Pamiątki z wakacji - zanim zdecydujesz się na zakup
Egzotyczne kraje kuszą nas kuchnią, odmienną kulturą, krajobrazami, a także przedmiotami, które możemy w nich zakupić - a czasem nawet znaleźć! Odszukanie ogromnej muszli na tajskiej plaży nie jest szczególnie trudne, podobnie jak zakup niezwykłych pamiątek - przeważnie za grosze - na lokalnym bazarze. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko, co można kupić lub znaleźć, można także z danego kraju wywieźć. Prawo dokładnie określa, z którymi przedmiotami w walizce nie przekroczymy granicy oraz jakie czekają nas kary za ewentualną próbę.
Pamiątki z wakacji - za to grozi Ci nawet 5 lat więzienia
W teorii każdy kraj ma własne przepisy, jednak niektóre państwa decydują się na podpisanie umowy międzynarodowej. Jedną z takich umów jest Konwencja Waszyngtońska, która określa, jakich przedmiotów nie wolno wywozić z egzotycznych krajów.
Jeśli zostaniemy zatrzymani na granicy z pamiątką wykonaną z fragmentu rafy koralowej lub ze skórą zwierzęcia zagrożonego wyginięciem, możemy otrzymać karę grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Wysokość kary jest uzależniona od wagi popełnionego czynu. Za zatrzymanie z narkotykami na granicy indonezyjskiej grozi nam nawet kara śmierci.
Aspekt moralny
Prawo to jedno, warto jednak uświadomić sobie, dlaczego niektóre pamiątki są zakazane. Nie jest to kwestia "widzimisię" urzędników, lecz próba ukrócenia działań szkodzących lokalnemu środowisku i społeczności. Jeśli udało Wam się kiedyś przemycić fragment rafy koralowej, nie czujcie się zwycięzcami.
Muszle i fragmenty rafy, nawet te wyrzucone na plażę, to kluczowe elementy dla wielu morskich organizmów. Gdyby każdy turysta zabrał choć mały kawałek, w krótkim czasie doprowadzilibyśmy do degradacji ekosystemu.
Podobnie rzecz ma się z wyrobami ze skór dzikich zwierząt - ich zakup wspiera kłusownictwo, które z kolei prowadzi do wybicia rodzimych populacji, a nawet całych gatunków.
Zakazy wywozu konkretnych przedmiotów wynikają więc z próby ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wspominana wcześniej Konwencja Waszyngtońska objęła ochroną prawną ponad 30 000 gatunków. Dlatego też zakup konkretnych pamiątek, lub pozyskiwanie w inny sposób suwenirów przyczyniających się do dewastacji środowiska, traktowany jest jak przestępstwo.
Pamiątki z wakacji - przewóz jedzenia
Opuszczając dany kraj musimy pamiętać, że często niezwykle restrykcyjnie traktuje się kwestię wywozu jedzenia. Dotyczy to przede wszystkim produktów pochodzenia zwierzęcego, choć objęte zakazem bywają także owoce - jak np. Durian w Tajlandii i Malezji. Przeważnie dopuszczalny jest transport niewielkich ilości pokarmu, jedynie na własny użytek.
Pamiątki z wakacji - tego nie wolno wywozić
Jeśli chcemy uniknąć niespodzianek, przeczytajmy szczegółowe przepisy wywozu konkretnych produktów z danego państwa - zanim jeszcze wybierzemy się w podróż! Istnieje jednak szereg przedmiotów, których przewóz jest zakazany we wszystkich egzotycznych krajach. Zobaczcie, jakich pamiątek nie przywieziecie do domu.
Pełna lista zakazanych pamiątek:
Europa:
- muszle skrzydelnika olbrzymiego i wyroby z koralowca
- koniki morskie
- wyroby ze skorup żółwi
- kość słoniowa
Afryka:
- wyroby z kości słoniowej
- wyroby ze skór krokodyli i węży dusicieli
- rogi nosorożca i wyroby z rogu
- sukulenty
- koralowce i fragmenty rafy
- muszle przydaczni
- wyroby ze skorup żółwia
- żywe gady lub ptaki
- skóry zebry, dzikich kotów i antylop
Azja:
- wyroby z kości słoniowej
- wyroby ze skorup żółwi morskich
- muszle przydaczni
- wyroby ze skóry krokodyli i węży
- koralowce i fragmenty rafy
- motyle (Malezja)
- żywe i spreparowane ptaki
- storczyki (Tajlandia)
- produkty tradycyjnej medycyny chińskiej
- kości hipopotamów
- wyroby z wełny z antylopy tybetańskiej Chiru
Ameryka Północna:
- produkty ze skór krokodyli
- żywe gady
- produkty ze skór i kości ssaków morskich
- pióra dzikich ptaków
- muszle przydaczni
- wyroby z niedźwiedzich skór i kości
Ameryka Południowa:
- żywe papugi
- pamiątki z piór dzikich ptaków
- produkty ze skór krokodyli
- produkty ze skorup żółwi morskich
- ptaszniki
- kaktusy i storczyki
- muszle przydaczni i ślimaków
- biżuteria i inne wyroby z koralowca
Australia:
- muszle przydaczni i ślimaków
- okazy dzikiej fauny
- koralowce i fragmenty rafy
Paszporty szczepień w UE już w czerwcu?