WSZYSTKO o pieniądzach dla emerytów. Wiadomo: waloryzacja emerytur rent i innych świadczeń, trzynasta i czternasta emerytura

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W czwartek 21 stycznia Sejm uchwalił ustawy ustalające zasady waloryzacji emerytur w 2021 r. oraz 13 i 14 emeryturę. Wojciech Gadomski / Polska Press
W marcu 2021 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł, a najniższe świadczenia wyniosą 1 250 zł – jeszcze przed Bożym Narodzeniem Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie waloryzacji świadczeń. Dodatkowo wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych – do 1 750 zł. Projekt ustawy nowelizującej stare przepisy trafił do Sejmu 23 grudnia ub.r. W czwartek 21 stycznia Sejm uchwalił ustawę. We wtorek 9 lutego poznaliśmy dane GUS o inflacji a tym samym ostateczny wskaźnik inflacji - 4,24 proc.W II kwartale emeryci dostaną 13. a w IV kwartale 14. emeryturę.

1250 zł – od 1 marca 2021 r. tyle wyniesie najniższa emerytura. Sejm przyjął właśnie ustawę dotyczącą waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Co zakłada? Wzrost świadczeń emerytalno-rentowych od marca 2021 r. o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej jednak niż o kwotę 50 zł. – Troska o sytuację materialną osób starszych jest dla nas szczególnie istotna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wskaźnik inflacji będzie ostatecznie wyższy od zakładanego przez rząd - a to przez wyższą niż spodziewana inflację s 2020 roku. Ostatecznie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur 2021 wynosi 4,24 proc.
Minimalna emerytura to jednocześnie wysokość 13. emerytury, którą emeryci dostaną w kwietniu 2021 r. jako dodatkowe świadczenie.

Uchwalona w czwartek 21 stycznia przez Sejm także ustawa o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada wypłatę tzw. 14. emerytury już od listopada br. – To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Czternasta emerytura ma trafić do 9,1 mln osób.

9 lutego okazało się, że waloryzacja emerytur i rent musi być wyższa niż zapowiadano - nawet nowej ogłoszonej już emerytury minimalnej. Co to oznacza w praktyce? Po prosu kliknij w ten tekst!

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zakłada, że od marca 2021 r. emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84 proc., jednak nie mniej niż o 50 zł.

– Od 2016 roku do 2020 r. minimalna emerytura i renta wzrosły o 36 proc. – z 882,56 zł do 1 200 zł. Od marca przyszłego roku świadczenia te wzrosną do 1 250 zł. To najlepiej dowodzi, że zależy nam na poprawie sytuacji osób starszych otrzymujących najniższe świadczenia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną natomiast do 937,50 zł.

Uwaga! W związku z faktem, że dopiero w lutym 2021 r. znany będzie przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent – mając na uwadze sytuację emerytów i rencistów – projekt ustawy przewiduje dodatkowe rozwiązanie na wypadek, gdyby ogłoszony w lutym 2021 r. wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc. (który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł). W takim przypadku do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w projekcie ustawy.

TEMATY DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Kryteria dochodowe w górę

Zgodnie z projektem wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu miesięcznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – do 1 750 zł. Dodatkowo podwyższona zostanie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych (do 2 450 zł).

Dzisiaj minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1 200 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł.

Waloryzacja dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

W 2021 roku wzrośnie próg uprawniający do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
- Zadbaliśmy o to, by w związku z waloryzacją emerytur i rent w marcu 2021 r. w projekcie ustawy zapisane zostało także podwyższenie do 1 750 zł kryterium przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dziś jest to 1 700 zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

TEMATY DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Dzięki takiemu zapisowi żadna osoba niepełnosprawna nie utraci praw do tego świadczenia w związku z ustawowym wzrostem rent i emerytur.

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to nowa forma wsparcia finansowego wprowadzona przez rząd w październiku 2019 r. Dodatkowe środki służą zaspokajaniu potrzeb życiowych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.
Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może obecnie przekraczać 1700 złotych z wyłączeniem dochodów z pracy, alimentów, renty rodzinnej, a także zasiłku pielęgnacyjnego oraz innych dodatków.
Projekt waloryzacji rent i emerytur przyjęty przez Radę Ministrów podnosi ten próg o 50 zł, czyli do 1750 zł.

Do wsparcia w ramach świadczenia uzupełniającego uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w ustawie orzeczeniem.
Do tej pory przyznano ok. 645 tys. świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Rząd przeznaczył w tym roku na ten cel ok. 4,5 mld zł.

Majówka 2021

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

Materiały promocyjne partnera
Materiały promocyjne partnera

Książka w prezencie? Świetny pomysł

miejsce #10

Japonia, Chiny i Korea

34,05 zł
miejsce #13

Między Jerozolimą a Krymem

15,00 zł
miejsce #15

Daj nam szansę

29,20 zł
miejsce #16

Mężczyzna z ogniem w sercu

18,80 zł
miejsce #19

Św. Ojciec Pio

22,43 zł
miejsce #20

Maria Curie

38,49 zł
Materiały promocyjne partnera

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

miejsce #4

ADIDAS ACTIVE BODIES 100ml

117,99 zł50,99 zł-57%
miejsce #11

Jesus Del Pozo HALLOWEEN MAN 125ml

219,99 zł139,99 zł-36%
Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

miejsce #20

Medisana

Medisana MCN 88930

399,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Materiał oryginalny: WSZYSTKO o pieniądzach dla emerytów. Wiadomo: waloryzacja emerytur rent i innych świadczeń, trzynasta i czternasta emerytura - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie