18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjazd Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków

Janusz Strzelczyk
Zygmuntowi Rolatowi Rada Miasta nadała tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy
Zygmuntowi Rolatowi Rada Miasta nadała tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy arc
Dzisiaj rozpoczyna się zjazd Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Potrwa do piątku.

Po raz czwarty do Częstochowy przyjeżdżają częstochowianie rozrzuceni po świecie, ocaleni z Holocaustu (tych jest niewielu) i ich potomkowie. Spodziewanych jest około 200 osób. Zamieszkają u znajomych i w hotelach.

Światowi goście będą na jutrzejszym, oficjalnym otwarciu Filharmonii Częstochowskiej po jej remoncie i rozbudowie. Podczas tej uroczystości Zygmunt Rolat, biznesmen i społecznik żydowski, odbierze nadany mu w styczniu br. przez Radę Miasta tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy, a filharmonii zostanie nadane imię Bronisława Hubermana - również Żyda częstochowianina, światowej sławy skrzypka. - O celowości inicjatywy nadania honorowego obywatelstwa Zygmuntowi Rolatowi upewniłem się po lekturze książki Jerzego Mizgalskiego o Żydach częstochowianach - podkreśla radny Jerzy Zając, który przygotował i zbierał podpisy pod wnioskiem o honorowe obywatelstwo dla Rolata.

Zygmunt Rolat, mieszkający w USA, od lat angażuje się w życie Częstochowy, w upamiętnianie historii Żydów częstochowskich. Urodził się w 1930 roku w naszym mieście. - Jestem ambasadorem Częstochowy na całym świecie - podkreśla Zygmunt Rolat. - Kocham polską historię i kulturę, zwłaszcza filmy. W Ameryce oglądam seriale na kanale Polonia. W czasie wojny Rolat był w częstochowskim getcie, a po jego likwidacji - w obozie pracy niewolniczej Hasag-Pelcery. Hitlerowcy zamordowali jego matkę i starszego brata Jerzego. Dzięki Zygmuntowi Rolatowi powstała wystawa "Żydzi Częstochowianie. Współistnienie, Holocaust, Pamięć". Album z wystawy otrzymał papież Benedykt XVI podczas uroczystości transmitowanej przez telewizję.

Koncert w filharmonii i nadanie jej imienia Bronisława Hubermana są też bardzo symboliczne. Filharmonia stoi na miejscu tzw. nowej synagogi, wybudowanej w 1897 r. W grudniu 1939 roku miała miejsce prowokacja - podpalenie synagogi przez kryminalistów. Propaganda hitlerowska przedstawiła to jako "spontaniczny czyn" Polaków. Na jej gruzach i z jej gruzów wybudowano po wojnie Filharmonię Częstochowską.

A co z innymi pamiątkami po Żydach? Większość z 28 tys. częstochowskich Żydów mieszkała na Starym Mieście oraz w I i II Alei Najświętszej Maryi Panny. Przy Polnej był dom starców i sierociniec im. Mina Werde prowadzony przez Towarzystwo Dobroczynności dla Żydów w Częstochowie. Obecnie jest to własność prywatna.

Natomiast na Nadrzecznej stała stara synagoga, własność Zrzeszenia Studiujących Biblię "Chewrat Lomdei Tnach". W kamienicy nr 12, należącej do Wolbergów, był żydowski Dom Ślubów. To dziś także własność prywatna. Stara synagoga z XVIII wieku na ul. Mirowskiej została całkowicie zburzona w czasie wojny. To w niej od 1812 roku przechowywano sztandar wojsk polskich z orłem.

W czwartek, w Akademii im. Jana Długosza, odbędzie się konferencja, przygotowana przez prof. Jerzego Mizgalskiego "Tożsamość a stereotypy. Żydzi i Polacy". W programie zjazdu jest też inauguracja działalności fundacji na rzecz renowacji częstochowskiego cmentarza żydowskiego, światowa premiera poematu symfonicznego "Genesis" Barucha Berlinera, obchody święta Sukkot (Święto Namiotów) w Zespole Szkół Plastycznych.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!