MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tychach znów będzie oddział neurologiczny - jeszcze prężniejszy niż wcześniejszy. Zapadła nietypowa decyzja

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Reaktywacja oddziału neurologicznego w Tychach. Umowę podpisały Mariola Szulc, prezes zarządu szpitala Megrez w Tychach i Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach
Reaktywacja oddziału neurologicznego w Tychach. Umowę podpisały Mariola Szulc, prezes zarządu szpitala Megrez w Tychach i Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Jolanta Pierończyk
W Tychach znów będzie oddział neurologiczny. Po prawie pięciomiesięcznej przerwie. Ale będzie jeszcze prężniejszy niż wcześniejszy. Zarząd szpitala wojewódzkiego prowadzonego przez spółkę Megrez znalazł prawie zupełnie niestosowany w Polsce sposób: współpracę z inną placówką medyczną.

Oddział neurologiczny i udarowy w Tychach wznawia działalność

12 grudnia 2023 r. szpital wojewódzki w Tychach zawiesił działalność oddziału neurologicznego i udarowego.

- Decyzja spowodowana jest ogólnopolskim problemem braku lekarzy, który dotyka wielu szpitali, w tym, aktualnie, Szpitala Megrez w Tychach. Szpital robił i robi wszystko, co w jego mocy, aby jak najszybciej znaleźć lekarzy niezbędnych do pracy w Oddziale: prowadzone są liczne rozmowy celem ściągnięcia kadry medycznej, publikowane są oferty pracy na wielu specjalistycznych i medycznych portalach internetowych, w Śląskiej Izbie Lekarskiej, BIP czy na Facebooku- napisano w uzasadnieniu.

- Nie chcieliśmy podkupywać lekarzy, co zawsze prowadzi do uszczuplenia personelu innego szpitala i zamknięć oddziałów. Znaleźliśmy inny sposób: współpracę z Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - powiedział Maciej Gramatyka, pełniący obowiązki prezydenta Tychów.

Współpraca będzie polegała na tym, że pacjentami w oddziale tyskim, którego ordynatorem została sama konsultant wojewódzka w dziedzinie neurologii, prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, będą się zajmować specjaliści z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

- Dzięki współpracy z wiodącym w regionie ośrodkiem klinicznym nie tylko zabezpieczamy medycznie mieszkańców miasta, ale również otwieramy przed szpitalem Megrez zupełnie nowe możliwości, zapewniając najwyższej klasy opiekę medyczną – mówi Mariola Szulc, prezes zarządu Szpitala Megrez w Tychach.

- Dzięki ścisłej współpracy z ośrodkiem klinicznym będziemy mogli kompleksowo leczyć pacjentów po udarach oraz z innymi schorzeniami neurologicznymi. Nowoczesny sprzęt i wyposażenie szpitala Megrez pozwoli nam na zaopiekowanie się chorymi na miejscu, w Tychach. W przypadku potrzeby wykonania poważniejszych zabiegów, takich jak np. trombektomia, będziemy odpowiednio przygotowywać i zabezpieczać pacjentów, a następnie transportować ich do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Jednocześnie, jako konsultant wojewódzka cieszę się, że wspólnymi siłami poradzimy sobie z ogólnopolskim problemem, jakim jest deficyt lekarzy-neurologów – powiedziała prof. dr hab. n. med. Anetta Lasek-Bal, ordynator Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym.

Umowa pomiędzy szpitalem wojewódzkim w Tychach a Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach została podpisana 12 kwietnia 2024 r. Oddział neurologiczny wznowi swoją działalność 6 maja.

Oddział neurologiczny w Tychach liczy 36 łóżek: 16 dla pacjentów po udarach, a 20 dla pacjentów z pozostałymi schorzeniami neurologicznymi. Ofertę medyczną kompleksowo uzupełnia także otwarta niedawno w szpitalu poradnia neurologiczna.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera