Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zero waste w budownictwie. Jak budować, żeby nie niszczyć środowiska? Dyskusja podczas 4Buildings Days w Katowicach

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Panel "Zero waste w budownictwie"
Panel "Zero waste w budownictwie" Marzena Bugała-Azarko
Zero waste, czyli budowanie bez produkowania odpadów, to przyszłość budownictwa? Inwestorów, którzy dbają o ochronę środowiska jest coraz więcej. Jak do proekologicznych postaw przekonać tych, którzy nie przejmują się dobrem klimatu? O tym rozmawiano podczas panelu "Zero waste w budownictwie", który otworzył 4Building Days w Katowicach.

Zero waste w budownictwie. Jak budować, żeby nie niszczyć środowiska?

Pierwsza edycja 4Buildings Days w Katowicach rozpoczęła się bardzo symbolicznie. Dlaczego? Ponieważ otwierający ją 15 listopada panel dyskusyjny nosił tytuł "Zero waste w budownictwie". Zero waste, czyli zgodnie z ideologią, która zakłada zupełne lub maksymalnie możliwe ograniczenie produkcji odpadów z myślą o środowisku.

Jak widać, temat ochrony środowiska w Polsce staje się coraz bardziej istotny i wyciągnięto go na plan pierwszy także podczas 4Buildings Days - wydarzeniu poświęconemu trendom i innowacjom w branży budownictwa.

W panelu "Zero waste w budownictwie" udział wzięli:

  • Dariusz Blocher - prezes Budimax
  • Agnieszka Kalinowska-Sołtys - architekt (APA Wojciechowski), członek zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich
  • Andrew Lawrence - specjalista Arup ds. drewna
  • Marcin Mądry - dyrektor marketingu i strategii Lafarge
  • Jacek Siwiński - prezes VELUX Polska Sp. z o.o.
  • Beata Tadla - dziennikarka
  • Szymon Wojciechowski - architekt, prezes zarządu APA Wojciechowski Sp. z o.o.
  • Kamil Wyszkowski - przedstawiciel UN Global Compact w Polsce (ONZ)

Panel rozpoczął się od przedstawienia kilku liczb. Pierwsza to 11 miliardów. Tyle ton śmieci każdego roku generuje się na świecie. Od 10 do 15 procent tej liczby stanowią odpady budowlane. Jedna trzecia tychże produkowana jest w Europie.

Architektura musi być przede wszystkim uniwersalna, adaptowalna. Nie możemy myśleć w perspektywie roku, ale kolejnych dekad - Szymon Wojciechowski

- Myślenie zero waste z punktu widzenia architekta powinno zaczynać się od tego, żeby projektować budynek z myślą, że nie zostanie on wyburzony za kilka lub kilkanaście lat - mówił Szymon Wojciechowski. - Jak to osiągnąć? Nie przez to, że będzie to wybitne dzieło swoich czasów. Architektura musi być przede wszystkim uniwersalna, adaptowalna. Nie możemy myśleć w perspektywie roku, ale kolejnych dekad.

Z tym sposobem myślenia zgadzali się inni paneliści.

Dariusz Blocher podkreślał ponadto, jak ważne jest proekologiczne myślenie na placu budowy. Wyjaśniał, że Budimax w czasie prowadzenia prac budowlanych ogranicza konieczność transportu materiałów do minimum, w końcu samochody dostawcze spalają dużą ilość paliwa, do tego eliminuje się w budownictwie materiały, które produkują dużą ilość odpadów. Tutaj z pomocą przychodzi prefabrykacja, czyli używanie gotowych elementów konstrukcyjnych.

Eksperci zauważyli, że w branży budowlanej najwięcej zależy od inwestorów. O ile wielu konsumentów zauważa, że postawy proekologiczne są konieczne, to inwestorzy budowlani niekoniecznie zwracają na to uwagę - wolą budować tanio i szybko.

- Naprawdę warto postawić na budownictwo w sposób zrównoważony - podkreślał Jacek Siwiński. - Jeszcze niewiele budynków posiada certyfikaty ekologiczne, ale ta świadomość wzrasta. W przyszłości konstrukcje ekologiczne staną się bardziej atrakcyjne dla najemców, a co za tym idzie - zyskają inwestorzy.

W przyszłości konstrukcje ekologiczne staną się bardziej atrakcyjne dla najemców, a co za tym idzie - zyskają inwestorzy - Jacek Siwiński

Trzeba też zauważyć, że zero waste w przypadku branży budowlanej nie kończy się w momencie oddania obiekty do użytku. Sam proces budowy to jedynie 30 proc. wytwarzanego przez budynek CO2, pozostałe 70 proc. dostaje się do atmosfery w czasie eksploatacji. Dlatego tym bardziej warto zadbać o odpowiednią efektywność energetyczną, co najprawdopodobniej przełoży się też na oszczędności w przyszłości.

Zobaczcie koniecznie

Budownictwo to także firmy, które dostarczają produktów inwestorom. Tutaj również wdraża się filozofię zero waste.

- W ciągu ostatnich 30 lat w branży cementowej nastąpiło ograniczenie emisji o około 30 proc. - zauważył Marcin Mądry. - To m.in. dzięki zmianie paliw przemysłowych. Dziś spala się ok. 10 proc. odpadów komunalnych w Polsce. Co roku Lafarg wykorzystuje tyle odpadów, ile jest w stanie wyprodukować milionowe miasto.

W tym miejscu warto jednoznacznie zaznaczyć, że dzisiejsze spalarnie odpadów nie przynoszą negatywnych skutków dla środowiska. Wręcz przeciwnie - pozwalają zmniejszyć ilość składowanych odpadów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedynie uzupełnienie metod recyklingu.

Bez wątpienia spora cześć osób związanych z branżą budowlaną jest świadoma wagi działań, które mają na celu ochronę środowiska. A co z tymi, którzy nie bardzo przejmują się klimatem? - Potrzebne są odpowiednie regulacje prawne - przyznali zgodnie paneliści. Wszyscy uważali, że państwo powinno premiować inwestorów stosujących zasady zero waste i walczyć z firmami, które mają negatywny wpływ na środowisko.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera