Zawodnik GKS Katowice zdobył Puchar Świata! Jan-Krzysztof Duda pierwszym Polakiem w historii, który tego dokonał!

Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jan-Krzysztof Duda z Wasko Hetmana GKS Katowice zdobył w czwartek 5.08.2021 r. Puchar Świata w szachach! W finale Polak pokonał Rosjanina Sergieja Karjakina. To historyczny sukces polskiego szachisty!

W czwartkowej partii rewanżowej finału Pucharu Świata Jan-Krzysztof Duda grający białymi, pokonał Sergieja Karjakina w 30 ruchach (wynik: 1.5-0.5). W pierwszej finałowej partii rozegranej w środę 4 sierpnia był remis.

W półfinale turnieju w Soczi w Rosji szachista Wasko Hetmana GKS Katowice wygrał po dogrywce z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem. Dzięki temu awansował do Turnieju Kandydatów.

Za zdobycie Pucharu Świata Jan-Krzysztof Duda dostał premię w wysokości 110 tysięcy dolarów.

Sukces Polaka odbił się głośnym echem w szachowym, i nie tylko, świecie.