Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów ma wątpliwości. Trzeba usprawnić dystrybucję jodku potasu. Jak to zrobić?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zabrał głos w sprawie akcji dystrybucji oraz ewentualnych procedur przyjęcia jodku potasu. Samorządowcy uważają, że zdecydowanie trzeba je usprawnić. W oficjalnym stanowisku zwracają uwagę na kilka kwestii, które mogą być w tym pomocne.

Dystrybucja jodku potasu na Śląsku. Jak ją usprawnić? Samorządowcy podpowiadają

W opublikowanym 12 października oficjalnym stanowisku Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządowcy wyrażają swoje zaniepokojenie o bezpieczeństwo mieszkańców województwa i chęć zapewnienia najsprawniejszej procedury dystrybucji jodku potasu. Podpowiadają również, jak można zmodyfikować dotychczasowe zalecenia. Akcja jodowa ma na celu zapewnienie każdemu z obywateli naszego kraju dostęp do tabletek z jodkiem potasu. Działania te prewencyjnie prowadzone są na wypadek zagrożenia wystąpienia skażenia radiacyjnego w związku z aktualną sytuacją w Ukrainie.

Śląscy samorządowcy punktują obecne rekomendacje Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2022 roku, które, ich zdaniem, nie są spójne z obecnie prowadzoną akcją jodową.

- Zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia osoby wyznaczone do wydawania tabletek w punktach dystrybucji nie muszą posiadać szczególnych kwalifikacji zawodowych (osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt pod nadzorem rodzica/opiekuna lub osoby wykonującej zawód medyczny). Tymczasem wojewódzki plan akcji jodowej przewiduje, że bezpośrednie wydawanie preparatów jodowych powinien nadzorować pracownik ochrony zdrowia (np. lekarz, farmaceuta, pielęgniarka, ratownik medyczny). - czytamy w oświadczeniu.

Związek zwraca również uwagę na brak jasnych komunikatów i akcji informacyjno-edukacyjnej, które wyjaśniłyby społeczeństwu, gdzie wydawana i przyjmowana ma być tabletka oraz kto może ją przyjąć, w przypadku osób spoza grup ryzyka, a także tych z wątpliwościami lub przeciwwskazaniami (np. choroby przewlekłe).

- Wyjaśnienia wymaga również to, w jaki sposób tabletki trafią do osób przebywających w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, areszcie śledczym? I czy osoby zaangażowane w akcje ratownicze, pomoc medyczną i przedmedyczną, usunięcie lub zabezpieczenie źródła skażenia oraz zabezpieczenie skażonego terenu otrzymają tabletkę z innego źródła? - pytają samorządowcy.

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów sugeruje również, że wcześniejsze wydanie tabletek i odpowiednia kampania informacyjna zdecydowanie wpłynęłaby na korzyść świadomości społeczeństwa. Obywatele wiedzieliby dokładnie, w którym momencie powinni zażyć jodek potasu, a także byliby w niego wyposażeni, tuż po oficjalnym komunikacie władz.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera