Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kulisami, czyli tego nie wiedzieliście. Jak wygląda wypas owiec na Jurze?

Patryk Drabek
Odwiedzając rezerwat Góra Zborów, traficie na... owce
Odwiedzając rezerwat Góra Zborów, traficie na... owce Patryk Drabek
Jeśli w wakacje odwiedzicie rezerwat przyrody Góra Zborów w Podlesicach, to możecie trafić na… owce. To nie żart, bowiem na tym terenie trwa obecnie wypas tych zwierząt.

- To owce rasy świniarka. Mamy około 114 owieczek, chociaż na pierwszy rzut oka może tego nie widać. Wypasamy tzw. wypasem rotacyjnym. Owce obrabiają dany teren i przechodzą dalej w inne miejsce. Wygradzamy dość duże obszary i z tego względu turyści mogli się już spotkać się z utrudnieniami - zaznacza Jacek Panek, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które jest zarządcą rezerwatu.

Dotychczasowe utrudnienia polegały m.in. na tym, że na pięć dni wyłączono z użytkowania kompleks skalny Młyny - Młynarz. - Prowadzimy wypas, by chronić cenną roślinność, w tym murawy kserotermiczne i naskalne. To roślinność ciepłolubna, która jeśli nie zostanie odsłonięta, to po prostu będzie "zaduszona" przez wysokie trawy. Nasze naturalne "kosiarki", czyli owce, wyjadają nam roślinność, której nie potrzebujemy na terenie rezerwatu - zaznacza Jacek Panek. - Jest też drugi aspekt związany z walorami krajobrazowymi. Widać gołym okiem, że lepiej zwiedza się naszą Jurę, gdy teren jest doprowadzony do porządku. Turyści nie chcą chodzić w chaszczach - dodaje Jacek Panek.

Jak wygląda taki wypas od strony technicznej? Owce "pracują" na terenie rezerwatu od wczesnych godzin porannych do zmierzchu, wliczając w to przerwy. Wyjątkiem są upalne dni, kiedy robią sobie też jedną dłuższą przerwę około południa. Zwierzęta korzystają nocą z zagrody na terenie rezerwatu utworzonej z metalowych prętów. Mogą jednak także skorzystać z przyczepy, by schronić się np. przed deszczem. Tuż obok zagrody, w przyczepie campingowej przebywają pasterze. Owce piją tygodniowo około 1000 litrów wody, która jest dostarczana przez Jurajską Grupę GOPR.

Zwierzęta reagują na zwrot "paś, paś" i podążają za pasterzem. Są na tyle inteligentne, że szybko zapamiętują odcinek z zagrody na teren wypasu oraz drogę powrotną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!