W ostatnich dniach pogoda jest wyjątkowo łaskawa. Weekend w Beskidach także ma być słoneczny, z temperaturami na sporym plusie, lekkim wiaterkiem, gdzieniegdzie mogą pojawić się tylko przelotne opady. Aura w sam raz do tego, żeby sobotę i niedzielę spędzić aktywnie. Nie zawsze mamy czas i ochotę, żeby w górach się zmęczyć, więc tym razem proponujemy Wam 10 szczytów, na które można wejść w niecałą godzinę, by poczuć górskie klimaty. Na górze można napić się kawy czy soczku, nacieszyć oczy górskimi krajobrazami, a później zejść i oddać się innym przyjemnościom.
Dziesięć beskidzkich szczytów dla każdego
KOZIA GÓRA
Kozia Góra zwana także potocznie Stefanką (od nazwiska dr. Karla Steffana, bielskiego burmistrza i prezesa Beskidenverein) to szczyt na terenie Bielska-Białej. Ma 683 m n.p.m. Na szczycie znajduje się schronisko górskie.
KOTARZ
To stosunkowo niewielki szczyt (974 m n.p.m.) w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, najwyższe wypiętrzenie na odcinku między Przełęczą Salmopolską a przełęczą Karkoszczonka. Góra Kotarz jest rejonem o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.
TUŁ
Niewysoki (621 m n.p.m.) szczyt na Pogórzu Cieszyńskim w wododziale Wisły i Odry, na wschód od Lesznej Górnej. Orograficznie znajduje się w grzbiecie, stanowiącym przedłużenie pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim.
GROJEC
Grojec (612 m n.p.m.) – wzgórze w Żywcu-Sporyszu w widłach Soły i Koszarawy - ma trzy wierzchołki: Mały Grojec, Średni Grojec i Grojec. Szczyt jest zarośnięty, można jednak znaleźć miejsce widokowe z szeroką panoramą widokową na Beskid Żywiecki.
OCHODZITA
Góra o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim, wznosząca się w głównym grzbiecie karpackim na terenie Koniakowa. Liczy 895 m n.p.m. Bezleśny wierzchołek Ochodzitej jest punktem widokowym. Roztacza się z niego jedna z najpełniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich.
MAŁA CZANTORIA
Szczyt (866 m n.p.m.) w głównym grzbiecie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, niecałe 3 km na północny zachód od Wielkiej Czantorii. Z polany okrywającej spłaszczenie szczytowe roztacza się widok ku zachodowi i północy. Widoczne jest Pogórze Cieszyńskie od Cieszyna po Skoczów, a przy dobrej pogodzie na północy – Jezioro Goczałkowickie, odległe stąd w linii prostej o 24 km.
ŻAR
Szczyt w Beskidzie Małym liczący 751 m n.p.m. Żar jest bardzo dobrym punktem widokowym. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej stronie Soły Grupę Magurki Wilkowickiej.
DĘBOWIEC
Szczyt (686 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim, niewybitne wzniesienie w grzbiecie, który ciągnie się na północ od Szyndzielni, obniżając się nad Olszówkę Górną. Zbocza miejscami porośnięte czysto bukowymi drzewostanami, jednymi z najładniejszych w Beskidzie Śląskim.
LESKOWIEC
Liczący 922 m n.p.m. szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, w Paśmie Łamanej Skały. To ważny węzeł szlaków turystycznych i jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Ze szczytowej polany rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski.
MATYSKA
Wzgórze (609 m n.p.m.) położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca w południowo-zachodniej części Kotliny Żywieckiej. jest celem wędrówek pielgrzymów ze względu na stojący tam Krzyż Milenijny (wybudowany w 2001 roku). We wrześniu 2009 roku zakończono tam prace nad budową czternastu stacji drogi krzyżowej – Golgoty Beskidów.
“Bodyguard” lekiem na hejt?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?