MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Krokiew w Zakopanem. Jakie atrakcje czekają na turystów? Ile kosztuje zwiedzanie skoczni i zjazd na pontonie?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Skocznia narciarska Wielka Krokiew to nie tylko obiekt sportowy. Należy do najsłynniejszych atrakcji turystycznych Zakopanego! Jak dostać się na jej szczyt i co właściwie można tam robić? Ile kosztuje bilet, ile trzeba zapłacić za szalony zjazd na pontonie? Zapraszamy do przewodnika po Wielkiej Krokwi dla turystów: atrakcje na cały rok, ceny biletów, wskazówki dojazdu.

Spis treści

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza: największa skocznia w Polsce

Tłumy wokół Wielkiej Krokwi w czasie konkursu skoków narciarskich
Wielka Krokiew to chluba Zakopanego i gratka dla turystów. Czy na jej szczyt można wejść? Ile czasu zajmuje pokonanie trasy na górę? Ile kosztuje zwiedzanie Wielkiej Krokwi i szalony zjazd na pontonie? Zapraszamy do przewodnika: Wielka Krokiew w Zakopanem dla turystów. Atrakcje, zwiedzanie, ceny biletów. Wojciech Matusik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Wielka Krokiew w Zakopanem to prawdopodobnie najsłynniejsza skocznia narciarska w Polsce. To tutaj wykuwała się historia polskich skoków, tu koncentrowała się małyszomania, tu w 1997 r. Jan Paweł II odprawił mszę w czasie swojej pielgrzymki do Polski.

Wielka Krokiew jest położona na północnym stoku góry o tej samej nazwie (1378 m n.p.m.). To największa skocznia narciarska w Polsce z homologacją FIS (rozmiar 140 m). Trybuny mogą pomieścić 40 tys. widzów.

Wielka Krokiew jest czynnym obiektem sportowym: skocznia wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, zarządza nią Centralny Ośrodek Sportu. Jednocześnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Zakopanego.

Czy Wielką Krokiew można zwiedzać? Jak się na nią dostać? Ile kosztują bilety i jakie niespodzianki czekają tam na turystów latem? Zapraszamy do przewodnika turystycznego po Wielkiej Krokwi, w której znajdziecie odpowiedzi na te i więcej pytań.

Wielka Krokiew w Zakopanem – adres i mapa

Wielka Krokiew znajduje się w południowej części Zakopanego, przy ul. Bronisława Czecha 1.

Czytaj też: Darmowe atrakcje Zakopanego na weekend i urlop w górach. Co można zobaczyć i zrobić w stolicy Podhala bez płacenia za bilety?

Zwiedzanie Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Kolejka linowa i trasa piesza

Czy można wejść na Wielką Krokiew? Tak! Wielka Krokiew przyciąga nie tylko skoczków narciarskich i kibiców. Kiedy nie są tu rozgrywane żadne zawody, obiekt można zwiedzać jako jedną z atrakcji turystycznych Zakopanego.

Turyści mogą dostać się na szczyt Wielkiej Krokwi na dwa sposoby: za pomocą kolejki linowej lub idąc pieszo ścieżką wzdłuż toru kolejki. Trasa ma ok. 350 m długości, a różnica wysokości na obu jej końcach wynosi ok. 133 m.

Ile trwa wejście na Wielką Krokiew? Jeśli zdecydujemy się na trasę pieszą, jej pokonanie może zająć kilkanaście minut, w zależności od kondycji turysty.

Zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, 2017.
Wielką Krokiew można zwiedzać, kiedy akurat nie są na niej rozgrywane żadne mistrzostwa i konkursy, a tych jest sporo. Na zdjęciu: zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, 2017. Wojciech Matusik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Atrakcje Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Dlaczego warto wejść na górę?

Atrakcje Wielkiej Krokwi to przede wszystkim wspaniała panorama Zakopanego z platformy widokowej na szczycie obiektu. Spoglądanie w dół z platformy pozwala poczuć się przez chwilę jak skoczek narciarski w czasie zawodów.

Turyści mogą także w drodze na samą górę zwiedzić od środka wieżę sędziowską.

Przy górnej stacji kolejki linowej działa kawiarnia, w której można posilić się ciastem domowej roboty i wypić coś rozgrzewającego.
Jeszcze przed kasami znajduje się wejście na trybuny Wielkiej Krokwi, po których można się przespacerować. To gratka zwłaszcza dla miłośników skoków narciarskich, którzy z różnych przyczyn nie mogą oglądać zawodów na miejscu, a chcieliby sprawdzić, jak to jest obserwować Wielką Krokiew bezpośrednio z trybun.

Czytaj też: Gdzie na narty w Europie? 17 najlepszych miejsc: ulubiony kurort Beara Gryllsa, stoki blisko plaży, „alpejska Ibiza”. Coś dla każdego!

Wielka Krokiew – cennik. Ile kosztuje bilet?

Ile kosztuje zwiedzanie Wielkiej Krokwi w Zakopanem?

Ceny nie są wygórowane. Bilet normalny na zwiedzanie Wielkiej Krokwi kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł (młodzież szkolna, studenci, niepełnosprawni).

Bilet daje prawo do wjazdu na Wielką Krokiew, a potem zjazdu kolejką krzesełkową, a także do wstępu na platformę widokową.

Zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi. Ekstremalna zabawa na lato

Latem turyści mają możliwość zjechania z Wielkiej Krokwi na pontonach. To najwyższa tego typu zjeżdżalnia na świecie. Można tu rozwinąć prędkość porównywalną z oddaniem profesjonalnego skoku narciarskiego w czasie zawodów.

Zjazdy odbywają się z trzech poziomów wysokości. Najniższy pozwala osiągnąć prędkość do 60 km/h. Środkowy – do 80 km/h, a najwyższy – do 100 km/h.

Zobaczcie, jak może wyglądać zjazd na pontonie z Wielkiej Krokwi w Zakopanem:

Ile kosztuje zjazd pontonem z Wielkiej Krokwi? Cennik biletów wygląda następująco:

 • Normalny 59 zł
 • Ulgowy (do 15. roku życia) 39 zł
 • Każdy kolejny zjazd 29 zł
 • Nagranie zjazdu kamerą GoPro z pomiarem prędkości 30 zł

Przed zjazdem należy też opłacić bilet wstępu na teren skoczni zgodnie z cennikiem zamieszczonym wyżej.

Kolejka linowa na Wielką Krokiew
Trasa na szczyt Wielkiej Krokwi liczy ok. 350 m. Pokonanie tego dystansu kolejką linową zajmuje ok. 5 minut. Wojciech Matusik / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Godziny otwarcia Wielkiej Krokwi

Kasy biletowe na Wielką Krokiew są czynne codziennie, ale w różnych godzinach, w zależności od pory roku:

 • Kwiecień - 9:00 - 17:00
 • Maj - 9:00 - 20:00
 • Czerwiec - 8:30 - 19:00
 • Lipiec - 8:30 - 20:00
 • Sierpień - 8:30 - 20:00
 • Wrzesień - 9:00 - 18:00
 • Październik - 9:00 - 17:00
 • Listopad - 9:00 - 16:00
 • Grudzień - 9:00 - 15:00

Jak dostać się do Wielkiej Krokwi w Zakopanem?

Do Wielkiej Krokwi można podjechać samochodem. Parking miejski znajduje się nieopodal, znajdziecie go na poniższej mapie. Pod Wielką Krokiew dojeżdżają także autobusy.

Wielka Krokiew – parking:

Wielka Krokiew latem
Wielka Krokiew także latem ma atrakcje do zaoferowania turystom. Można po niej zjechać na pontonach, osiągających prędkość nawet do 100 km na godzinę.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kapitel, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: 10 najlepszych miejsc na zimowy urlop w Europie. W nowym rankingu zwyciężyło polskie miasto! Czym zachwyciło zagranicznych ekspertów?

Historia Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Jakie zawody odbywają się na tym obiekcie?

W 1923 r. cały obszar Zakopanego od Kuźnic po górę Krokiew został objęty nowym planem zagospodarowania architektonicznego, opracowanym przez inż. Karola Stryjeńskiego. Plan taki był wymagany od wszystkich miejscowości ze statusem uzdrowiska, który Zakopane uzyskało w 1886 r.

Stryjeński chciał stworzyć w Zakopanem cały park turystyczno-sportowy. Duża skocznia narciarska była jednym z jego elementów. Miała zastąpić pierwszą polską skocznię w dolinie Jaworzynce, która była już w latach 20. XX w. przestarzała i zbyt oddalona od centrum Zakopanego.

Uroczysta inauguracja nowej skoczni – Wielkiej Krokwi – odbyła się 22 marca 1925 r. Urządzono też wówczas pierwszy konkurs skoków.

Od czasu inauguracji w 1925 r. na Wielkiej Krokwi rozgrywane były i nadal są liczne zwody i mistrzostwa w skokach narciarskich:

 • Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich (od 1927 r.)
 • Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (1929, 1939, 1962)
 • Uniwersjady zimowe (1993, 2001)
 • Puchar Świata w skokach narciarskich (od. 1979 r.)
 • Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich (od 1992 r.)
 • Puchar Świata w kombinacji norweskiej (od 1998 r.)
 • Letnie Grand Prix (od 2004 r.)
 • Puchar FIS (od 2012 r.)

W 1962 r. otwarto kolejkę linową na Wielką Krokiew, którą zmodernizowano w 2008 r.

Obecny oficjalny rekord Wielkiej Krokwi należy do japońskiego skoczka Yukiya Sato, który w czasie Pucharu Świata w skokach narciarskich 2019/20 oddał skok długości 147 m. Nieco wcześniej Sato pobił też letni rekord Wielkiej Krokwi, uzyskując wynik 145 m.

Piotr Żyła na Wielkiej Krokwi w Zakopanem
To właśnie na Wielkiej Krokwi w Zakopanem swoje sukcesy odnosili znani polscy skoczkowie narciarscy, jak Adam Małysz. Na zdjęciu: Piotr Żyła bierze udział w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi, 2021. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem 2024. Który sektor wybrać?

W dniach 19-21 stycznia 2024 r. na Wielkiej Krokwi rozegrane zostaną kolejne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Który sektor Wielkiej Krokwi wybrać, by mieć najlepszy widok? Fani sugerują, by kupować bilety do sektorów C albo D, z których najlepiej widać moment lądowania skoczków. Ceny biletów do tych sektorów zaczynają się od 200 zł.

Galeria zdjęć Wielkiej Krokwi w Zakopanem

Zapraszamy do galerii zdjęć, ukazujących Wielką Krokiew - największą skocznię narciarską w Polsce.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka Krokiew w Zakopanem. Jakie atrakcje czekają na turystów? Ile kosztuje zwiedzanie skoczni i zjazd na pontonie? - Strona Podróży