Do potężnego wybuchu doszło, przypomnijmy, przed południem 14 stycznia. Podczas detonacji, rutynowej procedury unieszkodliwiania odpadów, poszkodowanych zostało dwóch pracowników zakładów produkujących materiały wybuchowe firmy Nitroerg. Huk towarzyszący eksplozji słyszeli nawet mieszkańcy ościennych miast, m.in. Lędzin i Pszczyny.
Czytaj także
Jedna osoba nie żyje, druga - jest w szpitalu
W wypadku zginął mieszkaniec Tychów, który w sierpniu świętowałby 50-te urodziny. Pracował w zakładzie od 1986 roku.
– W związku z tym tragicznym zdarzeniem Zarząd Nitroergu podjął decyzję o wprowadzeniu żałoby, która potrwa do niedzieli włącznie, w obu naszych lokalizacjach – w Bieruniu i w Krupskim Młynie – mówi Krzysztof Maciejczyk, rzecznik prasowy firmy.
Ranny został natomiast 36-letni mieszkaniec Bojszów, w powiecie bieruńsko-lędzińskim. W zakładzie w Bieruniu zatrudniony jest od 13 lat. – Liczymy, że szybko dojdzie do zdrowia. To smutny dzień dla całej załogi Nitroergu. Nie tak mieliśmy rozpocząć rok jubileuszowy – podkreśla Maciejczyk.
Na oficjalnym profilu firmy na Facebooku pojawiły się wyrazy współczucia bliskim i rodzinie ofiary zdarzenia. – Bezpieczeństwo pracowników jest dla zarządu firmy bezwzględnym priorytetem. Każdy wypadek, każdy poszkodowany pracownik, a szczególnie każda ofiara śmiertelna to tragedia – podkreśla rzecznik prasowy firmy.
Nie przeocz
- Masz którąś z tych chorób? Szczepionkę na koronawirusa otrzymasz szybciej
- Licytacje komornicze samochodów STYCZEŃ 2021. Najnowsze oferty w niskiej cenie
- Park Światła w Mysłowicach jest oblegany przez rodziny. Tłumy na wieczornym pokazie
- Co zdrożeje w 2021? Więcej zapłacimy za brak OC, wywóz śmieci, prąd, psa i abonament
Tragiczny początek roku jubileuszowego Nitroerg S.A.
Należące do KGHM Polska Miedź zakłady Nitroerg S.A. obchodzą w tym roku 150-lecie istnienia. Firma ma swoje zakłady w Bieruniu i Krupskim Młynie.
Zakład w Bieruniu rozpoczął produkcję dynamitu jeszcze za życia Alfreda Nobla, jako ósmy na świecie. W cztery lata po opatentowaniu dynamitu przez szwedzkiego naukowca. Z czasem do drugiej z fabryk przeniesiono produkcję materiałów wybuchowych na bazie nitrogliceryny dla górnictwa węglowego. Największym odbiorcą tego klasycznego materiału wybuchowego są Finlandia, Norwegia i Szwecja. Natomiast obecnie w Bieruniu produkowane są nowoczesne emulsyjne materiały wybuchowe wykorzystywane w kopalniach metanowych i na pokładach, gdzie utrzymuje się wysokie stężenie pyłu węglowego.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
Czy grozi nam trzecia fala?