Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek, kolizja i co dalej?

Redakcja
Fot. ARC
Nadmierna prędkość, śliska droga i stało się. Dalej nie pojedziemy. Co wtedy robić? Kiedy wezwać policję, a kiedy rzeczoznawcę? Jakie będą nam potrzebne dokumenty? - podpowiada Beata Sypuła

Zima już pokazała pazury, pogoda jest coraz gorsza, a także warunki drogowe. Oznacza to częstsze stłuczki i wypadki samochodowe. Oto co każdy kierowca powinien zrobić w takiej sytuacji.

150 zł wynosi mandat, jeśli po kolizji nie usuniesz pojazdu z jezdni, choć była taka możliwość. Tyle będziesz musiał doliczyć do innych wydatków po zdarzeni

u
Wypadek czy kolizja?
Zdarza się, że wymiennie używamy określenia kolizja i wypadek. Ale w przepisach oba terminy oznaczają różne sytuacje. Sposobem na ich rozróżnienie jest sprawdzenie, do jakich uszkodzeń doszło. Wypadek drogowy to zdarzenie, którego uczestnicy doznają urazów ciała lub ponoszą śmierć. Kolizja drogowa - szkodzie ulega jedynie mienie, zazwyczaj pojazd.
Należy jednak pamiętać, że niewielkie obrażenia (np. stłuczenia) kwalifikują daną sytuację jako kolizję drogową. Jeśli nie możemy określić charakteru obrażeń, ostatecznie o ich kwalifikacji (ciężkich lub lekkich) będzie decydowała opinia biegłego lekarza. Rozróżnienie kolizji i wypadku jest istotne dla dalszego postępowania.

Co musisz zrobić
Nie mamy obowiązku wzywania policji na miejsce kolizji drogowej, szczególnie przy mniejszych stłuczkach. Wezwanie policji jest jednak bezwzględnie konieczne w następujących przypadkach:
- gdy w wypadku są ranni lub ofiary,
- podejrzewamy, że mogło dojść do przestępstwa; uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu lub innych używek odurzających, albo próbuje zbiec z miejsca zdarzenia,
- strony zdarzenia nie mogą porozumieć się co do sprawcy wypadku.

Europejska relacja z wypadku POBIERZ DRUK

Oświadczenie sprawcy wypadku POBIERZ DRUK

Pierwsza pomoc
Po każdym zdarzeniu drogowym niełatwo zachować zimną krew, ale trzeba wykonać następujące czynności :
Sprawdźmy, czy potrzebna jest pierwsza pomoc - jeśli zbliżanie się do samochodu, w którym są poszkodowani, jest dla nas niebezpieczne, nie podchodzimy. W przypadku pożaru spróbujmy go ugasić za pomocą gaśnicy.
Zabezpieczamy ofiary wypadku:
- zatrzymujemy silnik samochodu poszkodowanego (wyłączamy zapłon lecz pozostawiamy kluczyk w stacyjce),
- odłączamy akumulator,
- zaciągamy hamulec ręczny.
Wydobywamy ofiarę z samochodu (jeśli jest to możliwe):
- przez otwarte drzwi samochodu,
- przez okno - w tym przypadku wyjmujemy przednią lub tylną szybę (nie wybijamy jej, by nie pokaleczyć poszkodowanych),
- gdy samochód leży na boku lub na dachu, najpierw postawmy go na koła (jeśli to możliwe).
Jeśli mamy możliwość udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku, należy wszystkich poszkodowanych traktować tak, jakby doznali urazu kręgosłupa.
Co musisz zrobić, gdy jesteś uczestnikiem wypadku lub kolizji

W razie wypadku
Kluczowe jest zajęcie się poszkodowanym. Ponadto:
wystawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości:
- 100 m za pojazdem na autostradach i drogach ekspresowych
- 30-50 m poza obszarem zabudowanym
- nie większej niż 1 m na obszarze zabudowanym
włączamy światła awaryjne
informujemy uczestników ruchu o zdarzeniu
wzywamy służby ratunkowe:
- pogotowie ratunkowe:
tel. stacjonarny 999
komórkowy 112
- policja: tel. stacjonarny 997 komórkowy 112
- straż pożarna: tel. stacjonarny 998, komórkowy 112
Dyspozytorowi podajemy nasze imię, nazwisko i numer, z którego dzwonimy. Ponadto - rodzaj zdarzenia, miejsce wypadku, liczbę poszkodowanych i ich stan. Informujemy, czy istnieje zagrożenie pożarem. Pamiętaj! Nie możesz odłożyć słuchawki pierwszy.
W razie kolizji
Usuwamy pojazd poza jezdnię lub oznaczamy miejsce zdarzenia
wystawiając trójkąt ostrzegawczy lub włączając
światła awaryjne.
Jeśli nie usuniemy pojazdu z jezdni, a było to możliwe, grozi nam mandat w wysokości 150 zł.
Sporządzamy oświadczenie powypadkowe w przypadku, gdy jeden z uczestników przyzna się do winy.
Oświadczenie powinno zawierać:
dane personalne uczestników zdarzenia ze wskazaniem sprawcy, jego firmy ubezpieczeniowej i numeru polisy,
numery rejestracyjne pojazdów,
marki pojazdów,
opis uszkodzeń pojazdów.

Nasz ekspert wyjaśnia

Agata Wiśniewska-Zaleska, Link4

Po zdarzeniu na drodze wy-konajmy jak najszybciej telefon do ubezpieczyciela. Otrzymamy wówczas informacje, co powinniśmy zrobić na
miejscu zdarzenia oraz pomoc assistance. Możemy też wezwać przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowe-go, który sporządzi dokumentację zdarzenia. Obie strony mogą także wypełnić formularz "Wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym" lub samodzielnie spisać stosowne oświadczenie powypadkowe. Opiszą w nim prze-bieg zdarzenia, wykaz uszkodzeń oraz określą, po której stronie leży wina. Oświadczenie musi zawierać kilka niezbędnych informacji: datę, godzinę, miejsce kolizji, dokładne dane uczestników i właścicieli samochodów - jeśli kierujący nie jest właścicielem auta - oraz numery polis ubezpieczeniowych i
nazwy firm ubezpieczeniowych. Można dopisać ewentualnych świadków.
Ważne: z miejsca kolizji nie należy odjeżdżać bez spisania stosownego oświadczenia. Bardzo przydatna, szczególnie dla ustalenia winnych wypadku i późniejszego procesu likwidacji szkody, jest dokumentacja fotograficzna. Jeśli mamy taką możliwość, zróbmy zdjęcia na miejscu stłuczki. Najczęściej ocena uszkodzeń należy do rzeczoznawcy. Przy drobnych szkodach możemy jednak sami wysłać dokumentację zdarzenia wraz z wykazem uszkodzeń i skorzystać ze ścieżki tzw. szybkiej szkody.
Przy szkodach likwidowanych w trybie standardowym uszkodzony samochód musi obejrzeć rzeczoznawca. Do czasu spotkania z nim nie można wykonywać żadnych samodzielnych napraw.

Ważne! Kto i jak ocenia szkodę

W ciągu kilku dni od zgłoszenia szkody przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego kontaktuje się z Tobą i umawia na oględziny. Każde towarzystwo może się nieco różnić procedurą. W zależności od ubezpieczyciela, różny może być czas oczekiwania na kontakt z rzeczoznawcą. Czasem też towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje o dacie i miejscu oględzin pojazdu.
Pamiętaj!
Poszkodowany musi być obecny przy oględzinach.

Spotkanie z rzeczoznawcą składa się z dwóch części:
on ocenia, co zostało uszkodzone w samochodzie w wyniku zdarzenia.
Ty, jako poszkodowany, musisz wypełnić dokument zgłoszenia szkody.

Potrzebne Ci będą:
dowód osobisty,
dowód rejestracyjny,
prawo jazdy,
oświadczenie o okolicznościach kolizji,
notatka policyjna lub oświadczenie powypadkowe (w przypadku szkody z tytułu OC),
kopia ubezpieczenia
OC lub AC.

Gdy ubezpieczyciel sporządzi kosztorys, przekazuje go poszkodowanemu. Może to zrobić np. poprzez e-mail, list czy faks. Taka wycena może być też przekazana bezpośrednio do warsztatu naprawczego. Wcześniej tylko towarzystwo musi otrzymać odpowiednie upoważnienie ze strony poszkodowanego.

Wypłacą lub nie
Proces likwidacji szkody zawsze kończy się decyzją o wypłacie odszkodowania lub jego braku. Gdy decyzja jest pozytywna, ubezpieczycielowi pozostaje rozliczyć się z nami.

Pamiętaj!
Każdy może wybrać jedną z możliwych form otrzymania wypłaty, które obowiązują w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Sprawdź, nim wydarzy się kraksa

Jak jeździć samochodem bez kłopotów?
Radzi Jacek Nowotarski z Centrum Likwidacji Szkód Allianz Polska

Podstawowym warunkiem zachowania zimą bezpieczeństwa na drodze są właściwe opony. Wraz ze spadkiem temperatury opony letnie tracą swe właściwości, dlatego wskazane jest korzystanie z opon zimowych.

Warto sprawdzić ogólny stan techniczny samochodu. Po pierwsze - płyny eksploatacyjne. Sprawdźmy, czy płyn w chłodnicy zachowuje swoją odporność na zamarzanie. Jeśli nie, wymieńmy go na nowy - zaleca się co 2 lata.

Należy również skontrolować układ hamulcowy, a przede wszystkim równomierność hamowania poszczególnych kół w samochodzie. Nierównomierna siła hamowania może doprowadzić do poślizgu auta.

Wymieńmy płyn w spryskiwaczu na zimowy, który w niskich temperaturach nie będzie zamarzał na szybach oraz zużyte pióra wycieraczek.

W niskich temperaturach zużyty lub słaby akumulator może nie wytworzyć odpowiedniego napięcia i skutecznie unieruchomić pojazd. W razie konieczności trzeba doładować go lub wymienić na nowy.

Warto przejrzeć polisy ubezpieczeniowe i sprawdzić, jaki zakres szkód obejmuje zawarte ubezpieczenie lub czy mamy assistance, które zapewni nam pomoc, kiedy nasze auto zostanie zimą unieruchomione.

Europejska relacja z wypadku POBIERZ DRUK

Oświadczenie sprawcy wypadku POBIERZ DRUK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!