Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023. Cmentarz w Knurowie rozświetlony blaskiem tysięcy zniczy. Wieczorem lampiony tworzą niepowtarzalny klimat

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
Jak co roku, w okresie Wszystkich Świętych miliony Polaków wybierają się na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. Zostawiają kwiaty i znicze, na znak pamięci o zmarłych. W szczególności te ostatnie, wieczorem i nocą tworzą niepowtarzalny klimat. Tak jest chociażby na cmentarzu parafialnym w Knurowie, gdzie mieszkańcy zostawili tysiące zapalonych zniczy.

Wszystkich Świętych 2023. Nocą tysiące zniczy tworzą niepowtarzalny klimat

Miliony Polaków ruszyły na cmentarze w całym kraju, by odwiedzić groby swoich bliskich. W obrębie nekropolii, tłoczno zaczęło robić się już w ostatnich dniach października, choć największy ruch na cmentarzach przypada na 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy na cmentarzach odbywają się procesje, zaś bliscy zmarłych przynoszą na ich nagrobki znicze i kwiaty.

W szczególności w godzinach wieczornych i nocnych, tysiące zniczy, które trafiły na nagrobki, tworzą niezwykły klimat. To szczególny okres, gdy nocą cmentarze stają się niezwykle jasne.

Nocą tysiące zniczy tworzą niepowtarzalny klimat
Nocą tysiące zniczy tworzą niepowtarzalny klimat RL

Zniczodzielnie na cmentarzach

Zużyty znicz trafia do kosza? Wcale nie musi, o ile nie jest zniszczony. Bo zamiast do kosza, może trafić na specjalną półkę, gdzie może zabrać go inna osoba. Zniczodzielnie są dostępne chociażby przy cmentarzach na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny, w Knurowie czy w Rybniku.

- Na wielu cmentarzach na terenie naszej gminy można spotkać zniczodzielnie, czyli miejsca, w których możemy pozostawić zużyte znicze, pod warunkiem, że nie są zniszczone. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie - przyznaje gmina Czerwionka-Leszczyny.

To doskonałe i proekologiczne rozwiązanie, bo jak podają statystyki, na polskich cmentarzach rocznie produkowanych jest nawet 3,1 mln ton śmieci. Urząd miasta w Rybniku zaleca, by starać się tak udekorować groby bliskich, by choć częściowo zmniejszyć późniejszą ilość odpadów i podpowiada:

  • kupujmy znicze z wymiennymi wkładami, które można uzupełniać,
  • wybierajmy bukiety i stroiki z żywych kwiatów lub z suszu,
  • zrezygnujmy ze zniczy ceramicznych i kolorowych,
  • podzielmy się z innymi niezniszczonymi lampionami na wymienne wkłady.

Z kolei odpady ze zużytych i zniszczonych zniczy oraz kwiatów, powinny trafiać do odpowiednich pojemników.

Policja apeluje o ostrożność do kierowców

Śląscy policjanci apelują do kierujących, którzy wybierają się w najbliższych dniach, by odwiedzić groby bliskich, aby zachowali szczególną ostrożność.

- Kierujący muszą liczyć się z tym, że nie mogą jeździć na pamięć. Niektóre drogi mogą być całkowicie zamknięte poprzez zakazy ruchu w obu kierunkach. Z kolei na części dróg, na których dotąd odbywał się ruch dwukierunkowy, teraz odbywać się będzie wyłącznie w jednym kierunku. Dbajmy o to, żebyśmy nie wjechali pod prąd, żebyśmy byli przygotowani do jazdy . Tak samo zadbajmy o nasz samochód - mówi asp. Marcin Leśniak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Policja zaleca również, by przed dłuższą podróżą być wypoczętym, zaś podczas jazdy być wyrozumiałym dla innych uczestników ruchu. Warto również sprawdzić oświetlenie w swoim samochodzie.

Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym w obrębie cmentarzy czuwają policjanci, którzy w wielu miejscach ręcznie kierują ruchem. Kierujący powinni więc pamiętać, że powinni stosować się do tych sygnałów, które są priorytetowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera