Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zapal znicz pamięci”. XV edycja akcji medialno-edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. Zapalmy znicze w miejscach hitlerowskich kaźni

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wideo
od 16 lat
To już piętnasta edycja akcji medialno-edukacyjnej, przeprowadzanej przez Instytut Pamięci Narodowej, pod hasłem "Zapal Znicz Pamięci." Akcja ta ma na celu oddanie hołdu ofiarom niemieckich zbrodni dokonanych na terenach wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. W trzecią niedzielę października w dziesiątkach miejsc pamięci na terenach dotkniętych tragiczną historią rozświetlą się znicze, aby uczcić pamięć tych, którzy padli ofiarą niemieckich operacji mających na celu eksterminację polskich elit oraz tzw. "polityczne oczyszczanie gruntu".

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach przypomina tragiczne wydarzenia z "Krwawego Poniedziałku" – niemieckiej zbrodni wojennej, która miała miejsce w Częstochowie 4 września 1939 roku. Po śmierci dziewięciu niemieckich żołnierzy, kilkuset mieszkańców miasta padło ofiarą brutalnego mordu. Co roku w trzecią niedzielę października, oddajemy hołd tym, którzy stali się pierwszymi ofiarami eksterminacji w wyniku agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Razem można uczcić pamięć wybitnych przedstawicieli polskiej elity, którzy stracili życie na ziemiach Polski, wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy.

Upamiętnienie Ofiar Niemieckich Zbrodni w Polsce

Akcja o zasięgu ponadregionalnym, prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej pod hasłem "Zapal Znicz Pamięci," przypomina tragiczny los tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w okresie jesieni 1939 roku i w kolejnych latach. Te tragiczne wydarzenia miały miejsce na terenach Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Kujaw, Górnego Śląska oraz Ziemi Łódzkiej. Do końca roku 1939, na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, stracono życie około 40 000 przedstawicieli polskiej inteligencji, w tym nauczycieli, naukowców, urzędników, inżynierów oraz duchownych. To akcja, która upamiętnia tych, którzy stali się ofiarami brutalnych działań okupanta.

22 października 2023 roku IPN zachęca wszystkich do indywidualnych ceremonii upamiętniających oraz do aktywnego udziału w inicjatywie, którą wspierają muzea regionalne, samorządy, stowarzyszenia, media, nauczyciele i uczniowie, a także drużyny harcerskie.

- Zachęcamy do uwiecznienia tych chwil poprzez wykonanie fotografii dokumentującej waszą akcję i przesłanie jej na adres e-mail: [email protected] - możemy przeczytać na oficjalnej stronie IPN.

Osoby, które dostarczą zdjęcia wraz z opisem, będą miały szansę na otrzymanie zaproszenia na Koncert Zaduszkowy, który odbędzie się 30 października 2023 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Cała kampania to wspólne przedsięwzięcie Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera