Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowiska dofinansowane z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników trwają

mat. pras.
Fundusz Składkowy udzielił w całej Polsce dofinansowania na organizację wypoczynków zimowych i letnich dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia Społecznego, w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
Fundusz Składkowy udzielił w całej Polsce dofinansowania na organizację wypoczynków zimowych i letnich dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia Społecznego, w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. mat. pras.
W województwie śląskim, w zimowiskach finansowanych głównie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, wypocznie tej zimy blisko tysiąc dzieci z rolniczych rodzin. W województwie śląskim organizatorzy z całej Polski zlokalizowali turnusy dla młodzieży w podczęstochowskim Olsztynie, Wiśle, Wiśle Malince, Brennej, Kamesznicy, Zwardoniu, Czernichowie.

Fundusz Składkowy udzielił w całej Polsce dofinansowania na organizację wypoczynków zimowych i letnich dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia Społecznego, w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

W całym kraju z zimowisk dofinansowanych przez Fundusz skorzysta kilka tysięcy dzieci i młodzieży do lat 16. Turnusy w całym kraju przygotowało 54 organizatorów: stowarzyszeń, fundacji, związków zawodowych i organizacji społecznych. Dzieci były darmowo ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Organizatorzy wypoczynków wyłonieni zostali w drodze konkursu ofert. Pod uwagę brano m.in. warunki zakwaterowania i wyżywienia dzieci, kwalifikacje kadry pedagogicznej, opiekę medyczną, promocję zdrowia i profilaktykę zdrowotną dzieci i młodziezy i oczywiście ciekawy program pobytu. Zadbano, by odbyły się w miejscach atrakcyjnych pod względem klimatycznym, przyrodniczym, turystycznym, krajobrazowym oraz poznawczym. Dofinansowanie z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników na jedno dziecko przebywające tej zimy na wypoczynku wyniosło od 630 do 750 złotych. Kwota dofinansowania nie mogła wynieść więcej niż 80 procent kosztów proponowanego programu. Każdy turnus był kontrolowany przez FSUSR pod kątem warunków bytowych - zgodności realizowanego projektu ze złożoną ofertą konkursową.

Na terenie województwa śląskiego przygotowano 14 turnusów dla blisko tysiąca dzieci z różnych stron Polski. Przykładowo, w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej Święta Puszcza w Olsztynie, w zakończonym już turnusie wypoczynku zimowego dofinansowanym przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników uczestniczyło 90 dzieci. Jego organizatorem było Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Turnus w olsztyńskiej Świętej Puszczy otrzymał dofinansowanie w maksymalnej wysokosci 750 zł na każde dziecko. Trwał 10 dni, zakończy się 7 lutego. Dzieci miały podczas pobytu czas wypełniony zajęciami, wyjazdami, zajęciami sportowymi w wynajętej hali sportowej. Zorganizowano wycieczkę autokarową do kopalni soli w Bochni, wycieczkę autokarową na lodowisko w Częstochowie, pieszą wycieczkę po Olsztynie. Zwiedzono ruchomą olsztyńską szopkę, zorganizowano także wycieczkę na basen w Dąbrowie Gorniczej. W międzyczasie prowadzono zajęcia plastyczne, ze zdrowego żywienia, artystyczne, z grami planszowymi, Zumby. Były oczywiście konkursy z nagrodami. Dzieci odwiedzili strażacy by opowiedzieć o swojej pracy.

Do 10 lutego trwać będą jeszcze turnusy w Wiśle, Kamesznicy, Wiśle Malince, Zwardoniu. 19 lub 21 lutego zakończą się kolejne turnusy zimowisk w Czernichowie, Wiśle, Wiśle Malince.

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników jest osobą prawną, utworzoną na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zarząd Funduszu pełni z urzędu Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (obecnie Adam Sekściński), a nadzór sprawuje Rada Nadzorcza, w skład której wchodzi pięciu przedstawicieli Rady Rolników, dwóch przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz po jednym przedstawicielu Ministerstwa Finansówi Ministerstwa Polityki Społecznej. Kadencja Rady Nadzorczej trwa trzy lata.

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników zagospodarowuje składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, starając się je pomnażać poprzez m.in. korzystne lokaty bankowe, zakup obligacji Skarbu Państwa itp. jest także właścicielem Centrów Rehabilitacji Rolników, w których leczą się rolnicy ubezpieczeni w KRUS i członkowie ich rodzin.

Fundusz Składkowy finansuje świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, bezpośrednie koszty funkcjonowania Rady Rolników, koszty zarządzania funduszem, niedobory funduszu administracyjnego KRUS. Może także wspierać rozwój ubezpieczeń dla rolników i członków ich rodzin prowadzonych przez towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Fundusz Składkowy nie jest funduszem celowym. Może wspierać działania realizowane przez organizacje społeczne, zawodowe lub samorządowe w zakresie polityki społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej na rzecz rolników i członków ich rodzin.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!