Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021. Jak spędzimy drugie święta w pandemii? Co będzie dozwolone, a co zakazane?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Zakaz przemieszczania się, godzina policyjna, stan nadzwyczajny – o tym wszystkim  mówiło się w kontekście gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i nadchodzących świąt Wielkanocnych. Jaki będą obowiązywały obostrzenia podczas tegoroznych świąt? Sprawdź na kolejnych stronach. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zakaz przemieszczania się, godzina policyjna, stan nadzwyczajny – o tym wszystkim mówiło się w kontekście gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i nadchodzących świąt Wielkanocnych. Jaki będą obowiązywały obostrzenia podczas tegoroznych świąt? Sprawdź na kolejnych stronach. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Piotr Krzyżanowski
Zakaz przemieszczania się, godzina policyjna, stan nadzwyczajny – o tym wszystkim mówiło się w kontekście gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i nadchodzących świąt Wielkanocnych. I choć trzecia fala pandemii nie słabnie, to rząd raczej nie zdecyduje się na dodatkowe obostrzenia. Pozostanie przy tych, które obowiązują od 27 marca 2021 roku.

Zobacz wideo: Tradycyjne dania na Wielkanoc z regionu Kujaw i Pomorza

To już druga Wielkanoc w pandemii. Tak jak tę ostatnią spędzimy ją w wąskim gronie najbliższych, bez rodzinnych biesiad, spacerów po deptakach i tłumnych wizyt w kościołach. Różnica pomiędzy świętami sprzed roku, a tymi, na które teraz czekamy, jest zasadnicza. Wtedy dobowe raporty zakażeń mówiły o 350-400 nowych zakażonych w kraju i kilku zgonach, dziś przypadki te liczy się w dziesiątkach tysięcy, a Covid-19 zabija dziennie nawet 400 osób.

Apele i twarde zasady

Obostrzenia na tegoroczne święta zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej 25 marca. Premier powiedział wówczas:

- Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Chcę zaapelować już dzisiaj o to, żebyśmy spędzili je w wąskim gronie, w gronie wyłącznie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję, radość, i myślę, że już niedługo potem ta nadzieja, ta radość będzie do Polski wracała na skutek programu szczepień - mówił premier.

Wbrew pojawiającym się wcześniej pogłoskom rząd nie zdecydował przed świętami o zakazie przemieszczania się. Podróże nie są więc zabronione, jednak - podobnie jak podczas Bożego Narodzenia - obowiązuje obostrzenie dotyczące limitu dla zgromadzeń do pięciu osób.

- W sytuacji, gdy rodzina jest zaszczepiona, przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że te zaszczepione osoby nie wliczają się do pięcioosobowego limitu wynikającego z obostrzeń - wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia dotknęły wiernych w kościołach. W świątyni może przebywać maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Obowiązuje też zasada dystansu - trzeba zachować między sobą odległość 1,5 metra.

- Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Obostrzenia na święta - na czym polegają

Obostrzenia na święta rozpoczęły się 27 marca i potrwają do 9 kwietnia. Na czym polega ten lockdown?

  • zamknięte zostały wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2;
  • w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób - 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2;
  • w miejscu kultu religijnego - maksymalnie 1 osoba na 20 m2;
  • zamknięte salony fryzjerskie, urody, i kosmetyczne;
  • zamknięte żłobki i przedszkola.

Przed świętami nic się raczej nie zmieni

Raczej mało prawdopodobne, by przed świętami wprowadzono jeszcze jakieś dodatkowe obostrzenia. Świadczą o tym choćby wypowiedzi polityków partii rządzącej. W programie "Tłit" Wirtualnej Polski Radosław Fogiel został zapytany m.in. o wprowadzenie godziny policyjnej przed świętami wielkanocnymi.

- W tej chwili takich planów nie ma. Mamy nadzieję, że obecne restrykcje wystarczą i nie dość, że nie trzeba będzie wprowadzać dalej idących, to będzie można powiedzieć, że z czegoś się wycofujemy - przekazał wicerzecznik PiS.

Polityka zapytano także o to, co zadecydowałoby o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce.

- Musiałaby być jednoznaczna rekomendacja Rady Medycznej, no i musiałaby być decyzja rządu, a następnie parlamentu - przekazał i dodał, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie wymagać wprowadzenia stanu wyjątkowego, takie decyzje będą podejmowane - wyjaśnił Fogiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielkanoc 2021. Jak spędzimy drugie święta w pandemii? Co będzie dozwolone, a co zakazane? - Nowości Dziennik Toruński