Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie gratulacje! Zofia Cofałka, nauczycielka z Chorzowa laureatką Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Katarzyna Domagała-Szymonek
Zofia Cofałka, nauczycielka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie oraz Niepublicznego Liceum dla Dorosłych w Katowicach została laureatką prestiżowej Nagrody im. Ireny Sendlerowej. W gronie wyróżnionych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej znalazło się jeszcze dwoje nauczycieli z woj. śląskiego.

Jak podkreślała kapituła konkursowa, nauczycielka z Chorzowa od 17 lat działa na rzecz praw człowieka, podejmując trudne tematy w inspirujący i angażujący młodzież sposób. Ze swoimi uczniami podejmuje zagadnienia m.in. mniejszości romskiej, sprawiedliwego handlu, sytuacji uchodźców czy historii Holokaustu. Współpracuje z Amnesty International, Polską Akcją Humanitarną i wieloma innymi organizacjami i instytucjami. Jak sama mówi o swojej pracy "nie można uczyć i żyć według innych reguł niż te, o których się uczy. Tylko wiarygodny nauczyciel będzie prawdziwy, a tylko prawdziwy nauczyciel będzie wzorem do naśladowania".

- Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Ale ta nagroda to spora odpowiedzialność i zobowiązanie do dalszej pracy - komentuje w rozmowie z DZ główna zainteresowana. Przyznaje, że czasu na chwilę refleksji nie miała za wiele czasu. Zaraz po odebraniu nagrody, wróciła do pracy. Właśnie dopina na ostatni guzik cztery akcje m.in. maraton pisania listów z Amnesty International, Szlachetną Paczkę czy grę miejską "Fair Train".

Krzysztof Czyżewski, przewodniczący kapituły w laudacji dla laureatki mówił tak: "Od jakiegoś czasu nie daje nam spokoju przeczucie, że świat po raz kolejny się wykoleił i znalazł na ślepym torze, który nie wiadomo dokąd prowadzi. Dotychczas "naprawianie świata" w zdecydowanej mierze związane było z przeszłością, nasze życie toczyło się "po" czymś, co należało poddać jakiejś przemianie - po-wojnie, po-komunizmie czy po-transformacji ustrojowej; było post-totalitane i post-modernistyczne. Obecnie coraz częściej pytamy o to "przed" czym jesteśmy, o to nieznane, co dopiero jawi się na horyzoncie, i co tak mocno nas niepokoi. Dzisiaj „naprawiacze świata” bardziej starają się nas przygotować do zmierzenia się z przyszłością, niż do rozliczenia z tym, co było".

- Nie dziwi nas to, przyznanie Zofii nagrody było tylko kwestią czasu - mówi Małgorzata Pieniek, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 w Chorzowie. - Od samego początku współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi. To ona w naszej szkole zainicjowała wiele ważnych akcji. Jedną z pierwszych był "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej. Szybko okazało się, że jej praca przynosi efekty, a nasi uczniowie chętnie włączają się w różne pomysły i wolontariaty.

Laureatka jeszcze nie wie na co przeznaczy 15 tys. zł nagrody. Pewne jest, że pieniądze trafią na cele charytatywne.

W gronie 10 wyróżnionych nauczycieli z całej Polski zalazł się również Przemysław Fabjański, dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie oraz Małgorzata Wójcik-Dudek, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Będzinie.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” została ustanowiona w 2006 roku. Jak tłumaczą pomysłodawcy, jej celem jest uhonorowanie nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej. Ideą nagrody jest uczczenie osoby patronki - Ireny Sendlerowej, bohaterskiej działaczki "Żegoty", która podczas II wojny światowej uratowała życie 2,5 tys. żydowskich dzieci - oraz propagowanie wartości i postaw, którym była wierna. Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadzi program we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dzieci Holocaustu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!