Waloryzacja rent i emerytur 2021 będzie kwotowo-procentowa. O ile wzrosną świadczenia? Jest prognozowany wskaźnik

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
O co najmniej 50 złotych wzrosną w 2021 roku renty i emerytury, a najniższe wyniosą - 1250 zł brutto. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach dla seniorów z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytury i renty waloryzowane są co roku, aby nie straciły na realnej wartości rynkowej. Inflacja powoduje, że ceny produktów na sklepowych półkach rosną i za taką samą sumę pieniędzy coraz mniej można kupić.

Gwarantowane 50 złotych podwyżki

Z projektu nowelizacji przepisów o świadczeniach dla seniorów oraz niektórych innych ustaw wynika, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur, podobnie jak w 2020, będzie kwotowo-procentowa. To znaczy, że świadczenia wzrosną o procentowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 50 zł brutto. W praktyce najniżej uposażeni emeryci zamiast 1 200 zł brutto, będą pobierać miesięcznie 1250 złotych brutto. To 1 068 zł na rękę. Tyle samo wyniosą renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść w przyszłym roku 937,50 zł.

Prognozowany wskaźnik waloryzacji świadczeń wynosi natomiast 4,16 proc. Ostateczny poznamy go jednak dopiero w lutym 2021 roku. Rok temu wyniósł 3,56 proc., a kwotowy wzrost - 70 zł brutto (57 zł na rękę). Wyższe świadczenia seniorzy otrzymają tradycyjnie w marcu.

Nie przeocz

Emerytury i renty 2021

Jeśli wskaźnik utrzymałby się na przewidywanym poziomie, emeryci otrzymujący teraz 1,5 tys. zł brutto emerytury, po waloryzacji będą mieć jej 1 558 zł brutto (1 319 zł netto). Z kolei pobierającym 2 tys. zł emerytury, świadczenia wzrosną o 77 zł (63 zł netto). W skali roku to 756 zł więcej do wydania. Z kolei seniorzy, którzy mają 4 tys. zł świadczenia, po waloryzacji będą otrzymywać przelewy miesięcznie o ponad 120 zł większe.

Jeśli nic się nie zmieni, przyszłoroczna waloryzacja kosztować będzie budżet państwa około 9,6 mld zł. W zestawieniu ujęty został także koszt wypłaty tzw. dodatkowego świadczenia, trzynastej emerytury. Rząd zostawił sobie w projekcie nowelizacji przepisów jednak furtkę na wypadek, gdyby rzeczywisty wskaźnik waloryzacji wyniósł więcej niż zakładane 4,16 proc. "W takim przypadku waloryzacji świadczeń w 2021 roku dokona się rzeczywistym wskaźnikiem waloryzacji" – czytamy. W praktyce oznacza to, że zastosowana zostanie wówczas jedynie waloryzacja procentowa. Wyższy wskaźnik jest o tyle realny, że w dużej mierze zależy od inflacji.

Musisz to wiedzieć

Aby obliczyć waloryzację, analizuje się – przypomnijmy, dwa czynniki – realny wzrost płac oraz inflację w gospodarstwach emerytów. Wskaźnik waloryzacji to bowiem średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Czy jednak prognozowany wskaźnik waloryzacji utrzyma się, okaże się pod koniec roku. – Wtedy będzie można w miarę dokładnie oszacować wysokość waloryzacji, ale już dzisiaj widać, że może być wysoka – zaznacza Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. Ostatni znaczący wzrost świadczeń dla seniorów miał miejsce w 2010 roku i wyniósł wtedy 4,62 procent. Najwięcej od 2000 roku świadczenia wzrosły w 2001. Wówczas wskaźnik waloryzacji wyniósł aż 12,7 proc.

Większej podwyżki domagają się sami renciści i emeryci. – Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnące koszty utrzymania, zwłaszcza artykułów żywnościowych i opłat mieszkaniowych, które stanowią bardzo poważną pozycje w budżetach seniorów, uważamy, że dolna granica waloryzacji w 2021 roku powinna stanowić nie mniej niż 80 złotych – apeluje w liście do przedstawicieli rządu Elżbieta Ostrowska, szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zobacz koniecznie

13. i 14. emerytura

Warto przypomnieć, że waloryzacja ma także wpływ na wysokość tzw. emerytalnej "trzynastki". W 2021 roku zostanie ona wypłacona polskim seniorom po raz trzeci i wyniesie prawdopodobnie 1 250 zł brutto.

Po raz pierwszy pod koniec 2021 roku miałaby zostać wypłacona także 14. emerytura. W pełnej wysokości będzie przysługiwać tylko tym, których świadczenie nie przekracza 2 900 zł brutto. Pozostałym pieniądze będą przyznawane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje emeryturę w wysokości 3 000 zł brutto, jego czternastka będzie mniejsza o 100 złotych.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ela

dobrze że będzie waloryzacja i dodatkowe pieniądze ale nie oszukujmy się i tak emerytom ciężko przeżyć za te pieniądze, na mają dodatkowych źródeł tak jak teraz jest ppk czy prywatne fundusze emerytalne

Dodaj ogłoszenie