Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę autobusy znikają z katowickiego placu Szewczyka

Justyna Przybytek
Fot. Marzena Bugała
W sobotę 4 grudnia zostanie częściowo zamknięty plac Szewczyka w Katowicach.

Nie będą się tu już zatrzymywały żadne autobusy komunikacji miejskiej - taką informację podały w środę KZK GOP, miasto oraz inwestor przebudowujący dworzec - firma Neinver. Od poniedziałku - 6 grudnia - hala dworca od strony placu Szewczyka będzie nieczynna. Dojście na perony będzie możliwe tylko od strony placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej i ul. Curie - Skłodowskiej.

Plac Szewczyka, to jeden z głównych węzłów komunikacji autobusowej w regionie. Zatrzymuje się tu kilkadziesiąt linii kursujących po Katowicach i innych miastach regionu. Zamknięcie placu od kilku miesięcy jest przesądzone, gdy to nastąpi ruszy rozbiórka estakady i hali dworca. W jego miejscu Neinver chce budować Galerię Katowicką połączoną z nowym dworcem (mają być gotowe w 2012 r.).

Zmian spowodowanych wyłączeniem placu będzie sporo. Nowe przystanki, węzły przesiadkowe i rozkłady. Zmienione trasy będą obowiązywały na ok. 40 liniach autobusowych.

Autobusy, które dotąd dowoziły ludzi na pl. Szewczyka, do ścisłego centrum już nie dojadą. Wszystkie linie, jadące z południowych dzielnic ul. Mikołowską zjadą w ul. Andrzeja, potem ul. Curie-Skłodowskiej i Kopernika. Tu będzie przystanek końcowy i zarazem początkowy: autobus zabierze pasażerów jadących do Ligoty czy Piotrowic.

Autobusy z północnych dzielnic będą się zatrzymywały przy pl. Wolności i dalej na południe nie pojadą. W sumie tylko cztery linie (nr 51, 600, 672, 674) będą przecinać tory kolejowe. Chodzi o to, aby np. osoby dojeżdżające do kliniki okulistycznej nie musiały się przesiadać.

Powstanie kilkanaście nowych przystanków m.in. przy ul. Mikołowskiej na wysokości sądu, na ul. Kopernika, Andrzeja, Konopnickiej, Drzymały, przy pl. Miarki i pl. Wolności.

W KZK GOP obiecują, że autobusy i tramwaje na tych trasach będą jeździły z dużą częstotliwością. Częściej będzie kursowała linia numer 16 do pętli w Brynowie.
Dodatkowo związek uruchomił dwie nowe okrężne linie autobusowe do dworca tymczasowego - nr 900 (z ul. Francuskiej do pl. Wolności) i 910 (z Doliny Trzech Stawów, przez os. Paderewskiego, Rynek, pl. Miarki z powrotem do Doliny Trzech Stawów).

Do centrum samochodem lepiej się nie wjeżdżać. Od strony wschodniej miasta, w Zawodziu przy pętli tramwajowej powstanie centrum przesiadkowe, czyli plac parkingowy na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się do tramwaju. Takie rozwiązanie pojawi się tylko w Zawodziu.

W ciągu kilkunastu dni z ruchu kołowego wyłączona zostanie ul. Dworcowa. Dlatego zalecane się objazdy centrum: z południa na północ ul. Mikołowską, Kochłowicką, Bocheńskiego i na DTŚ, albo Murckowską i na DTŚ (z północy na południe tą samą trasą w przeciwnym kierunku).

Neinver ponownie, tak jak przy okazji zamykania części hali dworca, wynajmuje informatorów, którzy przez kilka dni będą obecni wokół dworca. Około 40 takich osób zatrudnią też wspólnie magistrat i KZK GOP - ci będą informowali pasażerów na 40 przystankach autobusowych w mieście. Miasto oraz związek wydadzą też ulotki informacyjne.

Przebudowę dworca PKP fundują nam wspólnie Neinver oraz PKP. Neinver chce także postawić na pl. Szewczyka galerię handlową oraz biurowiec. Pod halą dworca ma się znajdować podziemny dworzec autobusowy, a niżej na dwóch kondygnacjach parking. Inwestycja pochłonie ok. 240 mln euro. PLK na remonty peronów oraz przejść wyda ok. 60 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!