Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Muzeum Miejskim: historia Zespołu Pieśni i Tańca Rudzianie

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Wystawa w Muzeum Miejskim: historia Zespołu Pieśni i Tańca Rudzianie
Wystawa w Muzeum Miejskim: historia Zespołu Pieśni i Tańca Rudzianie Magdalena Mikrut-Majeranek
Mieszkańcy Rudy Śląskiej pielęgnują rodzime tradycje, a najlepszym tego przykładem jest działający nieprzerwanie od ponad 30 lat zespół „Rudzianie”. W 2015 r. świętował jubileusz, a w tym roku doczekał się wystawy dokumentującej trzy dekady jego działalności.

„Z folklorem na ty. Historia Zespołu Pieśni i Tańca Rudzianie” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka od 16 marca do 2 kwietnia br. Została przygotowana przez Muzeum Miejskie wraz z Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej, w którym dziś swoją siedzibę ma zespół „Rudzianie”. Jej wernisaż miał miejsce w czwartek, 16 marca.

Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie”. W swoim repertuarze ma on pieśni i tańce regionów: śląskiego, łowickiego, rzeszowskiego, krakowskiego, żywieckiego, opoczyńskiego, lubelskiego, pieśni i tańce z okresu Księstwa Warszawskiego, tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak z oberkiem, krakowiak oraz polki. Kuratorem wystawy jest Mateusz Kitel, historyk, pracownik rudzkiego muzeum i wieloletni członek zespołu.

- Na wystawie można znaleźć pamiątki pochodzące z okresu powstania zespołu, aż po czasy współczesne. Ekspozycję tworzą także barwne stroje z różnych regionów Polski - komentuje Mateusz Kitel.

- Wystawa stanowi swoisty reportaż historyczny, prezentujący dokonania 30 lat pracy artystycznej zespołu. Znajdziemy tu liczne fotografie, wycinki prasowe, księgi pamiątkowe - wyjaśnia Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że zespół powstał w czerwcu 1985 roku w Zakładowym Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego „Wawel”.

- Następnie działał w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Janasa, a od stycznia 2002 r. jego siedziba mieści się w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Kiedy w 1985 r. ogłoszono nabór do zespołu, zgłosiło się aż 120 osób, z których w wyniku selekcji wybrano 75 - dodaje Krzysztof Gołąb.

Obecnie kierownikiem i głównym choreografem zespołu jest Gabriel Czapla, a wspomagają go Anna Roszczyk – kierownik ds. organizacyjnych, akompaniator Agnieszka Ojczyk i chórmistrzyni Monika Żukowska.

- Cieszę się, że pomimo licznych trudności i zawirowań, zmian siedziby i śmierci założyciela, Jana Mazura, zespół dalej istnieje i niesie radość tańcząc - powiedziała Anna Roszczyk podczas wernisażu.

Patronem zespołu jest Jan Mazur, jego założyciel.

- Zespół otrzymał jego imię w 2015 r. podczas jubileuszu 30-lecia. Chcieliśmy uczcić w ten sposób pamięć o nim oraz to, że wychował wiele pokoleń tancerzy, a dzięki nim udało się zachować rudzkie tradycje - dodaje Anna Roszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!