Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W urzędach rosną kolejki spóźnialskich. Powodem są śmieci

Michał Wroński
arc.
Jeszcze tylko do końca miesiąca właściciele domów oraz zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie w urzędzie gminy deklaracji śmieciowych. W tym samym terminie powinni również wypowiedzieć umowę firmie, która do tej pory odbierała od nich odpady. Jeśli tego nie zrobią, mogą dostać "po kieszeni". I pewnie dlatego w ciągu ostatnich dni w urzędach miejskich całego regionu zaroiło się od petentów.

- Faktycznie, sam dziś widziałem u nas sporą kolejkę oczekujących - przyznał wczoraj Bartosz Matylewicz z biura prasowego magistratu w Dąbrowie Górniczej. Na 17 tysięcy deklaracji śmieciowych, jakie powinny trafić do tamtejszego urzędu, na razie wpłynęła niespełna jedna czwarta. Podobnie jest w Katowicach, gdzie tego obowiązku dopełniło ok. 5 tysięcy osób oraz instytucji. A powinno ok. 20 tysięcy.

Nie lepiej jest też w Bielsku-Białej. - Według naszych założeń, do końca marca powinno wpłynąć około 4 tysięcy deklaracji. Do dziś wpłynęło mniej więcej 400 - informuje Tomasz Ficoń, rzecznik tamtejszego urzędu miejskiego. Zastrzega jednak, że w stolicy Podbeskidzia do końca marca muszą się spieszyć jedynie spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy.

- Właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych bez zarządców mają czas do końca kwietnia - dodaje Ficoń.

CZYTAJ WIĘCEJ O NOWEJ USTAWIE ŚMIECIOWEJ NA DZIENNIKZACHODNI.PL

Przypomnijmy, że obowiązek złożenia deklaracji śmieciowej wynika z nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Wypełniający ten dokument właściciel nieruchomości musi w nim podać m.in. liczbę zamieszkujących tam osób oraz wysokość miesięcznej opłaty za odbiór śmieci. Jak ostrzegają urzędnicy, brak złożenia takiej deklaracji może skończyć się tym, że wysokość opłaty zostanie odgórnie ustalona w drodze decyzji administracyjnej.

Naglącymi terminami nie powinni denerwować się natomiast lokatorzy budynków spółdzielczych, komunalnych, bądź zarządzanych przez wspólnotę. W ich imieniu urzędnikom deklaracje śmiecio- we powinni byli dostarczyć zarządcy tych nieruchomości. Mogło się jednak zdarzyć, że lokatorzy tych budynków poproszeni zostali w ostatnim czasie przez administrację o podanie liczby osób zameldowanych w ich mieszkaniach.

Masz pytania? Czytaj jutro DZ

Nowe przepisy dotyczące gospodarki śmieciowej zaczną obowiązywać 1 lipca. Po tym terminie wszyscy będziemy pośrednio (mieszkańcy bloków spółdzielczych, komunalnych lub zarządzanych przez wspólnotę) lub bezpośrednio (właściciele nieruchomości) płacić "podatek śmieciowy" do kasy gminy. To jednak niejedyna nowinka. Trzeba będzie bowiem prowadzić selekcję śmieci. Kto tego nie zrobi, ten zapłaci więcej.

Jak jednak wypełnić ten obowiązek? Jakie konkretnie grupy odpadów powinny być selekcjonowane? Kto powinien zapewnić worki i pojemniki na wyselekcjonowane odpady - gmina, wybrana przez nią firma, czy może sami mieszkańcy? Jak często będą one odbierane? Gdzie mamy je w międzyczasie trzymać? Ile pojemników przypadać powinno np. na tysiąc mieszkańców.

Na te oraz inne pytania związane z rewolucją śmieciową odpowiemy w jutrzejszym wydaniu "Dziennika Zachodniego".


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!