Złap mnie, jeśli potrafisz. Czyli jak utrzymać dobrego pracownika w firmie?

Akcja specjalna Projekt Catering
Jest 2023 rok, rynek pracodawcy to już przeszłość. Jak donoszą dzisiejsze statystyki, blisko 9 na 10 pracowników biurowych jest otwartych na zmianę pracy, a 6 na 10 aktywnie szuka nowego miejsca pracy*! Chcesz zatrzymać pracowników w firmie? Karty sportowe, owocowe środy i prywatna opieka medyczna to obecnie standard. Trzeba więc wyjść naprzeciw pracownikom i ich potrzebom. Tylko…co w takim razie zaproponować?

Budzik, szybka kawa, czas stracony w korkach, 8 godzin pracy, znów korki, zakupy, obowiązki domowe i… jutro wraz z dźwiękiem budzika zaczynamy od nowa. Jeśli do tego dodamy gotowanie, dzieci, psa, partnerów, przyjaciół, pasje to zaczyna nam brakować nie tylko doby, ale i tygodnia. Często jedna rzecz odbywa się więc kosztem drugiej, co powoduje napięcie, stres i problemy ze zdrowiem. Ciężko osiągnąć bowiem słynne work-life balance jeśli podstawowe potrzeby nie zostają zaspokojone. Sytuacja ta ma wpływ również na pracodawcę - zmęczony, zestresowany i głodny pracownik nie jest w stanie dać z siebie 100%.

Jak zmieniają się potrzeby pokoleń?

Sytuacja na rynku pracy zmienia się wraz z wkraczaniem na niego kolejnych pokoleń. Gdy do głosu doszła generacja Z (urodzeni po roku 1995), okazało się, że praca to już nie tylko źródło zarobków. Jak czytamy w raporcie Rocket Jobs, od pracodawcy wymaga się stworzenia miejsca pracy, które będzie sprzyjać nawiązywaniu więzi międzyludzkich, będzie tolerancyjne, nowoczesne, a nawet „miłe dla oka”. Spędzamy w pracy coraz więcej czasu, granica między życiem prywatnym a zawodowym zaciera się. A pokolenie Z, w przeciwieństwie do poprzednich generacji, nie chce już pracować w miejscu niezgodnym z ich poglądami czy stylem życia.

na podstawie raportu Rocket Jobs

Praca to nie tylko płaca

W związku z tym maleje przywiązanie do miejsca pracy, a potencjalna zmiana nie jest dla pracownika przerażającą wizją, a jedynie możliwością pięcia się coraz wyżej nie tylko po ścieżce kariery, ale i komforcie życia.

Firmy, które funkcjonują wobec dawnych schematów borykają się dziś z problemem utrzymania obecnych pracowników, nie mówiąc już o przyciągnięciu nowych.

„Aktualnie aż 89% Polaków pracujących w segmencie white collar jest otwartych na zmianę pracy, a 61% już ją planuje. Połowa spośród wszystkich planujących ten ruch, już aktywnie szuka dla siebie nowego miejsca zatrudnienia. Co drugi pracownik chce znaleźć nowego pracodawcę jeszcze w tym roku.”*

“Nie mam czasu spać i jeść bo cały dzień spędzam w pracy”

Powyższe dane to alarm dla pracodawców, którzy dwoją się i troją, aby utrzymać pracowników w firmie.

Śladem dużych zagranicznych korporacji oferują prywatne ubezpieczenie medyczne, karty sportowe czy dni tematyczne (słynne owocowe czwartki). Jednak jak się okazuje - to wciąż za mało, aby zyskać lojalność i przywiązanie pracownika. Oczekują oni czegoś więcej niż sam dodatek. Chcą, aby miejsce pracy było im przyjazne, zaspokajało ich potrzeby społeczne, a nawet fizjologiczne.

Odciążenie od obowiązków domowych, poczucie wspólnoty czy budowanie dobrych relacji między pracownikami stawiane jest na równi z wymaganiami ekonomicznymi.

Sen i jedzenie to podstawowe potrzeby człowieka, bez których jego zdrowie, samopoczucie i w końcu wydajność w pracy drastycznie spadają. A jeśli dodamy do tego obarczanie winą za te braki pracodawcę („nie mam czasu spać i jeść bo cały dzień spędzam w pracy”) to trudno o poczucie przywiązania do miejsca pracy.

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na obiady pracownicze. Najczęściej są to przedsiębiorstwa, gdzie pracownicy pracują fizycznie (produkcja, magazyny), ale oczywiście nie tylko. Pracodawcy dostrzegają, że na rynku brakuje pracownikow, stąd też coraz częściej myślą o stworzeniu pracownikom jak najlepszych warunków pracy. Zapewnienie posiłków pracowniczych wpływa pozytywnie na warunki pracy i morale. Jest to kolejny (i co najważniejsze - użyteczny) benefit, który nie tylko rzutuje na samopoczucie, ale i pozwala pracownikom na sporą oszczędność czasu prywatnego.

~ Marcin Czajka, właściciel firmy cateringowej Catering Arts

od 16 lat

Najlepszy benefit to ten wynikający z troski

Posiłki regeneracyjne dla pracowników to realny benefit, z którego można skorzystać tu i teraz, bez wychodzenia z biura (karty sportowe czy prywatna opieka medyczna często nie są dostatecznie wykorzystywane, a ich posiadanie zwyczajnie się „nie zwraca”). Ponad 60% badanych potwierdza, że głód jest główną przyczyną spadku formy, koncentracji czy motywacji, a więc i wydajności w pracy.

Możliwość zjedzenia pożywnego posiłku zwiększa więc poniekąd komfort pracy, a co za tym idzie - przywiązanie do niej i lojalność wobec pracodawcy.

Obiad jest tańszy niż nowy proces rekrutacyjny

Tak jak w piramidzie Maslowa - nie jesteśmy w stanie zaspokoić wyższych potrzeb bez załatwienia tych podstawowych. Nie jesteśmy w stanie myśleć o awansach, rozwoju osobistym bez godziwego wynagrodzenia czy “paliwa”.
Żeby pracować efektywnie, wydajnie, chętnie (!) musimy mieć zapewnione określone warunki. I najlepiej, jeśli przygotowanie do pracy będzie jak najmniej czasochłonne, a także pozwoli nam na maximum wypoczynku i prywaty.

Zapewnienie pracownikowi określonych warunków i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb wpływa na jego rozwój. Jest również znaczną korzyścią dla pracodawcy, bo nie oszukujmy się - wprowadzenie obiadów pracowniczych do firmy jest znacznie tańsze niż otwarcie nowego procesu rekrutacyjnego.

Wbrew pozorom obiady pracownicze wcale nie są dużą inwestycją i istnieje kilka możliwości ich ofertowania. Firmy cateringowe podchodzą elastycznie do zlecających, dostosowując się maksymalnie do posiadanego przez nie budżetu.

Zacznij wprowadzać obiady pracownicze nawet od 12 zł

Przykładem firmy od lat dostarczającej obiady pracownicze jest Catering Arts. To co ją wyróżnia jest pełne partnerstwo w czasie realizacji całego zamówienia, jak i ofertowanie w pełni dostosowane do budżetu (nawet 12 zł/dzień).

Jako zlecający masz pełną dowolność w wyborze i modyfikacji menu (możesz tu skorzystać z dań z kuchni całego świata). Natomiast po wyborze menu możesz skorzystać z degustacji lub przetestować złożoność posiłków.

Przy ustalaniu menu masz do wyboru 3 możliwości ofertowania. Możesz też liczyć na dostarczenie obiadów do pracy, przejrzyste formalności, jak i długi termin ważności oferty (aż 7 dni z możliwością wydłużenia).

Jak widzisz, do zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków w pracy naprawdę nie trzeba wiele. Rynek zna jego potrzeby, a więc po stronie pracodawcy leży jedynie ich zaspokojenie.
Najlepiej zacząć od podstaw - poczucia bezpieczeństwa, odpowiedniego środowiska i komfortu (zarówno w pracy, jak i po pracy). Pracownik powinien czuć realne wsparcie ze strony pracodawcy, jak i docenienie. Powinien czuć się wyróżniony, a nie anonimowy.

*na podstawie raportu Rocket Jobs & Justjoin.it “Jak pracować, by nie żałować”

https://catering-arts.pl/oferta/obiady-dla-pracownikow/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo