Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Katowicach. Odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków na cmentarzu parafii św. ap. Piotra i Pawła przy ul. Sienkiewicza

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wojciech KilarUrodzony 17 lipca 1932 roku we Lwowie, a zmarły 29 grudnia 2013 roku w Katowicach, ten wybitny kompozytor i pianista pozostawił trwały ślad w historii muzyki. Jego wkład w sztukę muzyczną uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami, co potwierdzało jego wyjątkowy talent i znaczenie.Od 1998 roku cieszył się tytułem honorowego obywatela miasta Rzeszowa, zaś od 2006 roku był również obywatelem honorowym Katowic i Wodzisławia Śląskiego. To dowód uznania za jego znaczący wkład w życie kulturalne tych miast i regionu.Jako kompozytor i pianista, uważany jest obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów.
Wojciech KilarUrodzony 17 lipca 1932 roku we Lwowie, a zmarły 29 grudnia 2013 roku w Katowicach, ten wybitny kompozytor i pianista pozostawił trwały ślad w historii muzyki. Jego wkład w sztukę muzyczną uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami, co potwierdzało jego wyjątkowy talent i znaczenie.Od 1998 roku cieszył się tytułem honorowego obywatela miasta Rzeszowa, zaś od 2006 roku był również obywatelem honorowym Katowic i Wodzisławia Śląskiego. To dowód uznania za jego znaczący wkład w życie kulturalne tych miast i regionu.Jako kompozytor i pianista, uważany jest obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Fot Arkadiusz Gola
Katowice to miasto bogate w historię, kulturę i dziedzictwo, które odzwierciedla wielowiekowe dzieje Śląska. Jednym z miejsc, które kryją wiele opowieści i zasłużonych postaci, jest cmentarz parafii św. apostołów Piotra i Pawła, usytuowany przy ul. Sienkiewicza. To niezwykłe miejsce jest pełne grobów, które są świadectwem przeszłości i ważnym elementem dziedzictwa Śląska. To właśnie w tym miejscu znajdziemy wiele grobów zasłużonych Polaków, m.in. Erwina Sówki, Zbigniewa Cybulskiego czy Wojciecha Kilara.

Odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków na cmentarzu parafii św. ap. Piotra i Pawła przy ul. Sienkiewicza w Katowicach

Groby słynnych Polaków na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach przyciągają liczne tłumy odwiedzających. Szczególnie przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami na cmentarzach panuje wielkie poruszenie. To czas, kiedy ludzie przygotowują się do wyjątkowego momentu zadumy i refleksji, skupiając swoje myśli na tych, którzy odeszli przed nami.

Jest to również okazja do uczczenia pamięci znanych i wpływowych postaci w historii Polski, także tych związanych z woj. śląskim. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza spoczywają m.in.: Zbigniew Cybulski, Erwin Sówka, Kazimierz Kutz czy Wojciech Kilar.

Groby zasłużonych Polaków na cmentarzu parafii św. ap. Piotra i Pawła przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Zobacz zdjęcia:

Jednak cmentarz przy ulicy Sienkiewicza, nie jest jedynym, na którym znajdziemy znane i zasłużone osobistości. Przy ul. Francuskiej znajdziemy groby m.in. Wojciecha Korfantego czy Jana Mitręgi. W swoich rodzinnych Tychach na cmentarzu spoczywa Rysiek Riedel. W Rybniku odnajdziemy groby dwóch znakomitych zawodników żużlowych - Joachima Maja i Antoniego Woryny.

Początek listopada to czas, gdy znów zatrzymamy się przy grobach, aby oddać hołd, uczcić pamięć zmarłych i zapalić znicz. Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy wspominamy nie tylko naszych bliskich, ale także tych, którzy w różny sposób odcisnęli piętno w historii i kulturze naszych miast oraz regionów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera