Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębie, którego nie ma. Warto zajrzeć do tego albumu ZDJĘCIA dawnego Będzina, Czeladzi, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej

tos
Zagłębie, którego nie ma: Będzin, Czeladź, Dąbrowa, Sosnowiec
Zagłębie, którego nie ma: Będzin, Czeladź, Dąbrowa, Sosnowiec
Nakładem łódzkiego wydawnictwa Księży Młyn ukazał się niedawno album "Zagłębie, którego nie ma". Zawiera zdjęcia obiektów, które kilkadziesiąt, kilkanaście lub kilka lat temu zniknęły z pejzażu zagłębiowskich miast: Będzina, Czeladzi, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Archiwalne zdjęcia komentarzem opatrzył Tomasz Kostro.

"Zagłębie, którego nie ma" dla niektórych będzie więc sentymentalną podróżą do czasów młodości, dla wszystkich - interesującą podróżą do przeszłości swojej małej Ojczyzny, która głównie w latach siedemdziesiątych XX wieku przeszła sporą metamorfozę. Z krajobrazu Sosnowca zniknęły wówczas nieodżałowanej pamięci budynki kina Zagłębie i restauracji Savoy, z Będzina - słynny browar, a z Dąbrowy Górniczej - dawna XIX-wieczna oberża górnicza. Ale i wcześniej nie pozbywano się historycznych obiektów. Bo kto ze współczesnych pamięta na przykład ratusz na rynku w Czeladzi. Do albumu włączono też te obiekty, które znikały niedawno - chociażby pomnik Aleksandra Zawadzkiego z Dąbrowy Górniczej czy pomnik Armii Czerwonej z Sosnowca. Co ciekawe, brakuje tu dość wyraźnie pomnika Czynu Rewolucyjnego z Sosnowca - popularnych Rur.

Każde zdjęcie opatrzone jest fragmentem współczesnej mapy tak, by zorientować się można było dokładnie co do lokalizacji prezentowanego obiektu. Pod każdym znajdziemy również kilkuzdaniowy opis po polsku i po angielsku autorstwa Tomasza Kostry. Jak mówi, to tylko część obiektów, bo z niektórych trzeba było zrezygnować z uwagi na ograniczoną objętość czy słabą jakość materiału ikonograficznego.

- Sam zasugerował, żeby zrobić cztery miasta Zagłębia, ale wyszło tego za dużo. Zostaliśmy więc przy granicach przedwojennych. Nie ma więc Klimontowa, Niwki, Wojkowic, Strzemieszyc czy Grodźca. Potem i tak trzeba było jeszcze połowę materiału odrzucić - opowiada Tomasz Kostro.

Zagłębie, którego nie ma: Będzin, Czeladź, Dąbrowa, Sosnowiec

Zagłębie, którego nie ma. Warto zajrzeć do tego albumu ZDJĘC...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo