Opłaty dworcowe będą szybciej Fot. Mat. Neinver
To niemal pewne. Jeszcze zanim zakończy się modernizacja katowickiego dworca PKP, pasażerowie będą płacić nawet złotówkę w każdym bilecie za jego utrzymanie.

Ministerstwo Infrastruktury od 2012 roku chce wprowadzić opłatę dworcową. To dlatego, że w Polsce stacje są ogólnodostępne, a w związku z tym ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Już pojawiły się spekulacje, czy PKP wprowadzi zapomnianą w naszym kraju "peronówkę", co mogłoby mieć dla katowiczan daleko idące konsekwencje. Katowicki dworzec jest bowiem nie tylko stacją, ale i deptakiem, poprzez który tysiące osób przechodzi z jednej części miasta na drugą.

- Nie wyobrażam sobie, aby przekroczenie drzwi stacji miało być płatne, tym bardziej że będzie tam wejście do galerii handlowej - przypomina rzecznik katowickiego UM Waldemar Bojarun.

Tymczasem w pociągach już prowadzona jest akcja informacyjna o przyszłej opłacie. Przewoźnicy rozdają ulotki, by pasażerów przygotować do cenowego szoku. Najwięcej zapłacą ci, którzy codziennie dojeżdżają koleją do pracy. Dodatkowe złotówki mają być doliczane do biletów takich przewoźników jak Przewozy Regionalne, Inter City i nowo powołana przez marszałka spółka Koleje Śląskie.

PKP twierdzi, że dzięki "peronówkom" będzie można utrzymać w czystości korytarze, hale dworcowe, toalety, a ruchome schody wreszcie będą działać, to już realizacja pomysłu może budzić uzasadnione wątpliwości.

Nie zajmie się tymi pracami spółka PKP Dworce Kolejowe, która zarządza 83 obiektami w największych miastach i której celem jest utrzymywanie tam "akceptowalnych warunków dla podróżnych" jak napisano w misji firmy. Zająć się tym ma jakaś kolejowa spółka z dziesiątkami miejsc pracy dla urzędników pod nazwą... Dworzec Polski.

Z dodatkową opłatą dworcową spotkamy się i na głównym w Katowicach, i na stacjach w Załężu, Kobiórze czy Sosnowcu-Maczkach, choć nie ma tam już czego sprzątać, bo poziom dewastacji osiągnął apogeum i potrzebny jest kapitalny remont.
LOTA

Za dwa lata

Budowa nowego dworca autobusowo-kolejowego, który zastąpi wybudowany w 1972 r. budynek, potrwa do 2013 roku. W czerwcu 2012 r. ma być oddana hala główna z podziemną częścią, gdzie będzie się mieścił dworzec komunikacji miejskiej. Być może na Boże Narodzenie 2012 r. uda się uruchomić "Galerię Katowicką", czyli centrum handlowo-rozrywkowe na placu Szewczyka, które będzie połączone z dworcem. Integralną częścią Galerii będzie podziemny parking na 1200 wozów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera