Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna strategia rozwoju Śląska i Małopolski - za rok

Redakcja
W listopadzie 2012 r. sejmiki województw śląskiego i małopolskiego mają przyjąć wspólną dla obu regionów strategię rozwojową. Samorządowcy liczą, że dzięki temu uda się lepiej wykorzystać potencjał województw i skuteczniej zabiegać o unijne i krajowe środki.

Porozumienie w tej sprawie sąsiadujące ze sobą regiony podpisały w maju tego roku. W piątek w Tychach spotkali się marszałkowie obu województw oraz członkowie dwóch rad ds. strategii dla rozwoju Polski Południowej: rady naukowej i programowej. Uzgodniono m.in. harmonogram dalszych prac.

- Do końca tego roku zamierzamy wypracować założenia strategii, a do maja 2012 r. chcemy mieć jej projekt. Potem rozpocznie się etap m.in. analizy środowiskowej i konsultacje, aby jesienią strategia została przyjęta na wspólnej sesji sejmików woj. śląskiego i małopolskiego - poinformował marszałek woj. małopolskiego, Marek Sowa.

Strategia dla Polski Południowej (woj. śląskie i woj. małopolskie) będzie trzecim podobnym dokumentem w Polsce, po strategii dla Polski Wschodniej (temu obszarowi poświęcone są m.in. odrębne priorytety w unijnych programach) oraz strategii dla Polski Zachodniej, która będzie gotowa do końca roku.

Uczestnicząca w piątkowym spotkaniu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oceniła, że w przyszłej perspektywie finansowej UE projekty ponadregionalne będą mogły liczyć na określone środki, przeznaczone właśnie na takie przedsięwzięcia.

- Na razie nie zapadła decyzja dotycząca programów ponadregionalnych, jednak z pewnością w ramach dużych krajowych programów pojawią się "kieszonki" ponadregionalne, gdzie będą wyodrębnione środki na takie przedsięwzięcia - zapewniła minister.

Bieńkowska oceniła, że obszar Śląska i Małopolski jest najsilniejszy pod względem potencjału gospodarczego w Polsce i należy do najsilniejszych w Europie.

Zapewniła też, że w kolejnej unijnej perspektywie finansowej z pewnością rozszerzone będą programy regionalne (jak obecne Regionalne Programy Operacyjne), choć nadal dominować będą większe programy krajowe (jak dziś np. Infrastruktura i Środowisko czy Innowacyjna Gospodarka).

Marszałkowie przekonywali natomiast, że współpraca obu regionów jest konieczna, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. - Według wszystkich opinii najlepszy w Polsce obszar gospodarczy jest między Krakowem, a metropolią górnośląską - mówił marszałek Sowa, według którego współpraca pozwoli także na skuteczną rywalizację w przestrzeni europejskiej. Przykładem jest Europejski Węzeł Wiedzy i Innowacji, w którym współpracują uczelnie i firmy (m.in. energetyczne) ze Śląska i Małopolski.

Wśród potencjalnych wspólnych projektów są m.in. - jak wyjaśnił marszałek woj. śląskiego, Adam Matusiewicz - budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, łącząca Bielsko-Białą z Krakowem (za ok. 3 mld zł) oraz drogi ekspresowej z Katowic, przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Olkusz do Krakowa. Modernizacji wymagają także linie kolejowe.

Wspólne mogą być również projekty np. w zakresie ochrony przeciwpowodziowej - przykładem jest przyjęty niedawno przez rząd program ochrony górnej Wisły. Regiony chcą także współpracować gospodarczo, w zakresie dużych inwestycji. PAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera