Zabytki Bielska-Białej wiążą się przede wszystkim z okresem dynamicznego rozwoju w XIX wieku, związanym głównie z przemysłem włókienniczym. To wtedy powstały budynki, które Bielsku zapewniły przydomek „mały Wiedeń”. W mieście jest jednak sporo pozostałości i starszych dziejów, a także świadectw zróżnicowania religijnego i etnicznego mieszkańców.Zwiedzając Bielsko-Białą, warto pamiętać o tym, że przez większość czasu były to oddzielne miasta, które nawet znalazły się w różnych zaborach: Bielsko w pruskim, a Biała – w austriackim. Stąd np. dwa „stare rynki” – w Bielsku i Białej (obecnie plac Wojska Polskiego). Bielsko i Białą połączono w 1951 roku.Przedstawiamy 10 wybranych zabytków na weekend w Bielsku-Białej.
Katarzyna Laszczak
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
G
Gość
Bielsko nigdy nie znajdowało się w zaborze pruskim. Biała była częścią Galicji, natomiast Bielsko było częścią Śląska Cieszyńskiego który znajdował się na terenie Austrii.