Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WAŻNE! Do końca czerwca trzeba złożyć deklarację do CEEB. Bez tego nie kupimy opału w PGG. Będą też kary

RED
Osoby, które nie złożą deklaracji do CEEB muszą się liczyć m.in. z konsekwencjami finansowymi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Osoby, które nie złożą deklaracji do CEEB muszą się liczyć m.in. z konsekwencjami finansowymi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. Polska Press
Nawet 5 tysięcy złotych kary mogą zapłacić właściciele nieruchomości - również tych niezamieszkałych - jeśli do 30 czerwca nie złożą deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Bez tego nie otrzymają też dopłat do węgla, ani nie będą mogli kupić opału od Polskiej Grupy Górniczej.

Deklaracje do CEEB można składać tylko do końca czerwca. Później będą kary i brak dopłat do węgla. Bez tego nie kupimy też opału w PGG

Coraz mniej czasu mają właściciele nieruchomości na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Termin ich składania upływa 30 czerwca. CEEB to nic innego jak rejestr prowadzony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Został on wprowadzony przed rokiem jako sposób na walkę ze smogiem. Dzięki zebraniu w jednym miejscu danych łatwo będzie można np. namierzyć kopciucha.

Zobacz zdjęcia:

Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe. Muszą to zrobić wszyscy ci, którzy są właścicielami nieruchomości. Niezależnie od tego, czy jest ona zamieszkana czy nie. Każda z takich osób ma obowiązek wpisu do rejestru. W nim konieczne jest zadeklarowanie źródła ciepła, niezależnie czy jest to piec węglowy, gazowy, czy pompa ciepła.

Wpisu można dokonać na dwa sposoby: w Urzędzie Gminy lub Miasta, a także za pośrednictwem strony internetowej - www.gunb.gov.pl. W pierwszej metodzie deklarację na dobrą sprawę składa za nas urzędnik. Po wypełnieniu formularzy, w odpowiednim urzędzie składa się dokumentację, która przez urzędnika jest wpisywana do rejestru.

Zobacz także

Większej samodzielności wymaga druga z dróg złożenia deklaracji. Jest ona jednak znacznie wygodniejsza, gdyż można ją wykonać o każdej porze dnia i nocy, bez konieczności ruszania się z domu. Jak dokonać wpisu do CEEB przez internet?

- Wejdź na stronę CEEB.gov.pl. Wybierz metodę logowania (Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna) i zaloguj się. Wprowadź dane budynku, dla którego będzie składana deklaracja. Wybierz rodzaj deklaracji (budynek mieszkalny bądź niemieszkalny). Wypełnij deklarację. Wyślij - instruują przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Rejestr Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków funkcjonuje już od blisko roku. Składanie deklaracji umożliwiono 1 lipca 2021 roku. Termin do którego należy to zrobić to wspomniany 30 czerwca 2022 roku. Ci, którzy do tego czasu nie wpiszą się w rejestrze muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

- Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń - informują urzędnicy GUNB, dodając, że jedyną możliwością uniknięcia kary będzie złożenie stosownej deklaracji w ramach czynnego żalu.

Kary finansowe przewidziane za brak wpisu do CEEB nie są małe. Mandat, jaki może zostać nałożony za niezłożenie deklaracji wynosi 500 złotych. Jeszcze więcej, bo aż 5 tysięcy złotych będzie trzeba zapłacić, jeśli sprawa trafi do sądu.

Na tym jednak nie koniec problemów, jakie wiążą się z przekroczeniem terminu złożenia deklaracji do rejestru emisyjności budynków. Właściciele nieruchomości nie składając deklaracji automatycznie zabierają sobie możliwość otrzymania tzw. dodatku osłonowego, czyli dopłat w ramach ogłoszonej przez rząd tarczy antyinflacyjnej, wynoszących nawet ponad 1400 złotych.

Problem będą też mieli ci, którzy opalają dom węglem. W ich przypadku brak złożonej deklaracji wiąże się z brakiem możliwości kupna węgla od Polskiej Grupy Górniczej, w której ceny są znacznie niższe niż w przypadku składów z węglem.

Jak wynika ze statystyk GUNB, do 15 czerwca deklaracje złożyło nieco ponad 4,6 miliona osób, co stanowi ok. 80% wszystkich właścicieli nieruchomości w Polsce. Wpisu do CEEB musi dokonać jeszcze ponad 1,1 mln osób.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera