150 uczestników z Czech, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwecji, Estonii. Wśród nich szefowie wielkich górniczych spółek i naukowcy dzielą się doświadczeniami. Konferencja odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji i Parlamentu Europejskiego.
- O górnictwie mówi się w Europie z punktu widzenia społecznego. Ale górnictwo to także jest źródło zysku i podnoszenia poziomu życia - podkreślał Herbert Wirht, prezes KGHM Polska Miedź.
Dodał, że bez surowców, takich jak węgiel i miedź nie ma rozwoju cywilizacyjnego. - Ten przemysł to głównie ludzie, którzy swoją pracą wydzierają naturze to, co najcenniejsze - mówił Wirth.
Dr Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego podkreślał, że bezpieczeństwo i ochrona zdrowia ludzi musi być ważniejsza od zadań produkcyjnych.
- W nowoczesnym europejskim kraju nie ma społecznej i politycznej akceptacji dla niskiego poziomu bezpieczeństwa.
Zdaniem prezesa WUG wiele możemy nauczyć się np. od Niemców, którzy od lat z powodzeniem walczą m.in. z zagrożeniem metanowym.
Niepokojąco wysoka w śląskim górnictwie jest też liczba wypadków spowodowana ludzkimi błędami. W ciągu ostatnich sześciu lat ich udział wzrósł z 53 do 77 proc. - Tu widać, że nie działa system zarządzania bezpieczeństwem w kopalniach - podkreśla Litwa. Jego zdaniem spółki węglowe muszą baczniej przyglądać się jakości szkoleń dla pracowników, zwłaszcza tych, którzy dopiero uczą się zawodu.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?