MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadł wyrok dla oskarżonego ws. wybuchu gazu na plebanii w Katowicach. Edward D. musi zapłacić 11 mln zł

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Edward D. usłyszał wyrok. Sąd uznał go za winnego doprowadzenia do wybuchu gazu w katowickiej plebanii.
Edward D. usłyszał wyrok. Sąd uznał go za winnego doprowadzenia do wybuchu gazu w katowickiej plebanii. Magdalena Grabowska
28 marca Edward D. usłyszał wyrok przed Sądem Rejonowym Katowice-Wschód. Sąd uznał 75-latka, oskarżonego o doprowadzenie blisko rok temu do wybuchu gazu w budynku plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, za winnego. - Analiza dowodów zebranych w sprawie wskazuje, że nie można dać wiary wyjaśnieniom oskarżonego, w jakich nie przyznał się do winy - stwierdziła sędzia Anna Seweryn. Został skazany na 6 lat pozbawienia wolności. Musi także zapłacić zadośćuczynienie, m.in parafii ewangelicko-augsburskiej w wysokości 11 mln zł. Sam oskarżony nie pojawił się dzisiaj na sali rozpraw.

Edward D. usłyszał wyrok - to on doprowadził do wybuchu gazu w katowickiej plebanii

Edward D. oskarżony o doprowadzenie do wybuchu gazu w katowickiej plebanii usłyszał 28 marca wyrok przed Sądem Rejonowym Katowice-Wschód. Został przez sąd uznany za winnego.

- Edward D. działając wspólnie i w porozumieniu z córką doprowadził do zdarzenia, które było przedmiotem tego postępowania - stwierdziła sędzia Anna Seweryn.

75-latek został skazany na 6 lat pozbawienia wolności. Musi także zapłacić m.in. parafii ponad 11 mln zł za wyrządzone szkody. - Parafia przedstawiła kosztorys (...) (na kwotę ok. 11, 505 mln zł - przyp. red.) jako kwotę, dzięki której budynek będzie odbudowany. O taką kwotę parafia wnosiła i sąd uwzględnił ją w całości - wyjaśniła sędzia Anna Seweryn, czytając uzasadnienie wyroku.[/cyt]

Jak przyznaje ksiądz Piotr Uciński z parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, najważniejsze według niego jest to, że Edward D. został uznany za winnego.

- Liczy się sam fakt, że Edward D. został uznany za winnego. Jako duchowny i jako chrześcijanin mam nadzieję, że pan Edward D. rozpozna u siebie też winy - dodał.

- Dzisiejszym wyrokiem sąd uznał oskarżonego za winnego zarzuconego mu czynu. W pełni podzielił ustalenia prokuratora, zawarte w akcie oskarżenia. Wymierzył mu karę 6 lat pozbawienia wolności, o którą wnosił prokurator. - mówi pok. Aleksander Duda z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W tym zakresie ten wyrok jest satysfakcjonujący. Oczywiście szczegółowe rozstrzygnięcia w uzasadnieniu wyroku będą przedmiotem oceny prokuratury w ciągu najbliższych siedmiu dni - wyjaśnia.

Sąd w wyroku uwzględnił także kwestię tymczasowego aresztowania i zaliczył Edwardowi D. ten okres na poczet wymierzonej kary. Przychylnie odniósł się również do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec oskarżonego, do czasu, kiedy nie zacznie odbywać wyroku.

- Tymczasowe aresztowanie jest konieczne dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania. Zarówno w pierwszej instancji, jak i drugiej instancji, które pewno przed nami - mówi pok. Aleksander Duda.

Jak wyjaśnia obrona Edwarda D., dalsze kroki w sprawie zostaną podjęte po zapoznaniu się z orzeczeniem wyroku sądu.

- Dalsze decyzje będą podejmowane po zapoznaniu się z uzasadnieniem - mówi krótko adwokat Tomasz Hadzik. Nie wyjaśnił dlaczego oskarżonego nie było na sali rozpraw.

Do tragedii doszło 27 stycznia 2023 r. Wybuch gazu w parafii.

Przypomnijmy, że to sprawa z 27 stycznia 2023 r., kiedy doszło do wybuchu gazu ok. 8.30 w parafii w Katowicach-Szopienicach. W gruzowisku odnaleziono ciała 69-latki i jej 40-letniej córki. Ich mąż i ojciec, który stanął przed katowickim sądem, został przewieziony wtedy do szpitala. Rodzina ta mieszkała na plebanii i przed laty zajmowała się kościołem.

Oskarżony 75-latek sam został poważnie ranny w wybuchu. Zatrzymano go w marcu, od tego czasu jest aresztowany. Jak zaznaczyła wtedy prok. Zawada-Dybek, w toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy - przesłuchano świadków i zasięgnięto licznych specjalistycznych opinii biegłych.

- Jak ustalono przyczyną eksplozji w budynku probostwa był wypływ gazu do pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez rodzinę oskarżonego. W ocenie prokuratora dowody zgromadzone w śledztwie - w tym opinia biegłego z zakresu gazownictwa - wskazują, iż oskarżony celowo rozszczelnił instalację gazową w swoim mieszkaniu, co spowodowało wypływ gazu. Przeprowadzone dowody nie pozwoliły natomiast na ustalenie, czy zainicjowanie wybuchu było wynikiem celowego działania czy przypadku - wyjaśniała prok. Zawada-Dybek.

Podejrzany nie przyznał się wtedy do popełnienia zarzucanego mu czynu i składał wyjaśnienia w śledztwie.

Tajemniczy list. Wybuch był zaplanowany?

Kilka dni po wybuchu media poinformowały, że otrzymały list podpisany przez całą tę trójkę, który został wysłany do redakcji krótko przed tragedią. Jest w nim zapowiedź rozszerzonego samobójstwa. Autorzy listu napisali, że będąc w ciężkiej sytuacji, o pomoc zwrócili się do księdza, u którego zamieszkiwali i dla którego pracowali; czuli się przez niego oszukani.

Informację o nieporozumieniach w plebanii potwierdził wtedy proboszcz parafii oraz biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - Marian Niemiec. Jak informował biskup, konflikt pomiędzy rodziną, która miała napisać list a parafią trwał od lat, a jego tłem były kwestie finansowe. Spór oparł się o sąd, który przyznał rację parafii. Jak opisywał biskup, rodzina, która przed laty zajmowała się kościołem, mieszkała na plebanii i była utrzymywana przez parafię, nie płaciła czynszu czy za media; od lat nie zajmowała się już kościołem.

Jak wykazało śledztwo, w wyniku wybuchu parafia ewangelicko-augsburska poniosła straty na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Wybuch uszkodził także okoliczne budynki i samochody, m.in. kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach oraz budynek szkoły podstawowej (szkoda ponad 700 tys. zł.), Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego (szkoda ponad 900 tys. zł.). Łącznie status pokrzywdzonego prokurator przyznał 19 osobom fizycznym i innym podmiotom.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera