Żałoba narodowa: Studniówki na Śląsku przełożone przez...

  Żałoba narodowa: Studniówki na Śląsku przełożone przez żałobę narodową po śmierci prezydenta Gdańska

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szkoły w Śląskiem przekładają studniówki ze względu na żałobę

  Szkoły w Śląskiem przekładają studniówki ze względu na żałobę ©arc.

  Prezydent Andrzej Duda ogłosił dzień pogrzebu Pawła Adamowicza dniem żałoby narodowej. Okazuje się jednak, że termin żałoby narodowej zaplanowany został nietypowo i obowiązywac będzie 26 godzin. Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska będzie miał miejsce w sobotę, 19 stycznia. Dla wielu szkół, także tych z województwa śląskiego, jest to gorący okres studniówkowy. Niektóre placówki zaplanowały związane z tym zmiany w organizacji imprezy.
  Szkoły w Śląskiem przekładają studniówki ze względu na żałobę

  Szkoły w Śląskiem przekładają studniówki ze względu na żałobę ©arc.

  Żałoba narodowa czy studniówka?  Aktualizacja, godz. 13.45:
  Kilka minut temu Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prezydent RP skierował do kontrasygnaty Premiera RP rozporządzenie ws. wprowadzenia w kraju żałoby narodowej.

  Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wydzwaniali nie tylko nauczyciele, ale i sami rodzice, co potwierdza rzeczniczka MEN, Anna Ostrowska. I tłumaczy:

  - Wszyscy rozumiemy komunikat dotyczący żałoby narodowej, natomiast pewną dowolność pozostawiamy rodzicom. Warto porozmawiać z uczniami i powiedzieć, jak wygląda sytuacja – to też jest element ich dorosłego życia. Jednak nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać. Odpowiadamy na poszczególne telefony właśnie w takim zdroworozsądkowym duchu – dodaje Anna Ostrowska z MEN, która udzieliła odpowiedzi w Money.pl.

  Żałoba narodowa ma obowiązywać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00.
  Sonda

  Czy studniówki powinny się odbywać w dzień żałoby narodowej?  Wcześniej pisaliśmy:
  Podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku na scenę wtargnął nożownik, który śmiertelnie ranił prezydenta Pawła Adamowicza. Jego pogrzeb ma odbyć się w sobotę, 19 stycznia, a ten dzień - zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy - będzie jednocześnie dniem żałoby narodowej.

  - Wszyscy oddajemy hołd pamięci pana prezydenta – podkreślił Andrzej Duda. Prezydent mówił, że osobiście bardzo przeżywa tę sytuację. Dodał, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odszedł w tragicznych okolicznościach, z czym trudno się pogodzić i trudno zrozumieć. - Z całą pewnością był to po prostu cios także w naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich tych ludzi, którzy po prostu chcą czynić dobro – uzasadniał.

  19 stycznia przypada w gorący okres studniówkowy. Wiele szkół, także tych w woj. śląskim, stanęło przed dylematem: odwoływać imprezę, zmienić jej organizację lub termin, w którym ma się odbyć? Sprawdziliśmy, jakie decyzje podjęli dyrektorzy poszczególnych placówek w Śląskiem.

  ZOBACZCIE KONIECZNIE
  NAJLEPSZE STUDNIÓWKI 2019 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


  - Trwają rozmowy na ten temat. Możliwe, że impreza odbędzie się dopiero o północy, po zakończeniu żałoby - słyszymy w sekretariacie Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej.

  Decyzję dotyczącą zmian w organizacji studniówki podjęła też dyrekcja IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. - Po tych wstrząsających wydarzeniach, jakie miały miejsce w Gdańsku, na studniówce aż do północy nie będzie żadnej oprawy muzycznej. Poloneza uczniowie również zatańczą dopiero, formalnie, dnia następnego. Godzina studniówki jest przesunięta z godz. 20. na godz. 22. Na początku będzie tylko moje słowo wstępne, nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Później kolacja, bez żadnej muzyki. Jestem po spotkaniu z wychowawcami i rodzicami, młodzież także dojrzale podeszła do tej decyzji. Szanujemy ten dzień - mówi Grzegorz Walotek, dyrektor placówki.

  Podobną decyzję podjęła dyrekcja V LO w Gliwicach. - Właściwa zabawa rozpocznie się później, od północy. Wcześniej będzie tylko część oficjalna studniówki. Dzień wcześniej w szkole cała nasza społeczność uczci to wydarzenie minutą ciszy. Odwołaliśmy także Dzień Maturzysty, zaplanowany na 18 stycznia - usłyszeliśmy.

  W kilku szkołach zdecydowano nawet o zmianie dnia, w którym studniówka ma się odbyć. - Studniówka zostanie prawdopodobnie przeniesiona na 20 stycznia, na godz. 19., czyli dzień po żałobie narodowej - słyszymy w II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

  O zmianie terminu studniówki mówi też dyrekcja II LO w Gliwicach. - Osobiście byłem na miejscu, gdzie studniówka miała się odbyć. Podano nam siedem nowych terminów, a komitet organizacyjny imprezy zaproponował 7 lutego. Nie będzie żadnych dodatkowych opłat, zostanie ten sam DJ i fotograf. Przekazaliśmy już te informacje uczniom i rodzicom - mówi dyrektor Robert Strzelec.

  W Zespole Szkół w Pilicy studniówka, której organizatorami są rodzice, odbędzie się po skończeniu żałoby. Wcześniej nie są planowane żadne uroczystości.

  W Zespole Szkół im. X. Dunikowskiego w Zawierciu studniówka, której organizatorami są rodzice, odbędzie się po skończeniu żałoby. Wcześniej nie są planowane żadne uroczystości.

  Niektóre szkoły w Śląskiem na razie nie podjęły decyzji o odwołaniu studniówki. W Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku studniówkę organizują rodzice, nie szkoła. - Na razie nie dostałam żadnej informacji od rodziców w tej sprawie. Wydaje mi się, że impreza się odbędzie, być może będzie minuta ciszy. Studniówka to wydarzenie, które organizuje się z dużym wyprzedzeniem, to też spore koszty. Ja nie mogę niczego narzucać rodzicom - tłumaczy nam dyrektorka szkoły.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ  Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  problemy

  Diana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  No oczywiście pokrzyżowało to trochę szyki, ale niestety nie można wobec takiej tragedii przejść obojętnie. Niezależnie od tego byl u nas problem z cateringiem, bo okazało się, że w przełożonym...rozwiń całość

  No oczywiście pokrzyżowało to trochę szyki, ale niestety nie można wobec takiej tragedii przejść obojętnie. Niezależnie od tego byl u nas problem z cateringiem, bo okazało się, że w przełożonym terminie firma nie da rady nas obsłużyć, ale już mamy kontakt do konkurencji czyli Cateringu ARTS i mamy nadzieję, że cały bal się uda.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tragedii?

  AMF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Masz na myśli to że na drogach przez weekend zginie ponad 20 osób a samobójstwo popełni koło 30?
  Czy może dla ciebie to tylko statystyka.
  Ale nawet jeśli uznamy, że na świeczniku to lepsza rasa,...rozwiń całość

  Masz na myśli to że na drogach przez weekend zginie ponad 20 osób a samobójstwo popełni koło 30?
  Czy może dla ciebie to tylko statystyka.
  Ale nawet jeśli uznamy, że na świeczniku to lepsza rasa, to nie przypominam sobie by gdy zginął Eugeniusz Józef Wróbel to coś podobnego nakręciły media! Dziwnie o nim dziś cicho...zwiń

  STUDNIÓWKA 2019

  Wybierz szkołę:

  Przejdź do:

  Miss Studniówki 2019 ZDJĘCIA

  Tak się bawią Królowe Balów Maturalnych

  Tak się bawią Królowe Balów Maturalnych

  Najprzystojniejsi maturzyści 2019

  Tak się bawią Misterzy Studniówki

  Tak się bawią Misterzy Studniówki

  Studniówkowa Para 2019

  Cudowne studniówkowe pary woj. śląskiego

  Cudowne studniówkowe pary woj. śląskiego

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej