MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W marcu zostanie utworzone Ministerstwo Przemysłu. Pojawił się projekt rozporządzenia. Czym będzie się zajmowało?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
– Ministerstwo ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem jako takim i kwestią energetyki w zakresie paliw kopalnych – tłumaczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka.
– Ministerstwo ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem jako takim i kwestią energetyki w zakresie paliw kopalnych – tłumaczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka. Arkadiusz Gola/ Polska Press
Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu wejdzie w życie 1 marca br. – wynika z projektu opublikowanego we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. – Co do kompetencji, Ministerstwo ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem jako takim i kwestią energetyki w zakresie paliw kopalnych – tłumaczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Spis treści

W marcu zacznie działać Ministerstwo Przemysłu

We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu. – Tworzy się Ministerstwo Przemysłu w drodze przekształcenia Ministerstwa Aktywów Państwowych – zakłada projekt.

– Przekształcenie (…) polega na wyłączeniu z Ministerstwa Aktywów Państwowych, obsługującego sprawy działów administracji rządowej aktywa państwowe, łączność i gospodarka złożami kopalin, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu – czytamy.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2024 r. – wskazuje opublikowany projekt.

W uzasadnieniu zaznaczono, że projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o Radzie Ministrów, zgodnie z którym ministerstwo tworzy, znosi lub przekształca Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia.

Uzasadnienie wyjaśnia, że utworzenie ministerstwa związane jest z powołaniem w skład Rady Ministrów ministra przemysłu, a projektowany termin wejścia w życie rozporządzenia nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawnego i jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa.

Do projektu dołączono pismo, w którym minister przemysłu Marzena Czarnecka zwraca się do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie projektu przez komitet stały w trybie obiegowym.

– Przedmiotowy projekt uzyskał zgodę na rozpatrzenie w trybie odrębnym, polegającym na pominięciu kolejnych etapów prac legislacyjnych, z zastrzeżeniem konieczności przedłożenia projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. W związku z planowanym utworzeniem Ministerstwa Przemysłu niezbędne jest niezwłoczne wydanie odpowiedniego rozporządzenia Rady Ministrów – precyzuje minister Czarnecka.

Czym będzie się zajmowało nowe Ministerstwo?

Ministerstwo Przemysłu jest nowym resortem, utworzonym przez rząd Donalda Tuska. Jak wynika z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia ub. roku, Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej „gospodarka złożami kopalin”, a jego obsługę zapewniają Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej 29 grudnia minister Czarnecka poinformowała, że taka forma obsługi MP wiąże się z początkową fazą organizacji resortu.

– W kolejnej fazie, mam nadzieję, utworzymy ministerstwo i urząd ministra, ale do tego potrzeba dwóch rzeczy: przede wszystkim zmiany ustawy dotyczącej działów administracji i w ślad za tym te działy administracji muszą być przypisane do Ministerstwa Przemysłu; część już została przepisana z Ministerstwa Aktywów Państwowych, takie rozporządzenie zostało wydane przez premiera – mówiła wówczas minister. – Drugą rzeczą jest ustalenie siedziby tzw. docelowej - ona na pewno będzie się mieściła na Śląsku – dodała.

Szefowa MP uściśliła, że „co do kompetencji, ministerstwo ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem jako takim i kwestią energetyki w zakresie paliw kopalnych".

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W marcu zostanie utworzone Ministerstwo Przemysłu. Pojawił się projekt rozporządzenia. Czym będzie się zajmowało? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni