Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Będzinie odbudowali w latach 50. XX w. Teraz też spróbują [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
materiały Muzeum Zagłębia
W Będzinie rozpoczęła się wielka odbudowa zamkowych murów i rewitalizacja Wzgórza Zamkowego. To największe tego typu przedsięwzięcie od lat 50., kiedy to odbudowano zniszczoną przez wieki warownię.

Będziński zamek to najbardziej charakterystyczna budowla w Zagłębiu. Powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w miejscu drewnianego grodu. Niestety mury zamku nie są w dobrym stanie. - Do międzymurza dostawała się woda i to spowodowało, że ściany zaczęły puchnąć i się rozpadać - tłumaczy Stanisław Pach, właściciel firmy budowlanej z Będzina.

- Pamiętam, że do odbudowy zamku w zasadzie używano wszystkiego co było pod ręką. Między dwie ściany muru wsypywano wszystko, gruz, piasek... Wszystko zostało zrobione tanią siłą. Wtedy każdy był murarzem, stolarzem. Dlatego moim zdaniem to nie miało prawa wytrzymać długo - mówi Józef Olender, który przez 40 lat mieszkał tuż obok będzińskiego zamku.

W latach 50. powstał Komitet Odbudowy Zamku oraz powołano Związek Międzykomunalny dla Odbudowy Zamku Będzińskiego i Urządzenia Muzeum Regionalnego w Będzinie. Mieszkańcy wiedzieli, że zamek będzie wizytówką miasta i całego regionu.

- Dokładnie pamiętam ten okres, miałem wówczas 10 lat i mieszkałem bardzo blisko, bo na ulicy Zawale - mówi Adam Lazar, mieszkaniec Będzina. - Przy budowie zamku nie używano żadnych maszyn, wszystko było jak w średniowieczu. Murarze wchodzili po drewnianych pochylniach, na których w poprzek były przybite deski - opowiada.

Teraz zamek również przeżywa oblężenie... budowlańców.

- Zamontowaliśmy na ścianie siatkę zabezpieczającą i ustawiliśmy drewniane konstrukcje podtrzymujące ścianę. Wszystko zostało bardzo dobrze zabezpieczone, tak by później można było ją odbudować na nowo - tłumaczy Stanisław Pach.

To właśnie firma Stanisława Pacha odbudowała arkadę, która runęła w ubiegłym roku oraz mur z tyłu zamku. Koszt zabezpieczeń i remontu klatki schodowej wewnątrz zamku wyniósł 17 tys. złotych. Na wiosnę przyszłego roku prace ruszą znowu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!