Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYNIKI MATUR 2018: ODWOŁANIE Jak się odwołać od wyników matury 2018. Jeśli nie zgadzasz się z oceną, możesz się odwołać

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
09.05.2018 chorzowmatura rozszerzona matematyka  i egzaminy ustne lo curie sklodowskiej iv lofot. marzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press
09.05.2018 chorzowmatura rozszerzona matematyka i egzaminy ustne lo curie sklodowskiej iv lofot. marzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Jak odwołać się od wyniku matury? MATURA 2018: WYNIKI + ODWOŁANIE W nocy z poniedziałku na wtorek, równo o północy, poznamy wyniki egzaminów maturalnych. A co, jeśli nie będą one satysfakcjonujące i chcielibyśmy sprawdzić błędy? Wgląd do pracy jest możliwy. Można się też odwołać, jeśli uczeń uważa, że zasłużył na lepszy wynik.

WYNIKI MATUR 2018: ODWOŁANIE. Jak się odwołać od wyników matur

W nocy z poniedziałku na wtorek (2/3 lipca 2018), równo o północy, poznamy wyniki egzaminów maturalnych. Uczniowie mogą zobaczyć, jak im poszło przez specjalny serwis internetowy, który zostanie uruchomiony we wtorek, 3 lipca, o godzinie 00.00 i będzie działał do 2.00 w nocy. Później wyniki w wersji papierowej odbierzemy już tylko w konkretnej szkole, w której pisaliśmy egzaminy. W woj. śląskim serwisem z wynikami zajmuje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie.

CZYTAJ WIĘCEJ:
WYNIKI MATUR 2018 ONLINE: Jak sprawdzić wyniki matur w internecie. Kiedy będą w serwisie OKE? 2/3.7.2018 od godz. 00.00 do 2.00

Jak odwołać się od wyniku matury?

Załóżmy, że po opublikowaniu wyników dany uczeń nie jest zadowolony ze swojego wyniku. Czy może coś z tym zrobić? Oczywiście. Profesor Iwona Sierpowska ze Szkoły Prawa Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu tłumaczy, że uczeń ma prawo nie tylko wglądu do swojej pracy, ale także odwołania się od niej, jeśli uważa, że zasłużył na wyższy wynik.

- Początkowo absolwenci mieli jedynie prawo wglądu w prace, z czasem uzyskali również prawo do kwestionowania wyników egzaminu. W 2017 roku do postępowania weryfikacyjnego został włączony nowy podmiot: Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego - tłumaczy prof. Sierpowska.

Ustawa o systemie oświaty reguluje procedurę weryfikacji wyników egzaminu dojrzałości. Razem z KAE, w weryfikacji uczestnicy też Okręgowa Komisja Egzaminacyjna i Centralna Komisja Egzaminacyjna. Etapy procesu są trzy: wgląd do pracy, weryfikacja sumy punktów oraz postępowanie odwoławcze. - To, czy wszystkie etapy zostaną uruchomione, zależy wyłącznie od absolwenta - podkreśla profesor Iwona Sierpowska.

Ważne jest też to, że o sprawdzenie wyników mogą ubiegać się zarówno uczniowie, którym nie udało zdać się egzaminu, jak również ci, którzy zdali, ale sądzą, że zasłużyli na więcej.

- Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Absolwent ma na to aż 6 miesięcy. Z zasad przyjętych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że w ciągu 5 dni roboczych od wpłynięcia wniosku, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej wyznacza termin i miejsce wglądu oraz informuje o tym wnioskodawcę - podaje profesor Sierpowska w artykule zamieszczonym na stronie Uniwersytetu SWPS.

Tylko autor może mieć dostęp do swojej pracy i jest ona udostępniana w obecności pracownika OKE na czas nie krótszy niż 30 minut. Nie można ujawnić danych osobowych egzaminatora. Absolwentowi nie wolno też wykonać kserokopii pracy, ale może on sporządzać notatki, a od 2017 roku również fotografować pracę.

- Dzięki temu absolwent może skonsultować rozwiązanie zadań na przykład z nauczycielem przedmiotu - mówi prof. Sierpowska.

Jeśli chodzi o weryfikację sumy punków uzyskanych z egzaminu, wniosek z uzasadnieniem składa się do dyrektora OKE w terminie 2 dni od wglądu do pracy. Jeżeli wskutek przeprowadzonej weryfikacji suma punktów zostanie podwyższona, dyrektor powinien ustalić nowy wynik egzaminu maturalnego.

- Absolwent niezadowolony z wyników dotychczasowego postępowania może złożyć odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Jest to odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego. Wnosi się je wraz z uzasadnieniem za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji - podaje profesor SWPS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!