Więcej TIK? Tak, to świetny pomysł!

Artykuł sponsorowany

Poznając nowoczesne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Czechowic-Dziedzic przełamali barierę informatyczną i zdobyli umiejętności, które – z wykorzystaniem ich wieloletniego doświadczenia - jeszcze lepiej pozwalają dotrzeć do uczniów. Umiejętne obsługiwanie aplikacji tworzących quizy lub ankiety, wykorzystywanie serwisu umożliwiającego utworzenie bloga, czy konstruowanie i prowadzenie testów online w czasie rzeczywistym – to tylko niektóre z wielu korzyści, jakie przyniósł im udział w projekcie „Więcej TIK, bardziej w Europie – przyszłość nauczycieli w nowoczesnej polskiej szkole” . Ten projekt czechowicki ZSTiL realizował od listopada 2016 r. do czerwca 2018 r, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wzięło w nim udział 20 nauczycieli i jeden pedagog.

- Nasze grono pedagogiczne jest doświadczonym gronem – to osoby świetne w swoim fachu. Ale chcąc jeszcze lepiej trafić do młodzieży i lepiej przekazać wiedzę w atrakcyjny sposób zdecydowaliśmy się na udział właśnie w takim projekcie – wyjaśnia Grażyna Skęczek, nauczycielka ZSTiL, koordynatorka projektu.

Główny cel był taki, aby nauczyciele poznali narzędzia – programy, serwisy, aplikacje - które są najbardziej przydatne w pracy dydaktycznej. Inną, równie ważną kwestią, było jeszcze szersze otwarcie się czechowickiej szkoły i jej nauczycieli na międzynarodową współpracę. Służyły temu wyjazdy szkoleniowe do hiszpańskich Alcala de Henares i Sewilli, irlandzkiego Mallow i włoskiej Florencji, podczas których na kursach prowadzonych w języku angielskim nauczyciele czechowickiego ZSTiL poznawali narzędzia TIK. Nieocenione korzyści przyniósł „job shadowing” (obserwacja pracy) w Instituto de Educacion Secundaria la Creueta w hiszpańskiej miejscowości Onil, gdzie czechowiccy nauczyciele mieli okazję podpatrywać, z jakich narzędzi w procesie nauczania korzystają ich hiszpańscy koledzy.

- W niektórych tamtejszych oddziałach szkolnych dzieci do nauki używają tylko tabletów. Mogliśmy się dowiedzieć, jak to się sprawdza w praktyce – tłumaczy Grażyna Skęczek.

Efekty projektu znakomicie spełniły oczekiwania. Nauczyciele poznali takie narzędzia, jak np. Canva, Socrative, Quizizz, Kahoot, TedEd, LearningApps, narzędzia Google, takie jak: Dysk, Dokumenty, Prezentacje, Formularze, Kalendarz, media społecznościowe: Facebook, Instagram, YouTube, oraz inne przydatne w nauczaniu programy i platformy: BeFunky, Kizoa, Screencast-o-matic, Pic Collage, Pinterest, aplikacja QR, Blogger, WordPress, Evernote, EdPuzzle.

Nauczyli się także korzystać z tablic interaktywnych, co okazało się bardzo przydatne, gdy Starostwo Powiatu Bielskiego zakupiło kilka tych urządzeń dla czechowickiego ZSTiL. Uczestnicy projektu opracowali również specjalny katalog w formie folderu, w którym w jasny i czytelny sposób opisane są narzędzia najbardziej praktyczne i pomocne dla nauczyciela podczas pracy dydaktycznej – w większości to darmowe programy i aplikacje, które każdy w łatwy sposób może zainstalować w swoim komputerze, lub korzystać z nich online. Folder jest rozdawany nauczycielom innych szkół, by także oni mogli poznać nowe pomoce dydaktyczne.
- Nasi nauczyciele są bardzo zadowoleni z udziału w tym projekcie. Przełamali bariery informatyczną i językową, skorzystali poznając nowe narzędzia, które pomagają im ciekawiej prowadzić zajęcia – przyznaje Grażyna Skęczek. A przez to zyskują na tym również uczniowie. I cała szkoła, w której poprawiła się jakość nauczania i nawiązano współpracę z placówkami zagranicznymi.

Więcej na temat projektu: https://jarcze1999.wixsite.com/wiecej-tik
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!