MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zderzenie kultur i tradycji. Z jednej strony bale pełne strachu, z drugiej korowody świętych

KLM
Korowod Wszystkich Świętych
Korowod Wszystkich Świętych Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Halloween i Korowód Świętych. Z jednej strony dynie i upiory, z drugiej korowody świętych i nawiązywanie do tradycji. W czasie Wszystkich Świętych przeplatają się różne kultury.

Moda na obchodzenie Halloween jest dziś coraz powszechniejsza - wystarczy spojrzeć na wystrój restauracji i sklepów, w których dominują wydrążone i podświetlone dynie z wyszczerbionymi zębami. Halloweenowe dekoracje mają puby i dyskoteki, które w przededniu Wszystkich Świętych organizują zabawy w tym klimacie.

- Stroimy klub dyniami i innymi akcentami halloweenowymi. Baliśmy się, że to w Zabrzu się nie przyjmie, tymczasem w poprzednich latach liczba chętnych przeszła nasze oczekiwania - przyznaje Wiola, menedżerka dyskoteki Music PlanetClub w Zabrzu.

Dziś lokal organizuje halloweenową dyskotekę dla dzieci (od 16.30 do 19.00), a jutro dyskotekę dla dorosłych. Osoby w przebraniach halloweenowych mają wstęp wolny.

- Ta moda przychodzi z USA i tak jak parę lat temu przyjęły się u nas walentynki, tak teraz przyjmuje się Halloween - uważa menedżerka lokalu.

Rosnąca popularność Halloween nie przeszkadza w rozwoju alternatywnych wydarzeń nawiązujących do Wszystkich Świętych. Od kilku lat organizowane są Korowody Świętych, w których uczestnicy, przebrani w stroje odpowiadające patronom, niosą ich relikwie. Duży rozmach nabierają imprezy „Holy Wins”, czyli bale wszystkich świętych. W Bielsku-Białej w Luce Arena w sobotę od 19.00 odbędzie się rolkoteka (dyskoteka na rolkach) dla młodych ze świętymi.

- To rekreacyjne nawiązanie do Korowodu Świętych, ale na sportowo i bez relikwii - wyjaśnia ks. Mateusz Dudkiewicz, pomysłodawca wydarzenia. Osoby przebrane za świętych mają wstęp wolny. W programie m.in. „Niebiańskie przyciąganie” i „Księga świętych po bandzie”.

Ks. Dudkiewicz wyjaśnia, że zabawa ma uczyć świętowania Wszystkich Świętych i krzewić polską kulturę, bo Halloween nie ma z nią nic wspólnego.

- Zależy nam, by ukazywać piękno dnia 1 listopada, wychowując do dobrego przeżywania 2 listopada, Dnia Zadusznego - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni