Zadłużenie młodych ludzi to aż 5,8 mld zł. Dlaczego pokolenia Y i Z są na minusie? To pierwsze pokolenie, które ma gorzej od rodziców

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Młodzi ludzie są zadłużeni w Krajowym Rejestrze Długów na 5,8 miliarda złotych. Sprawdź, ile muszą oddać kobiety mężczyźni firmom pożyczkowym i bankom. I co kupują na kredyt. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Młodzi ludzie są zadłużeni w Krajowym Rejestrze Długów na 5,8 miliarda złotych. Sprawdź, ile muszą oddać kobiety mężczyźni firmom pożyczkowym i bankom. I co kupują na kredyt. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>123.RF/KRD
Udostępnij:
Młodzi ludzie mają coraz więcej długów. Zadłużenie osób od 18 do 35 lat w Krajowym Rejestrze Długów sięga 5,8 miliarda złotych. - Wielu Polaków wchodzi w dorosłe życie z obciążeniem finansowym. W dodatku, jak obserwujemy w naszym rejestrze, najszybciej przybywa dłużników z najmłodszego pokolenia - mówi Adam Łącki, prezes KRD. Milenialsi to pierwsze pokolenie w historii, którego sytuacja finansowa jest gorsza od rodziców.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że średnie zadłużenie osób w wieku od 18 do 36 lat wynosi 5 tys. złotych. Co czwarty notowany dłużnik należy do tej grupy wiekowej, a ich łączne zadłużenie wynosi 5,8 miliarda złotych, czyli 12 proc. wszystkich długów wpisanych do rejestru.

- Wysoki odsetek osób poniżej 36. roku życia wśród dłużników może być niepokojącym sygnałem. Pokazuje, że wielu Polaków wchodzi w dorosłe życie z obciążeniem finansowym. W dodatku, jak obserwujemy w naszym rejestrze, najszybciej przybywa dłużników z najmłodszego pokolenia - mówi Adam Łącki, prezes KRD.

SPRAWDŹ, JAKIE ZADŁUŻENIE I Z JAKIEGO POWODU MAJĄ MŁODZI LUDZIE W POLSCE
Zobacz dane w galerii zdjęciowej

Milenialsi - pierwsze pokolenie, które ma gorzej od rodziców

Eksperci Krajowego Rejestru Długów problemy młodych ludzi spłaszczają do nadmiernej konsumpcji, pogoni za modą i trendami, chęcią życia ze zdjęć na Instagramie.

Nie przeocz

- Bywa, że zagalopują się w wydatkach ze względu na presję otoczenia. Na przykład co dwa lata wymieniają telefon, choć najnowszy model nie jest im wcale niezbędny, natomiast rata kredytu już przekracza ich możliwości finansowe - mówi Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

W informacji prasowej, zatytułowanej: "Finansowe YOLO, czyli „zetki” i „igreki” na minusie", nie ma jednak ani słowa o tym, że milenialsi, czyli pokolenie Y, to pierwsze pokolenie w historii, które ma trudniejszy start w dorosłość od własnych rodziców i w przyszłości zarobi mniej niż oni.

Największe problemy osób z pokolenia Z (18-25 lat) oraz Y (26-35 lat) w Polsce to oczywiście niskie wynagrodzenia w stosunku do narzuconych obowiązków, śmieciowe umowy, wzrost kosztów życia i fatalna sytuacja na rynku mieszkaniowym.

Młodzi ludzie są zadłużeni w Krajowym Rejestrze Długów na 5,8 miliarda złotych. Sprawdź, ile muszą oddać kobiety mężczyźni firmom pożyczkowym i bankom. I co kupują na kredyt. Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Zadłużenie młodych ludzi to aż 5,8 mld zł. Dlaczego pokoleni...

Według danych Eurostatu z 2019 roku aż 44 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że nie stać ich na własne lokum. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Katowicach to ponad 6800 złotych.

Bezrobocie wśród młodych ludzi wzrosło w czasie pandemii

Na finansach osób młodych szczególnie odbiła się pandemia COVID-19. Według statystyk Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w 2020 roku bezrobocie wśród osób poniżej 35 roku życia wzrosło o 21 proc.

Zobacz koniecznie

- Faktyczna liczba młodych Polaków bez pracy może być jednak wyższa. Nieznany jest odsetek osób w tym wieku, które straciły zatrudnienie, ale nie zarejestrowały się jako bezrobotne - podkreśla KRD.

Rekordzista jest winien 25,5 miliona złotych

Największa liczba dłużników w wieku od 18 do 35 lat pochodzi z województw: śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

W Śląskiem suma długów młodych ludzi, którzy figurują w Krajowym Rejestrze Długów, wynosi aż 863 miliony złotych.

- Rekordzista wśród zadłużonych młodych pochodzi z Mazowsza. To 34-letni mężczyzna, którego dług wynosi 25,5 mln zł. Wierzycielem zdecydowanej większości jego zobowiązań jest administracja państwowa i samorządowa, ale mniejsze kwoty musi oddać również towarzystwu ubezpieczeniowemu - pisze biuro informacji KRD.

Największe zadłużenie pokolenia Y i Z mają wobec firm, które zarządzają wierzytelnościami. Później w grę wchodzą alimenty, banki i firmy pożyczkowe. Sporo długów wynika także z jazdy na gapę komunikacją publiczną oraz zobowiązań wobec operatorów telekomunikacyjnych.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie