Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamki w Śląskiem na fotografiach internautów. Piękne budowle i okazałe wnętrza, a także tajemnicze ruiny wciąż zachwycają. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Instagram
Zamki w Śląskiem na fotografiach internautów robią niesamowite wrażenie i ukazane zostały z rozmaitych perspektyw. Piękne budowle oraz okazałe wnętrza, a także tajemnicze ruiny zachwycają nie tylko mieszkańców regionu, ale również turystów z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Wiele z tych zamków majestatycznie wznosi się wśród lasów i pagórków, wpisując się tym samym w niezwykle malowniczy krajobraz naszego regionu. W województwie śląskim takich budowli jest wiele, a sporo z nich można zobaczyć chociażby na Szlaku Orlich Gniazd. Zarówno obronne twierdze, z których pozostały już tylko ruiny, jak też wspaniałe rezydencje wzbudzają powszechny podziw oraz kryją w sobie mnóstwo interesujących historii. Podczas zwiedzania zamków, miłośnicy odkrywania dawnych dziejów mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat mieszkających tam niegdyś rodów, poznać miejscowe legendy, a także poszerzyć wiedzę o bogatej historii regionu. Zobacz piękne fotografie śląskich zamków, wykonane przez internautów i zainspiruj się!

Warowne budowle i okazałe pałace od lat zachwycają artystów, fotografów oraz turystów

Z opuszczonymi zamkami oraz ich ruinami wiąże się mnóstwo historii, legend i ciekawych faktów. Stały się obiektami zainteresowań wielu historyków, miłośników dawnych dziejów, turystów, a także fotografów czy artystów. Dla tych ostatnich zamki już od dawna stanowiły natchnienie, a szczególnym okresem w dziejach polskiej literatury i sztuki, w jakim zwracano się ku tajemniczym budowlom był romantyzm.

Poeci oraz malarze kierowali swoją wytężoną uwagę w kierunku pozostawionych murów, w których dopatrywali się nutki grozy, melancholii czy metafizyki. Wynikało to z dziewiętnastowiecznej fascynacji czasami średniowiecznymi, jakie imponowały rycerską i waleczną postawą, a ponadto romantycy interesowali się gotycyzmem. Nawiązywali też do popularnej w wiekach średnich sentencji „memento mori”.

W duchu romantyzmu, ruiny zamków wprawiały artystów w zamyślenie nad sensem życia oraz jego ulotnością, gdyż one same były dla nich symbolem upadającej świetności. Mroczne oraz tajemnicze, owiane grozą historie przewijały się przez wersy ówczesnych utworów literackich, a także gościły na wielu obrazach, powstałych w tamtym czasie. Obecnie nie brakuje pięknych fotografii – wykonanych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów – wspaniale ukazujących majestatyczne budowle, a niejednokrotnie też piękne krajobrazy z wkomponowanymi w nie zamkami.

Śląskie zamki są częstym motywem zdjęć, publikowanych w sieci

Przeglądając media społecznościowe nie sposób zauważyć, że wśród zamieszczanych tam zdjęć nie brakuje tych z motywem zamków, jakie znajdują się na terenie województwa śląskiego. Piękne budowle oraz okazałe wnętrza, a także tajemnicze ruiny zachwycają nie tylko mieszkańców regionu, ale również turystów z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy.

Wiele z tych zamków majestatycznie wznosi się wśród lasów i pagórków, wpisując się tym samym w niezwykle malowniczy krajobraz naszego regionu. W województwie śląskim takich budowli jest wiele, a sporo z nich można zobaczyć chociażby na Szlaku Orlich Gniazd.

Zarówno obronne twierdze, z których pozostały już tylko ruiny, jak też wspaniałe rezydencje wzbudzają powszechny podziw oraz kryją w sobie mnóstwo interesujących historii. Podczas zwiedzania tego typu obiektów, miłośnicy odkrywania dawnych dziejów mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat mieszkających tam niegdyś rodów, poznać miejscowe legendy, a także poszerzyć wiedzę o bogatej historii regionu. Budowle te inspirują wielu fotografów, a także stały się popularnym motywem zdjęć, publikowanych w sieci. Zamki w Śląskiem na fotografiach internautów robią niesamowite wrażenie i ukazane zostały z rozmaitych perspektyw.

W załączonej galerii prezentujemy wybrane zdjęcia śląskich zamków, wykonane przez internautów. Zobacz piękne fotografie tych zabytkowych budowli i zainspiruj się!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera