Wszyscy budowali "tysiąclatki" dla dzieci [HISTORIA DZ]

Monika Krężel
repr. Lucyna Nenow
"Tysiąclatka" w Czeladzi była pierwszą szkołą wybudowaną naapel towarzysza Gomułki. Potem powstawały kolejne. Przy pracy pomagali żołnierze i ochotnicy

"Wszystkich tych, którzy wybudowali dla nas piękną szkołę w Piaskach mocno całujemy - Kazia, Heniek, Jadzia, Jerzyk, Basia i wszystkie, wszystkie dzieci" - taki wpis, zrobiony dziecięcym pismem, widnieje na nietypowej okładce "Dziennika Zachodniego" z 26-27 lipca 1959 roku. Obok były zdjęcia dzieci oraz żołnierzy, którzy pomagali w budowie szkoły na Piaskach w Czeladzi. Choć do rozpoczęcia roku szkolnego było jeszcze sporo czasu, to tematy szkolne często pojawiały się w środku wakacji. Powód? Okazało się, że ówczesne woj. katowickie wysunęło się na czoło w realizacji hasła "Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". A do tego pierwszą "tysiąclatką" w Polsce była szkoła w Czeladzi. Na jej otwarcie przyjechał sam tow. Władysław Gomułka.

Szkoła za 10,5 mln złotych

Czeladzka "tysiąclatka" na długo przed oficjalnym otwarciem była bohaterką czołówek gazety. W DZ z 24 lipca 1959 r. zatytułowaliśmy jeden z tekstów: "Już w niedzielę, 26 lipca oddajemy pierwsze z tysiąca szkół". Okazało się, że tę niedzielę, nazwano "szkolną niedzielą". W tym dniu w naszym regionie w 91 miejscowościach zaplanowano zakończenie lub rozpoczęcie budowy szkół-pomników.

"Zacznijmy od uroczystości centralnych - oddania do użytku pierwszej w kraju szkoły Pomnika Tysiąclecia w Czeladzi, na Piaskach. Budowę tej 15-izbowej szkoły podstawowej i domu nauczycielskiego o 32 izbach mieszkalnych rozpoczęto 27 października 1958 r. Szkołę, której wartość wynosi 10,5 mln zł wybudowała jednostka wojskowa z Czeladzi. Pracy zatem wojska i ofiarności czeladzkich górników z kopalń Czeladź oraz Czerwona Gwardia (z ich składek ufundowano budynek-pomnik) zawdzięczamy, że 600 dziewcząt i chłopców od 1 września uczyć się będzie w pięknej, nowoczesnej, doskonale wyposażonej szkole, że kilku pedagogów w nowym domu znajdzie mieszkania" - pisał nasz reporter.

W pracowni - mikroskopy

W tym wydaniu informowaliśmy, że w tym samym czasie budowniczowie przekażą władzom szkolnym dalsze 34 obiekty, czyli szkoły podstawowe w: Częstochowie, Sokolim Polu, Zawisnej, Kokawie, Osinach i Blachowni (pow. Częstochowa), Albertowie, Kostrzynie, Pile, Borowie, Kukowie i Ostrowach (pow. Kłobuck), w Kłobucku, w Kamienicy Śląskiej, Boronowie (pow. Lubliniec), Ostrowie i Mzykach (pow. Myszków), w Ożarowicach i Pyrzowicach (pow. Tarnowskie Góry), w Piasecznej i Żelasku (pow. Zawiercie), przedszkola w Bielsku i Rybniku, internat Zasadniczej Szkoły Zawodowej na 200 miejsc w Pszczynie i domy nauczycielskie w Bielsku, Godziszcze w Świętoszówce, Komorowicach i Wilkowicach (pow. Bielsko). Podliczono, że w nowych szkołach będzie się uczyć 7 tys. dzieci, a nauczycielom przypadnie 231 mieszkań.

Społeczeństwo naszego regionu było też najbardziej ofiarne w wielkiej akcji zbiórki pieniędzy na Społeczny Fundusz Budowy Szkół Tysiąclecia. W 1959 r. Fundusz zgromadził 507 mln zł, z czego 126 mln pochodziło z naszego regionu.

Tysiąclatki były obiektem westchnień dziennikarzy, którzy objeżdżali teren, by pisać reportaże z postępów budowy szkół. Antonina Leżeńska w tekście "Chciałabym mieć siedem lat..." pisała: "Za moich czasów były skrzypiące ławki dla pięciorga pocięte pamiątkowymi "esami - floresami", zaplamione atramentem. Jedna dla całej klasy mapa ścienna. Brak zielonego pojęcia, jak wyglądała sala gimnastyczna i mikroskop rysowany na tablicy. A w maleńkiej Kamienicy Śląskiej czy Boronowie już teraz stoi w oszklonych szafach aż pięć mikroskopów" - pisała dziennikarka.
Dyrektorem nowej szkoły w Czeladzi Piaskach był wówczas Edward Zwetler. "Wyposażenie nowej szkoły jest wręcz fantastyczne. Dwa zaopatrzone we wszystkie pomoce naukowe gabinety fizyko-chemiczne z gazem i prądem elektrycznym oraz gabinety biologiczne z osobnym pokojem hodowli roślin. Bardzo duża sala gimnastyczna, nowoczesna kuchnia i jadalnia. Radiowęzeł z piękną radiolą i potężnym wzmacniaczem. Telewizor i kilka aparatów radiowych. Gabinet lekarski z pełnym zestawem narzędzi, lekarstw i lampą kwarcową. Osobny gabinet dentystyczny. Nawet komplet instrumentów dla szkolnej orkiestry dętej" - wyliczał dyrektor.

Tłumy na otwarciu

I nadeszła niedziela, 26 lipca 1959 r. Na ulicach i placu przed szkołą zgromadził się 40-tysięczny tłum. Tow. Gomułka wygłosił przemówienie i powiedział: "Wielki zaszczyt przypada mieszkańcom czeladzi i fundatorom tej pierwszej szkoły Tysiąclecia. Zasłużony powód do dumy mają żołnierze Wojska Polskiego, którzy, w zadziwiającym tempie zbudowali szkołę. Zbudowali ją pięknie. Wypieścili. Zasłużony powód do dumy mają ofiarni górnicy, wszyscy mieszkańcy osiedla, cała Czeladź, cały Śląsk!".

Towarzysz Gomułka rzucił hasło i się szkoły budowało

To Władysław Gomułka był autorem pomysłu wybudowania "tysiąclatek".
W 1958 r. rzucił hasło: "Budujemy tysiąc szkół na Tysiąclecie". W ramach akcji powstało w całej Polsce 1417 szkół-pomników, podobnych podwzględem projektów. Część środków na ich budowę przekazywały zakłady pracy, w naszym regionie głównie kopalnie i huty. W budowie szkół uczestniczyli też ochotnicy.

Czeladzka "tysiąclatka" była pierwsza w kraju, ale w latach 1959 - 1960 miały powstać w naszym regionie 34 szkoły, zaś do końca roku 1965 - aż 683. Do końca 1959 r. miały być oddane szkoły-pomniki w Katowicach, Rybniku, Sosnowcu i Klimontowie (pow. Będzin).


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie