Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus Zika jest już na Słowacji. Dotrze do nas? [WIDEO]

Agata Pustułka
Wirus Zika: Najprawdopodobniej kwestią czasu jest pojawienie się wirusa Zika w Polsce. Zdiagnozowano go już u pacjentów w Czechach oraz na Słowacji.

Wirus Zika:

Wielkie imprezy o ogólnoświatowym zasięgu (np. igrzyska olimpijskie w Brazylii, czy Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie) to dla wirusów szczególnie dobre warunki do rozprzestrzeniania. Ostatnio służby medyczne są skupione na znalezieniu szczepionki skutecznej na wirus Zika, który pojawił się już np. na Słowacji.

Za rozprzestrzenianie się wirusa Zika odpowiedzialne są komary gatunku Aedes. Przenoszą one również wirusy np.: żółtej gorączki, Dengue, Chikungunya, Zachodniego Nilu i wielu innych. Ze stawonogów zakażenie jest przenoszone na kręgowce. Komar Aedes aegypti występujący w regionach tropikalnych i subtropikalnych w Europie występuje przede wszystkim na wybrzeżu Morza Czarnego. Drugi z komarów, Aedes albopictus, nazywany komarem azjatyckim lub tygrysim jest dosyć odporny na niskie temperatury - w Japonii jego obecność stwierdzano na obszarach gdzie izoterma wynosiła +12°C.W XX wieku ekspansję tego komara zaobserwowano na całym świecie, a w latach 70. również w Europie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Groźny wirus Zika dotarł do Europy [OBJAWY] Jak można się zarazić? Szczepionka wciąż nie istnieje

Okres inkubacji choroby wywołanej przez wirus Zika wynosi 3-12 dni od ukąszenia komara. Co ciekawe 60-80 proc. zakażeń ma charakter bezobjawowy. W pozostałych przypadkach najczęstszymi objawami są: gorączka, wysypka grudkowa, bóle stawów/mięśni, bóle głowy, zapalenia spojówek. Objawy te trwają zazwyczaj około 2-7 dni.

Ponieważ nadal nie ma szczepionki na Zikę najlepszą ochroną jest zapobieganie ukąszeniom przez komary. Najbardziej powinny się pilnować kobiety w ciąży, bo zakażenie wirusem Zika może zostać przekazane płodowi, co objawia się małogłowiem u noworodków. W Brazylii odnotowano ponad 4000 przypadków urodzeń z małogłowiem, co stanowi 10-krotny wzrost w porównaniu do lat poprzednich, kiedy nie obserwowano tam zakażeń wirusem Zika. Potwierdzono także możliwość zakażenia drogą transfuzji krwi oraz poprzez kontakty seksualne (wirus utrzymuje się w nasieniu nawet przez 3 tygodnie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!