Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej rolników skorzysta z premii za zrównoważoną produkcję już w naborze od marca 2024

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Zmiany w płatności rolnictwa ekologicznego
Zmiany w płatności rolnictwa ekologicznego unsplash.com/Megumi Nachev
Projekt rozporządzenia resortu rolnictwa opublikowany 2 lutego 2024 zakłada obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej. To może przełożyć się na większą dostępność tego wsparcia dla rolników.

W resorcie rolnictwa trwają intensywne przygotowania do naboru corocznego wiosennego wniosków o szereg płatności. Zmiany obejmą m.in. działanie o nazwie Rolnictwo ekologiczne.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 2 lutego projekt noweli rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Zmiana w płatności do rolnictwa ekologicznego od 2024 roku

Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest zmiana dotychczasowego warunku „wejściowego” w związku z przyznawaniem płatności ekologicznych w ramach Pakietu 13. Premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą. Chodzi o obniżenie minimalnego poziomu obsady zwierząt, wymaganego przy ubieganiu się o premię, z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha (DJP - duża jednostka przeliczeniowa inwentarza).

„Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie zwiększenie dostępności premii za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej” - podkreślono.

Na tym nie koniec zmian ujętych w projekcie rozporządzenia. Kolejnym rozwiązaniem, jakie znalazło się w projekcie, jest zmiana współczynnika wykorzystywanego do przeliczania posiadanych przez rolników świń na DJP, poprzez jego obniżenie z 0,3 do 0,1. Jak wyjaśniono, nowa wartość wskaźnika będzie bardziej dostosowana do wartości wynikającej z uwzględnienia cyklu produkcyjnego świń.

Resort rolnictwa chce również, by o płatności ekologiczne w 2024 r. mogli ubiegać się też rolnicy posiadający jeleniowate - daniele i jelenie szlachetne, „w odniesieniu do których zastosowano odstępstwo od obowiązku ich rejestrowania w komputerowej bazie danych (IRZ)”.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 15 marca 2024 r. (PAP)

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej rolników skorzysta z premii za zrównoważoną produkcję już w naborze od marca 2024 - Strefa Agro