Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek z wizytą w Knurowie. "Realizują się ogromne inwestycje, wyczekiwane przez mieszkańców"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
W czwartek 29 czerwca, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odwiedził gminy i miasta powiatu gliwickiego. W Knurowie, wojewoda przyglądał się ważnej z perspektywy mieszkańców i miasta inwestycji, dotyczącej odwodnienia osiedli Wojska Polskiego. Realizacja przedsięwzięć była możliwa dzięki rządowym środkom i zaangażowaniu samorządowców. - To są ogromne inwestycje, o dużym rozmachu, ale i bardzo potrzebne, wyczekiwane przez mieszkańców - podkreślał Jarosław Wieczorek.

Wojewoda śląski z wizytą w powiecie gliwickim

Tylko w latach 2016-2023, powiat gliwicki wraz z gminami należącymi do niego, otrzymał ponad 1,142 mld zł wsparcia ze środków krajowych na inwestycje drogowe, infrastrukturalne, energetykę czy nakłady na sport i kulturę. To ogromna szansa na rozwój mniejszych miejscowości i odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Wizytujący powiat gliwicki wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślał, że z perspektywy liczb, przyznanych dotacji i zrealizowanych zadań, ilość środków rządowych wspierających samorządy jest bardzo duża.

- Dzięki programom uruchomionym przez pana premiera, samorządy mogą aplikować o środki i realizować ważne dla mieszkańców zadania. Dzięki temu, ostatnie kilka lat przyniosły znaczną zmianę dla Polski lokalnej. Skala inwestycji, skala przeobrażenia - przynajmniej z mojej perspektywy - jest bardzo duża - podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek.

W dużej skali, rządowe wsparcie popłynęło również do Knurowa, gdzie realizowana jest między innymi inwestycja dotycząca odwodnienia w rejonie Osiedla Wojska Polskiego I i Osiedla Wojska Polskiego II.

- Knurów jest dofinansowywany programami miękkimi i twardymi, od 2016 roku w kwocie ponad 500 mln zł. Wydaje się, że zarówno w Knurowie, jak i w pozostałych gminach, ludzie to dostrzegają. Dzisiaj te podstawowe dobra jak bezpieczeństwo, dostęp do żłobka, przedszkola, do wyremontowanej szkoły czy wodociągów i kanalizacji, nie są już niczym nadzwyczajnym czy też nieosiągalnym, a wręcz przeciwnie. To się albo zadziało, albo jest w trakcie realizacji - dodawał wojewoda śląski.

Wojewoda śląski odwiedził Knurów, gdzie trwa budowa odwodnienia dla osiedli Wojska Polskiego. Z perspektywy miasta to niezwykle ważna inwestycja
Wojewoda śląski odwiedził Knurów, gdzie trwa budowa odwodnienia dla osiedli Wojska Polskiego. Z perspektywy miasta to niezwykle ważna inwestycja RL

Knurów atrakcyjnym i bezpiecznym miastem

Inwestycje - w szczególności w budownictwo mieszkaniowe - są również kołem zamachowym dla rozwoju samego Knurowa. Jak podkreślał prezydent miasta Adam Rams, wiele osób docenia pozytywne zmiany w Knurowie i chce tu zamieszkać.

- Inwestycja związana z odprowadzeniem wód deszczowych na osiedlach Wojska Polskiego, pozwoli nam na dalszy rozwój, zwłaszcza w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Ciągle podkreślam, że Knurów jest bardzo ograniczony terenowo. Dlatego wykorzystujemy każdą część naszego terenu pod budownictwo mieszkaniowe. Knurów jest bardzo atrakcyjnym i bezpiecznym miastem oraz z bardzo bogatą ofertą społeczną. Wielu ludzi pyta i chciałoby zamieszkać w naszym mieście, na czym nam ogromnie zależy - podkreślał Adam Rams, prezydent Knurowa.

Wojewoda śląski z wizytą w Wielowsi

Wcześniej, wojewoda śląski odwiedził między innymi Wielowieś, gdzie powstaje nowy żłobek i Dom Dziennego Pobytu. Wojewodzie towarzyszyli parlamentarzyści, a także wójt gminy Wielowieś. Jak podkreślał Jarosław Wieczorek, inwestycja ta będzie służyła rozwojowi i aktywizacji zawodowej rodziców.

- Cieszymy się bardzo, że nowy żłobek powstaje w Wielowsi. To daje również szansę wielu matkom, ale i ojcom, aby aktywność zawodowa mogła być realizowana na najwyższym poziomie, zostawiając swoje dzieci w najbardziej profesjonalnej jednostce jaką jest żłobek czy też przedszkole. Bardzo dziękuję parlamentarzystom, którzy otaczają codzienną pracą w powiecie i gminie, w tym również za przygotowywanie ustaw, które wraz z samorządem możemy później wdrażać na pożytek naszych mieszkańców - podkreślał Jarosław Wieczorek.

Podczas czwartkowej wizyty w powiecie gliwickim, wojewoda odwiedził każdą z gmin powiatu, gdzie przyglądał się realizowanym inwestycjom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera