Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych branżach pracę dostaniesz bez względu na wiek. Sprawdzamy, gdzie zatrudnienie znajdą seniorzy i emeryci?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Polacy nadal chętnie podejmują pracę na emeryturze. Seniorzy szukają przede wszystkim ofert pracy jako kierowcy, a co oferują przedsiębiorcy?
Polacy nadal chętnie podejmują pracę na emeryturze. Seniorzy szukają przede wszystkim ofert pracy jako kierowcy, a co oferują przedsiębiorcy? 123rf.com/fizkes
Kontynuacja dotychczasowej pracy jest atrakcyjna dla wielu seniorów. Gdzie pracę znajdą emeryci? Znamy branże, w których doświadczenie jest bardzo ważne. Sprawdzamy, którzy seniorzy pracują częściej i dlaczego emeryci chcą kontynuować pracę? Na te pytania odpowiada badanie OLX Praca i Minds&Roses.

Spis treści

Ile emerytów pracuje?

Oficjalne dane pokazują, że liczba pracujących seniorów, którzy mają prawo do emerytury, rośnie z roku na rok. Jeszcze w grudniu 2020 roku było to ponad 770 tys. osób, natomiast rok później już ponad 800 tys. W październiku 2022 roku ta liczba wzrosła już do 815 tys. emerytów.

W badania OLX Praca i Minds&Roses gotowość do pracy na emeryturze częściej wykazują kobiety niż mężczyźni. Ponad 50 proc. badanych chętnie podjęłoby pracy w przypadku otrzymania ciekawej oferty. Być może zatem z czasem - przy przyjaznych i elastycznych warunkach zatrudnienia - odsetek pracujących emerytów przekroczy barierę 20 proc.

Seniorzy, którzy mogliby przejść na emeryturę, najczęściej pracują na niepełny etat lub umowę zlecenie. Autorzy badania wskazują także, że większość osób w wieku przedemerytalnym chce kontynuować aktywność zawodową. Przejście na emeryturę i dorabianie do niej deklaruje 50 proc. osób, a kontynuowanie pracy bez pobierania świadczenia z ZUS 19 proc. badanych.

Dlaczego seniorzy pracują na emeryturze?

Nadal to przede wszystkim względy ekonomiczne motywują seniorów do kontynuowania pracy mimo uprawnień do przejścia na emeryturę. Kwestie finansowe motywują 51 proc. badanych, ale utrzymanie kontaktów społecznych i przywiązanie do dotychczasowej pracy jest powodem dla odpowiednio 43 i 33 proc. badanych.

Blisko 30 proc. osób biorących udział w badaniu uważa, że ciągle ma wystarczająco dużo sił i energii do pracy, a 32 proc. z nich uważa, że w domu byłoby im nudno. Głównymi powodami dla zaprzestania pracy jest chęć robienia rzeczy, na które dotychczas brakowało czasu (42 proc. badanych), oraz względy zdrowotne (32 proc.) i chęć odpoczynku (31 proc.).

Gdzie pracę znajdą emeryci?

Zatrudnienie w niepełnym etacie wybiera ponad połowa seniorów uprawnionych do przejścia na emeryturę. Umowę zlecenie lub o dzieło oraz pełny etat wybiera z kolei odpowiednio 20 i 29 proc. emerytów. To ważne dla pracodawców, bo w Polsce z roku na rok przybywa osób w wieku poprodukcyjnym. Już wkrótce w wieku emerytalnym będzie to jedna trzecia społeczeństwa.

Biorąc pod uwagę niedobory na rynku pracy i poszukiwanie pracowników z odpowiednim doświadczeniem myślę, że czeka nas czas, kiedy firmy będą musiały sięgnąć po starszych pracowników. Również tych, którzy już przeszli na emeryturę. Potencjalnie te rekrutacje będą inne: proces zachęty do zmiany pracy a proces namawiania do powrotu na rynek pracy bardzo się od siebie różnią - mówi Piotr Chwiedziewicz, Growth Manager w OLX Praca.

Przedsiębiorcy wśród pracowników 50+ szukają w dużej mierze specjalistów, gdzie doświadczenie przemawia na korzyść takiego pracownika. Lekarze, księgowi, nauczyciele czy prawnicy - to zatem pożądani pracownicy w wieku emerytalnym.

Ze statystyk OLX Praca wynika także, że coraz więcej jest ofert pracy dla seniorów jako kierowcy i w branży gastronomicznej. Sporo jest także ogłoszeń o pracę jako sprzedawcy, w sklepie i przy produkcji. Tymczasem seniorzy najczęściej poszukują ofert pracy jako kierowcy. Zainteresowani są także pracą jako pracownicy ochrony, administracji czy za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych branżach pracę dostaniesz bez względu na wiek. Sprawdzamy, gdzie zatrudnienie znajdą seniorzy i emeryci? - Strefa Biznesu