Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski. Remont XVIII-wiecznego Pałacu Dietrichsteinów zbliża się ku końcowi. Trwa wyposażanie obiektu. W lipcu wielkie otwarcie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wnętrza Pałacu Dietrichsteinów pierwszy raz w historii przeszły gruntowną metamorfozę.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wnętrza Pałacu Dietrichsteinów pierwszy raz w historii przeszły gruntowną metamorfozę.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Chrobok
XVIII-wieczny, zabytkowy Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, po czteroletnim remoncie wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym. W obiekcie trwają ostatnie prace montażowe. Wkrótce rozpocznie się procedurowa odbiorowa, do której równolegle toczyć się będzie wyposażanie wnętrz. Wielkie otwarcie po remoncie przewidziano na połowę lipca.

Wodzisław Śląski. Remont XVIII-wiecznego Pałacu Dietrichsteinów zbliża się ku końcowi. Trwa wyposażanie obiektu. W lipcu wielkie otwarcie

Na ostatniej prostej jest już remont wodzisławskiego Pałacu Dietrichsteinów. Restaurowanie XVIII-wiecznej, klasycystycznej budowli, wielkimi krokami zmierza ku końcowi. W połowie lipca obiekt ma zostać udostępniony mieszkańcom.

- W tej chwili trwa kończenie "białego montażu", czyli wyposażanie łazienek i ostatni szlif w postaci poprawek malarskich i sprzątania obiektu - mówi Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego, dodając, że w najbliższych dniach - między 7 a 10 kwietnia - planowane jest rozpoczęcie kilkutygodniowej procedury odbiorowej.

Zobacz zdjęcia:

Równocześnie do ostatnich prac remontowych, trwa także ostateczne doposażanie obiektu. Już teraz władze Wodzisławia podjęły jednak decyzje, co i gdzie w pałacu będzie się znajdowało. Jak zaznacza Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego, miasto chce, żeby budynek był do dyspozycji mieszkańców.

- Jest to duma i wizytówka miasta, które powinno żyć przez cały tydzień dla mieszkańców i być miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli realizować swoje pasje - przyznaje prezydent Kieca.

Czterokondygnacyjny obiekt - częściowo drugie i trzecie piętro dobudowano, nadając pałacowi jego pierwotny kształt z początku istnienia - będzie mieścił w sobie, między innymi, części muzealne, kulturalne - z salą koncertową na około dziewięćdziesiąt miejsc, a także edukacyjne w postaci między innymi Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) powstałej w ramach ministerialnego programu popularyzacji nauki.

- To, co będzie otwarte dla mieszkańców, to sala reprezentacyjna i koncertowa, będzie to jednocześnie sala konferencyjna dla przedsiębiorców. Będą sale wystaw czasowych, które będą pokazywać, czym żyje region. Na poziomie trzecim znajdzie się Sala Odkrywania Wyobraźni i Aktywności i sala audiowizualna - wylicza Hanna Blokesz-Bacza, nowo powołana manager Pałacu Dietrichsteinów, dodając, że dobudowany ostatni poziom zarezerwowano dla, gdzie będą przeprowadzać konserwacje, czy digitalizacje zbiorów.

Po części wiadomo już także, jakie wystawy stałe planuje w nim otworzyć wodzisławskie muzeum, które za sprawą np. dioramy chce przybliżyć mieszkańcom kształt miejskiego Rynku sprzed 1945 roku, gdy serce miasta zostało zbombardowane.

- Przygotowaliśmy wystawy tematyczne. Będzie możliwość zobaczenia zabytków z pradziejami całego regionu. Będzie cios mamuta, pozyskany parę lat temu. Ważnym świadectwem prezentowanej przeszłości będzie też gród słowiański w Lubomi. W oparciu o prace archeologiczne będziemy przedstawiać historię miasta - uchylał rąbka tajemnicy Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Remont Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu to jedna z inwestycji, o którą od lat zabiegano i którą w ostatnich latach systematycznie realizowano. O to, jak po raz kolejny jednak podkreślano wcale nie było łatwo.

Pierwsze lata, począwszy od 2015 roku, gdy podjęto decyzję, o chęci przywrócenia pałacowi blasku, były naznaczone odmowami, jeśli chodzi o wszelkie dofinansowania do tego przedsięwzięcia. Później z kolei, gdy te udało się już pozyskać, w sierpniu 2019 roku doszło do katastrofy budowlanej, kiedy to podczas rozbiórki dachu odpadła część gzymsu, co wstrzymało roboty na kilka miesięcy.

Kończące się w XVIII-wiecznym budynku prace są pierwszymi tak kompleksowymi w nim podjętymi. Poza cząstkowymi remontami, ponad dwustusiedemdziesięcioletni nigdy wcześniej nie doczekał się faktycznych prac remontowych.

- Po raz pierwszy od wybudowania tego obiektu powróciliśmy do jego prawdopodobnego remontu z roku ok. 1745-1750. Przez lata nie były tu prowadzone żadne kompleksowe remonty, ostatni w miarę poważny został przeprowadzony został w trakcie II wojny światowej, potem były drobne prace remontowe w latach 60., ale poza drobną kosmetyką, nie realizowano kompleksowych modernizacji - zauważa Mieczysław Kieca.

Koszt całościowych prac w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów opiewa na około 18,5 miliona złotych. Znaczna część to różnego rodzaju dofinansowania, między innymi z funduszy unijnych. Te szacuje się na blisko 12 milionów złotych. Władze miasta liczą jednak jeszcze, że uda się uzyskać kolejne wsparcie z pieniędzy wojewódzkich.

Niewykluczone także, że w jakimś stopniu wydatki może pokryć odszkodowanie, o które Wodzisław zamierza powalczyć z projektantami, którzy stworzyli wadliwy projekt, co ostatecznie doprowadziło do katastrofy budowlanej. Na to władze miasta nie nastawiają się jednak zbyt mocno. W sprawie wciąż toczy się postępowanie prokuratorskie, co znacznie oddala ewentualną możliwość procesowania się z wykonawcą projektu.

Po lipcowym otwarciu Pałacu, zgodnie z zapowiedziami miasta, z obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy nie tylko Wodzisławia, ale i całego regionu. Co istotne, w związku z projektem, który będzie w nim realizowany Pałac, a także mieszczące się w nim wystawy będą udostępnione zwiedzającym zupełnie darmowo. Taki stan rzeczy ma się utrzymać do 2028 roku, gdy projekt dobiegnie końca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera