MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w 800 plus. Sprawdź, jak w 2024 roku otrzymać 800 plus. Co się zmieniło? Zobacz szczegóły świadczenia. Kto może stracić 800 plus?

KK
Tym osobom zostanie odebrane 800 plus. Komu się nie należy? Nowe zasady przyznawania świadczenia 800+. Sprawdź, co się zmieniło ▶ ▶ ▶
Tym osobom zostanie odebrane 800 plus. Komu się nie należy? Nowe zasady przyznawania świadczenia 800+. Sprawdź, co się zmieniło ▶ ▶ ▶ 123rf
Świadczenie 500 plus zostało zwiększone i zgodnie z zapowiedzią rządu wynosi 800 złotych na każde dziecko. To jeden z wielu dodatków, jakie przysługują rodzicom na dzieci w Polsce. Świadczenie 800 plus nie należy się jednak wszystkim rodzicom. Sprawdź, komu zostanie i komu może zostać odebrane 800 plus.

Nowe zasady przyznawania 800 plus w 2024 roku

Nadal jednym z popularniejszych form wsparcia rodziców jest 800 plus. To świadczenie wychowawcze, które przysługuje bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wymogiem jest to, że dziecko, na które jest pobierane świadczenie, nie ukończyło 18. roku życia.

Trwa wypłata świadczenia na nowy okres. Aby 800 plus na nowy czas pobierania świadczenia, trzeba złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie przez internet.

Jak to zrobić?

  • Poprzez portal PUE ZUS.
  • Poprzez portal Ministerstwa Rodziny Emp@tia.
  • Za pomocą bankowości elektronicznej.

Terminy składania wniosków na 800 plus na okres 2024/2025

Termin składania wniosków o nowe świadczenie 800 plus mija 31 maja 2024 r., nie oznacza to jednak, że pozostali rodzice nie mogą liczyć na środki do wykorzystania na własne dzieci. Jak wyglądają poszczególne terminy składania wniosków i kiedy wówczas otrzymamy środki na konto? Czy przysługuje nam wówczas wyrównanie?

Tak, choć termin na składanie wniosków tym trybem minął. Co zrobić teraz? Wniosek można złożyć w każdym momencie, świadczenie będzie wypłacone w następnym miesiącu rozliczeniowym.

Takie dodatki dostaniesz na dziecko w 2024 roku. Zobacz, na co możesz liczyć

Rodzice, które swoje pociechy wychowują w Polsce, mogą liczyć na różne formy wsparcia państwa. Osoby, które spełniają określone warunki, mogą ubiegać się m.in. o zasiłek rodzinny, kosiniakowe, wsparcie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz Żłobkowe.

Czy świadczenie 800 plus przysługuje obcokrajowcom?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie 800 plus otrzymać mogą również osoby, które zamieszkują w Polsce. Komu dokładnie przysługuje świadczenie?

  • Obywatelom UE oraz EFTA.
  • Cudzoziemcom, którzy mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy.

Obcokrajowiec, który stara się o świadczenie 800 plus, powinien do wniosku dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy.

800 plus również dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przybywali do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w kraju, również mogą wnioskować o świadczenie 800 plus. Odbywa się to na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Uchodźcy wojenni powinni złożyć wówczas formularz SW-U. Dokument ten w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz na platformach internetowych ZUS dostępny jest w języku ukraińskim. Zgodnie z obowiązującym prawem, wniosku obywatele Ukrainy mogą składać do 24 sierpnia 2023 roku.

Tym osobom zostanie odebrane 800 plus

Chociaż 800 plus przyznawane jest na dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, nie każdemu się należy. O tym, komu zostanie odebrane 800 plus, przekonacie się, zaglądając do galerii.

Nowy okres rozliczeniowy programu „Rodzina 800 plus”

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Czym jest i jak otrzymać świadczenie wspierające?

od 12 lat
Wideo

Rozmowa z Karoliną Kanią - II wicemiss Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera