Żory. Budowa nowego ronda w Rogoźnej utknęła. Dlaczego? O planowaną inwestycję na ulicy Wodzisławskiej pytamy urzędników

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Co dalej z budową ronda w Rogoźnej?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Co dalej z budową ronda w Rogoźnej?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Żory
Udostępnij:
Mieszkańcy Rogoźnej czekają na budowę ronda. Ma powstać na ulicy Wodzisławskiej i usprawnić komunikację z pobliskich osiedli. Domów przybywa, a wraz z nim samochodów. Inwestycja stanęła jednak w miejscu. Dlaczego?

Żory: Rondo w Rogoźnej to wciąż sfera marzeń

Od kilku lat mówi się o budowie ronda w Rogoźnej. Nowe skrzyżowanie na ulicy Wodzisławskiej w Żorach ma ułatwić komunikację mieszkańców rozbudowujących się osiedli domków jednorodzinnych. Od dłuższego czasu potrzebę inwestycji wskazują radni, ale przede wszystkim kierowcy.

- Bywa duży problem z wyjazdem i wjazdem na boczne uliczki. Rondo nie tylko upłynni ruch z okolicznych osiedli, ale i nieco poskromi kierowców z cięższą nogą na pedale gazu - słyszymy w Rogoźnej.

Urzędnicy też zapowiadają potrzebę realizacji inwestycji. Problem w tym, że wciąż dużo się o niej dyskutuje, a roboty jeszcze nie ruszyły.

Dlaczego utkwiła realizacja skrzyżowania przy ulicy Wodzisławskiej?

W 2019 roku informowaliśmy, że Urząd Miasta w Żorach wypowiedział umowę z wcześniejszym projektantem ronda w Rogoźnej. Powodem były bardzo duże opóźnienie. Konieczne było uruchomienie nowego przetargu i wyłonienia wykonawcy. Zanim jednak ruszy budowa ronda w Rogoźnej gotowy musi być projekt, ale i uzyskane pozwolenie na budowę łącznie z wywłaszczeniem gruntów pod budowę.

Co dalej z budową ronda w Rogoźnej?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żory. Budowa nowego ronda w Rogoźnej utknęła. Dlaczego? O pl...

Pod koniec 2020 roku władze miasta informowały, że sprawy pokrzyżowała dodatkowo pandemia koronawirusa. Projekt nie został dokończony, a wręcz utknął w miejscu. Dlaczego?

- Obecnie toczy się postepowanie zmierzające do wydania przez Wody Polskie pozwolenia wodno-prawnego.
Decyzja ta jest niezbędna do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Dalsze kroki zmierzające do realizacji tej inwestycji będziemy podejmowali niezwłocznie po uzyskaniu kompletu pozwoleń - informuje Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Jak długo to może potrwać? Tego nikt nie wie. Pozwolenia wodno-prawne cechują się tym, że nie ma konkretnych terminów na zakończenie postępowania. Innym problemem jest to, że kiedy w grę wchodzą cieki wodne, stawy, to zazwyczaj dotyczą przynajmniej kilku właścicieli, a każdy z nich ma odmienny interes. To wszystko wydłuża całą drogę do finalizacji.

Nie przeocz

Nowe rondo w Rogoźnej

Przedmiotem projektu jest opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej według procedury ZRID na budowę dróg od skrzyżowania z ul. Wodzisławską do skrzyżowania z ul. Wileńską w Żorach, razem z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym. Projektowana droga dojazdowa o łącznej długości około 900 metrów będzie stanowiła dojazd do domów lokalizowanych w dzielnicy Rogoźna. Droga ma połączyć tereny mieszkaniowe z ul. Wodzisławską i odciążyć wąską i mocno eksploatowaną ulicę Chopina

Skrzyżowanie z ul. Wodzisławską i ul. Rolniczą wykonane zostanie jako rondo o średnicy 26 metrów. Ponadto projekt będzie obejmował: drogę o szerokości 6 metrów, chodnik – 1,5 metra oraz drogę rowerową – 2 metry.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie