Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o Śląsk: Jarosław Kaczyński kontra Donald Tusk [ŚLĄSKOŚĆ TO POLSKOŚĆ]

Agata Pustułka
arc
Wielkie polityczne emocje i to w naszym regionie. Tusk i Kaczyński zabiegają o wyborców w województwie śląskim. Pierwsza runda już za kilka dni. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość postanowiły w tym samym czasie zetrzeć się na programy i obietnice właśnie u nas. Bo Śląskie może okazać się kluczowe, jeśli chodzi o wynik wyborów.

Konwencja PO i Kongres PiS na Śląsku już w najbliższy weekend.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma dobrych doradców, którzy skutecznie namawiają go do częstych wizyt w województwie śląskim. Od czasu przegranej kampanii prezydenckiej, podczas której zachwalał w Sosnowcu Edwarda Gierka, Kaczyński był w regionie sześć razy. Wybory uzupełniające w Rybniku skłoniły go do zorganizowania na Śląsku posiedzenia klubu parlamentarnego PiS. Od czasu niesławnej wypowiedzi o Ślązakach jako zakamuflowanej opcji niemieckiej cały czas odrabia straty.

ZOBACZ KONIECZNIE SPECJALNY SERWIS POŚWIĘCONY KONWENCJI PO I KONGRESOWI PIS NA SLĄSKU
DZIENNIK ZACHODNI POLITYKA

Kaczyński postanowił dążyć do zwarcia i kompletnie nie przejmować się falą krytyki. Jego motto dla Śląska opiera się na stwierdzeniu: śląskość to polskość. Dziś, po wyjściu RAŚ z koalicji w sejmiku, z tożsamościowych problemów Ślązaków nie może już robić tematu nr 1.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TUSK I KACZYŃSKI WIEDZĄ, ZE KTO WYGRA NA ŚLĄSKU, TEN WYGRA W POLSCE

Należy spodziewać się, że skupi się na krytyce rządów Platformy oraz PSL w województwie, zaś mieszkańcom zaproponuje promowany przez PiS Narodowy Plan Zatrudnienia.

Donald Tusk ostatni raz był na Śląsku w zeszłym roku. Nieoczekiwanie pojawił się w dniu obchodów 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, by wesprzeć prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tusk, ze względu na kaszubskie pochodzenie, uchodzi za polityka, który rozumie wartość regionalnych aspiracji i związane z tym kulturowe odrębności.
Dziś jest w sytuacji piekielnie trudnej, bo musi tłumaczyć się z partyjnych wydatków, także na reprezentacyjne stroje swojej żony. W czasie ostatniej kampanii wyborczej opinię publiczną - zamiast kwestii programowych - bardziej interesowała historia spotkań z emerytem, górnikiem panem Czesławem, który powiedział mu parę gorzkich słów.

Zresztą premier nie oferował Śląskowi nic specjalnego, a jego najbliżsi współpracownicy (np. minister Michał Boni) torpedowali ustawę metropolitalną. Do klasyki gatunku należy obietnica darmowych przejazdów autostradami A1 i A4, co solennie przyrzekała m.in. protegowana Tuska, posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, gdy walczyła o głosy mieszkańców okręgu rybnickiego.
Trudno mówić o jakiejś spójnej i przemyślanej polityce PO wobec Śląska, skoro dopiero w drugiej kadencji, po wielu walkach, do Ministerstwa Gospodarki na stanowisko sekretarza stanu został powołany szef śląskiego regionu, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Tymczasem to rysująca się dziś niezbyt dobrze przyszłość górnictwa jest kluczowa dla naszego regionu. Znacznie większą aktywność wobec Śląska wykazuje prezydent Bronisław Komorowski, choć nie jest dobrze odbierany przez środowiska związane z RAŚ.

ZOBACZ KONIECZNIE SPECJALNY SERWIS POŚWIĘCONY KONWENCJI PO I KONGRESOWI PIS NA SLĄSKU
DZIENNIK ZACHODNI POLITYKA

Kaczyński i Tusk mówią o Śląsku

Jarosław Kaczyński:
Musimy być razem, żeby bronić polskich interesów ekonomicznych i tych strategicznych, i tych, które odnoszą się do interesów polskich pracowników, do interesów polskich rodzin, do interesów śląskich rodzin.

KONGRES PIS W OKU MIASTA [CZYTAJ WIĘCEJ]

Nie ma sprzeczności między polskością a śląskością. Śląskość jest jedną z bardzo ważnych i znaczących form polskości. To, co Polaków z różnych regionów różni, jest wartością, jest bogactwem naszej kultury. I źle czynią ci, którzy chcą w oparciu o tę wartość Polskę dezintegrować, a dobrze wszyscy, którzy tę różnorodność chcą umacniać.

Ten typ śląskości, to twierdzenie, że istnieje naród śląski, my rzeczywiście traktujemy jako w istocie zakamuflowaną opcję niemiecką.

Donald Tusk:
Nie widzę nic niepokojącego we współpracy śląskich struktur Platformy Obywatelskiej z Ruchem Autonomii Śląska.

Śląsk to miejsce ludzi o wysokiej kulturze pracy i dobrej jej organizacji, które przez długie lata było eksploatowane.

Trzeba uczciwie zrównoważyć to, co Śląsk daje i to, do czego ma prawo (...) za to, co dawał przez dziesięciolecia. Ta debata musi się toczyć nieustannie i każda władza centralna powinna być wrażliwa, może nie na każdy głos, bo nie każdy jest mądry, ale na wszystkie te głosy Ślązaków, którzy mają prawo do tego, żeby żyć w ojczyźnie, która daje poczucie sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!