Wciąż oszczędzamy na leczeniu seniorów, ale to się nie opłaca!

Redakcja
123rf
Udostępnij:
Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowały o likwidacji oddziału geriatrycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym i przekształceniu go w pododdział oddziału chorób wewnętrznych i metabolicznych. Z 18 łóżek zostanie 13. Decyzja tłumaczona jest względami ekonomicznymi. W zeszłym roku oddział przyniósł szpitalowi 1,5 mln złotych strat.

- Reorganizacja opieki geriatrycznej to kompromisowe rozwiązanie - przekonuje dyrektor GCM Klaudia Rogowska. - Niestety, mały kontrakt na geriatrię w wysokości 900 tys. zł powodował, że efektywnie wykorzystywaliśmy 9-10 łóżek - dodaje.

Oszczędzanie na leczeniu najstarszych i najbardziej schorowanych to stały motyw w polskiej ochronie zdrowia. Wielu dyrektorów postępuje tak samo, o czym świadczą dane, z których wynika, że od 2009 roku w województwie śląskim liczba tzw. łóżek geriatrycznych zmniejszyła się z 292 do 231, a liczba pacjentów z ponad 5 tysięcy do ok. 4 tys.

Tymczasem miejsc dla tej szczególnej grupy chorych powinno być w naszym regionie co najmniej trzy razy więcej.

Likwidowany oddział to strata nie tylko dla pacjentów, którzy będą mieć utrudniony dostęp do diagnostyki i leczenia, ale też dla studentów medycyny.

To dlatego, że likwidowany oddział jest jedynym w województwie oddziałem o III (najwyższym) poziomie referencyjności i jedynym tego typu oddziałem w szpitalach klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Stanowi więc bazę kształcenia studentów Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Opieki Zdrowotnej, gdzie odbywa się kształcenie pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Będzie coraz więcej seniorów

Wyzwaniem dla polskiej ochrony zdrowia jest opieka medyczna nad starszymi pacjentami. Kolejki do zabiegów i diagnostyki, która jest podstawą ich leczenia wciąż rosną.

Endoproteza - dwa lata, kardiolog za trzy miesiące, USG - tylko płatne, bo trzeba czekać kilkadziesiąt dni. Nie mówiąc o psychiatrze, czy skierowaniu na zwykłe badania laboratoryjne.

W leczeniu najstarszych chodzi nie tylko o zapewnienie świadczeń ze strony lekarzy geriatrów, ale też o miejsca w zakładach opiekuńczych, czy domach opieki,, gdzie schorowani ludzie znajdą pomoc.

W 2035 roku mężczyźni będą żyli średnio ponad 77 lat, a kobiety prawie 83 lata. W Polsce jest już 800 tys. osób starszych wymagających stałej opieki. Według OECD, do 2050 r. koszty opieki nad starszymi wzrosną aż trzykrotnie.

- Na Zachodzie planowanie późnej starości w domu opieki to zwykła przezorność. W Polsce planujemy wszystko: macierzyństwo, karierę, zakupy, wakacje, etc., tylko nie starość - mówi Tomasz Wojtczak z programu Opiekaprojekt.pl. AGA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Starsze osoby trzeba leczyć całościowo

Z dr. Janem Szewieczkiem, kordynatorem oddziału geriatrii w GCM
Dlaczego należy inwestować w leczenie starszych osób?
Żyjemy coraz dłużej, a liczba osób powyżej 60. roku życia systematycznie rośnie. Ma to poważne następstwa ekonomiczne i społeczne. Zwiększa się liczba osób pobierających świadczenia emerytalne, które są równocześnie głównymi biorcami świadczeń opieki medycznej i społecznej. W tej sytuacji jednym z ważnych kierunków polityki społecznej powinno być ograniczanie chorobowości i niepełnosprawności związanej z procesem starzenia. Charakterystyczną cechą epidemiologii starszego wieku jest wielochorobowość. Chorobom somatycznym (ciała) towarzyszą problemy z obszaru psychiki. Leczenie każdej z chorób z osobna jest mniej skuteczne i może prowadzić do polipragmazji - stosowania nadmiaru leków, z ryzykiem poważnych działań niepożądanych.

Na czym polega specyfika leczenia geriatrycznego?
Leczenie powinno być oparte o całościową diagnostykę geriatryczną. Pozwala ona podejmować optymalne decyzje diagnostyczne i lecznicze pacjentów. Tymczasem według "Analizy wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia" - związanych z finansowaniem hospitalizacji pacjentów od 65. roku życia w 2009 r. - zaledwie 0,77 proc. chorych w tym wieku hospitalizowanych w roku 2009, leczonych było w oddziałach geriatrycznych. Analiza ta pokazuje też, że niektóre ważne zespoły chorobowe starszego wieku, np. otępienia, nie są prawie w ogóle rozpoznawane ani leczone. AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie