Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Natura 2000 w województwie śląskim” na Bankowej w Katowicach [ZDJĘCIA]

Zdjecia Lucyna Nenow
Wystawa Natura 2000 Katowice Bankowa
Wystawa Natura 2000 Katowice Bankowa Lucyna Nenow
Wystawa fotografii przyrodniczej „Natura 2000 w województwie śląskim” na Bankowej w Katowicach. Dzięki projektowi „W plecaku z Naturą – propagowanie spotkań z przyrodą”, realizowanemu przez Fundację Przyroda i Człowiek przy merytorycznym udziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, trzydzieści wielkoformatowych zdjęć zaprezentowano mieszkańcom województwa. Cykl zainaugurowany został 4 kwietnia 2014 r. na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

Województwo śląskie, kojarzone głównie z terenami zdegradowanymi i przekształconymi przez człowieka, poszczycić się może wieloma miejscami o naprawdę dużej wartości. Często to, co najbardziej wartościowe przyrodniczo, tutaj swój początek brało w działalności człowieka. Dolina Górnej Wisły, będąca ostoją dla licznych gatunków ptaków, czy Wyżyna Krakowsko-Częstochowska z cennymi murawami kserotermicznymi to jedne z wielu przykładów. Przyroda tego regionu posiada wiele walorów, które stanowią nie tylko o jego atrakcyjności turystycznej, ale przede wszystkim o jakości życia wielu społeczności. Ekspozycja zaprezentowana zostanie łącznie w sześciu miejscach województwa i będzie miała charakter plenerowy.

Autorzy zdjęć: Damian Czechowski, Andrzej Czylok, Artur Jurkowski, Marcin Karetta, Cezary Korkosz, Henryk Kościelny, Paweł Niemiec, Michał Piekarski, Krzysztof Pierzgalski, Tomasz Sczansny, Bogusław Sępioł, Andrzej Siudy, Marceli Ślusarczyk, Janusz Wojcieszak, Andrzej Zembik.

Projekt „W plecaku z Naturą – propagowanie spotkań z przyrodą”, realizowany wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Fundację Przyroda i Człowiek, ma na celu przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat przyrody regionu oraz zwrócenie uwagi na jej najwartościowsze i najatrakcyjniejsze elementy, ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Organizatorzy chcą namówić mieszkańców regionu do świadomego obcowania z przyrodą. Do zapoznawania się z cennymi przyrodniczo miejscami, które upodobały sobie rzadkie i często niespotykane gdzie indziej gatunki roślin i zwierząt (mowa tu o rezerwatach i obszarach N2000). Działania te mają w efekcie przynieść podniesienie świadomości ekologicznej, a także poziomu akceptacji Sieci Natura 2000 wśród mieszkańców regionu.

Uniwersytet Śląski oferuje także studia z zakresu Ochrony Środowiska, prowadzone przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska wspólnie z Wydziałami Nauk o Ziemi oraz Matematyki, Fizyki i Chemia, są to studia I stopnia, oraz II stopnia na specjalnościach: - monitoring i zarządzanie środowiskiem - fizyko-chemiczne metody ochrony środowiska - geoekologia - nowoczesne metody instrumentalne.

W trakcie studiów na kierunku ochrona środowiska studenci zdobywają wiedzę z poszczególnych dyscyplin użytecznych w ochronie środowiska, w szczególności: nauk opisujących bioróżnorodność świat żywego, podstaw botaniki i zoologii, mikrobiologii, biochemii, podstaw genetyki, chemii, ekologii, hydrobiologii, fizyki, geologii, geomorfologii, gleboznawstwa, informatyki, klimatologii i meteorologii, ochrony przyrody, sozologii, fizjologii roślin i zwierząt, ekologii, technologii ochrony środowiska, technologii rekultywacji, analityki chemicznej, prawa, ekonomii oraz zasad bezpieczeństwa. Oprócz przedmiotów stanowiących podstawę kształcenia, oferowane są także liczne przedmioty do wyboru, umożliwiające indywidualizację studiów zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Ważnym elementem studiów jest także korzystanie z laboratoriów, baz danych, środków audiowizualnych, programów komputerowych i innych narzędzi, będących postawą pracy w ochronie środowiska oraz dalszego samokształcenia i komunikacji społecznej. W trakcie studiów, aby uzyskać doświadczenie zawodowe, realizowana jest praktyka zawodowa w zakładach pracy, instytutach naukowych i urzędach administracji państwowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!